احتمال اعزام نظامیان انگلیس به لیبی برای صلح بانی

به گزارش مجله پیوند، نخست وزیر انگلیس بعد از حضور در کنفرانس برلین گفت، در صورت برقراری آتش بس در لیبی، احتمال اعزام نظامیان انگلیسی به این کشور آفریقایی برای ماموریت صلح بانی وجود دارد.

احتمال اعزام نظامیان انگلیس به لیبی برای صلح بانی

به گزارش گروه بین الملل مجله پیوند، به دنبال خاتمه کنفرانس یک روزه در برلین درباره لیبی که با توافق شرکت کنندگان در این نشست بر عدم حمایت از طرف های درگیر به خاتمه رسید، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس از احتمال اعزام نظامیان این کشور به لیبی برای انجام ماموریت صلح بانی خبر داده است.

به نوشته اسپوتنیک، نخست وزیر انگلیس که کشورش در سال 2011 به همراه فرانسه نقش راهنمایی را در حمله نظامی ناتو به لیبی و سرنگون کردن رژیم معمر قذافی ایفا کرد و از حمایت های تسلیحاتی، اطلاعاتی و لجستیکی آمریکایی ها هم برخوردار شده بود، مدعی شده که امکان اعزام نظامیان انگلیسی به لیبی برای انجام ماموریت حفظ صلح و آتش بس وجود دارد.

بوریس جانسون در خاتمه کنفرانس برلین درباره لیبی این اظهارات را بیان کرد در حالی که در سند منتشر شده پس از این کنفرانس، هیچ اشاره ای به ایجاد نیروی نظارت بر صلح در لیبی نشده است.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان شامگاه یکشنبه (دیشب) و در خاتمه کنفرانس برلین درباره لیبی گفت در این کنفرانس راستا جدیدی ایجاد شد تا بارقه امیدی برای لیبی ها ایجاد گردد. به گفته او، کنفرانس برلین سهم بزرگی در حمایت از کوشش های سازمان ملل در لیبی بوجود آورد و هدف ما از این کنفرانس حمایت از طرح سازمان ملل است.

صدر اعظم آلمان اضافه کرد: در این کنفرانس به توافق رسیدیم که نیازمند راهکار سیاسی در لیبی بوده و هیچ جایی برای راهکار نظامی در لیبی وجود ندارد. در این کنفرانس بر فرایند الزام آوری برای تضمین آتش بس در لیبی و تثبیت تحریم تسلیحاتی و بازگشت لیبی به آرامش تاکید شد (جزئیات بیشتر).

جانسون در پاسخ به سوالی درباره احتمال ایفای نقش نیروهای انگلیسی در لیبی اینطور پاسخ داد: اگر یک آتش بس حاصل گردد، البته که زمینه برای انجام کاری که ما خیلی خوب انجام می دهیم، فراهم خواهد شد و آن اعزام افراد، کارشناسان برای نظارت بر آتش بس است. در حال حاضر من هیچ آتش بسی (در لیبی) نمی بینم.

طبق گزارش روزنامه انگلیسی سان، مقام های داونینگ استریت (دفتر نخست وزیری انگلیس) تاکید نموده اند که منظور جانسون از اعزام کارشناسان انگلیسی به لیبی، کارشناسان وزارت خارجه است و در بین آنها تعداد نظامیان انگلیسی محدود و کم خواهد بود.

موضوع اعزام احتمالی نظامیان انگلیسی به لیبی در شرایطی مطرح می گردد که از نظر تحلیلگران مسائل بین المللی، یکی از دلایل اصلی بحران کنونی در لیبی، مداخلات مکرر خارجی و به ویژه غربی ها در امور این کشور آفریقایی و اقدام نظامی آنها در سال 2011 بوده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 231

به "احتمال اعزام نظامیان انگلیس به لیبی برای صلح بانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال اعزام نظامیان انگلیس به لیبی برای صلح بانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید