• تاریخ : ۲۸ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : ورزشی

شهناز کرود در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرنامه ورزشی لرد، در خصوص تحول در شمشیربازی بانوان پس از درخشش مردان در المپیک و رقابت‌های جهانی اظهار داشت: رشد شمشیربازی بانوان در ۳ سال اخیر در هر سه اسلحه چشمگیر بوده که البته این رشد در سابر بیشتر بوده است. در لیگ امسال هم ۹ تیم در اسلحه سابر و اپه و ۸ تیم در فلوره حضور دارند که نسبت به گذشته پیشرفت داشته‌ایم.

وی در خصوص آمادگی ملی‌پوشان برای حضود در بازی‌های آسیایی جاکارتا گفت: بچه ها برای مسابقات ۲۰۱۸ جاکارتا خود را آماده می‌کنند. در جلسه هفته گذشته با مسئولان فدراسیون قرار شد در هر ۳ اسلحه در بازی‌های آسیایی حضور داشته باشیم و در هر اسلحه ۴ شمشیرباز اعزام شود. ما به طور میانگین در هر ماه اردو داریم و تمرینات به صورت مستمر ادامه دارد.

نایب رئیس بانوان فدراسیون شمشیربازی در پاسخ به این سوال که آیا تیم ملی به حضور مربی خارجی نیاز دارد، افزود: ما تا کنون مربی خارجی در شمشیربازی بانوان نداشتیم و این شرایط فراهم نشده است. در شمشیربازی جهان تعداد مربی خوب زن انگشت شمار است و نهایتا ۵ مربی زن در جهان داریم و این کار را برای ما سخت می‌کند.

وی در خصوص سطح مربیان داخلی گفت: ما هر دو سال یکبار دوره آموزشی برای مربیان و داوران برگزار کردیم.

کرود یادآور شد: تمام کشورهای حاضر در آسیا تیم‌هایی هستند که در جهان صاحب قدرت هستند و این نشان می‌دهد که شمشیربازی آسیا ارتقا یافته است و این باعث ارتقای دختران ما به خصوص در اسلحه سابر بوده است تا آنجا که به رده شانزدهم جهان در مسابقات یونان دست پیدا کردیم. همه اینها حاصل زحمات جمعی در فدراسیون است.

وی در خصوص لیگ برتر در بخش بانوان تصریح کرد: مسابقات قهرمانی کشور و لیگ در هر سه اسلحه برگزار شده و باقرزاده، رئیس فدراسیون مخارج تیم‌هایی که نمی‌توانند در لیگ شرکت کنند را پرداخت کرده و حمایت خوبی از تیم‌ها داشته تا شمشیربازان در کوران مسابقات و لیگ باشند.

نایب رئیس بانوان فدراسیون شمشیربازی در پاسخ به این سوال که آیا با شناسایی استعدادهای جدید امکان تغییر در کادر نفرات اعزامی به بازی های آسیایی وجود دارد، گفت: شمشیربازی نیاز به کسب تجربه و زمان دارد و نمی‌توان در یک مدت چند ماهه فردی را به عنوان پدیده به تیم ملی فرستاد. ترکیب تیم ملی برای حضور در بازی‌های آسیایی بسته شده البته در صورت شناسایی پدیده‌های جدید این افراد به اردوی تیم ملی اضافه می‌شوند. ما طبق رده بندی قهرمانی کشور از بچه‌های زبده برای حضور در اردو به عنوان حریف تمرینی استفاده می‌کنیم تا آنها هم کنار ملی پوشان کسب تجربه کنند و در آینده جایگزین نفرات اصلی شوند.

وی خاطرنشان کرد: ما مسابقات جایزه بزرگ را در هر سه اسلحه و در رده سنی نوجوانان، جوانان و امید برگزار کردیم، همچنین جشنواره نونهالان برگزار شد تا بهترین‌ها را برای جایگزینی در رده نوجوانان شناسایی کنیم.

کرود درباره حمایت بخش خصوصی از ورزش بانوان به ویژه شمشیربازی عنوان کرد: در حال حاضر دولت از نظر مالی با مشکلاتی رو به‌رو است و این موضوع دامن ورزش را نیز گرفته و ورزش مستثنی نیست. در این شرایط یکی از بزرگترین مشکلات بانوان این است که اسپانسرها در این بخش ورود نمی‌کنند. متاسفانه ورزش بانوان نمایی ندارد و در تلویزیون و رسانه‌ها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و همین مسئله باعث شده تا ورزش بانوان کمتر مورد توجه بخش خصوصی باشد در حالی که مردان در این مورد مشکلی ندارند.

وی افزود: در شمشیربازی جلب اسپانسر برای بانوان کم است. چند موسسه تبلیغاتی وارد مذاکره شدند ولی نهایی نشد. در لیگ هم تیم‌های بخش خصوصی نیستند و بخش دولتی و هیئت‌ها حضور دارند.

نایب رئیس فدراسیون شمشیرباری در پایان به مشکلات بانوان در این رشته اشاره کرد و تصریح کرد: بزرگترین چالش ما نداشتن سالن تمرین است، ما فقط سالن شهید شیرودی را داریم که میزبان تمام مسابقات است. ما در ماه دو بار مسابقه داریم که بالطبع یک هفته سالن را برای برگزاری این مسابقات در اختیار نداریم. تمام مسابقات تهران و قهرمانی کشور در ۵ رده سنی و در ۳ اسلحه و در بخش انفرادی و تیمی در این سالن برگزار می‌شود بعلاوه اردوی زنان و مردان هم در سالن شیرودی است و این باعث شده تا کمتر بتوانیم اردو برگزار کنیم. اگر سالن دیگری داشتیم بهتر می‌توانستیم اردو برگزار کنیم و این به ما کمک می‌کرد.

آخر مطلب/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما