اگر به جای مبارزه با فساد تنها با فاسد مبارزه کنیم، چرخه فراوری فساد ادامه خواهد داشت

به گزارش مجله پیوند، رئیس اتاق ایران با حضور در پنجمین همایش مبارزه با فساد که در مرکز همایش های صداوسیما برگزار گردید، اعلام کرد: آن چنان که سقوط اخلاقی در جامعه مشکل زاست، مسائل مالی برای ما مشکل آفرین نیست.

اگر به جای مبارزه با فساد تنها با فاسد مبارزه کنیم، چرخه فراوری فساد ادامه خواهد داشت

غلامحسین شافعی از بین رفتن قبح فساد در جامعه را مورد توجه قرار داد و با بیان این سوال که چگونه در این شرایط می توانیم مدعی ترویج اخلاق در جامعه باشیم، خواهان مقابله جدی با علل اصلی بروز فساد در کشور شد.

به باور او اگر به دنبال از بین بردن فساد در جامعه هستیم باید از مبارزه صرف با فاسدان دست برداشت و با ریشه فساد مقابله کرد.

رئیس اتاق ایران با بیان این مطلب که فرایند حرکت مسائل اخلاقی، آینده کشور را با مخاطره روبرو خواهد نمود، گفت: متأسفانه مسائل اخلاقی با شیب تند سیر نزولی را طی می نماید. ما از نسل افرادی هستیم که اگر همکارمان در کسب وکار توفیقی نداشت، یک ساعت زودتر چراغ مغازه را خاموش می کردیم تا او بتواند در کسب روزی، توفیقی پیدا کند.

شافعی با اشاره به آنالیز های کارشناسی اجرا شده توضیح داد: فساد می تواند از یک تا هشت درصد بر رشد مالی جامعه اثرگذار باشد. از سویی درست است که مبارزه با فاسد، هزینه ارتکاب و ریسک پذیری فساد را افزایش می دهد، اما اگر به جای مبارزه با فساد تنها با فاسد مبارزه کنیم چرخه فراوری فساد ادامه خواهد داشت.

رئیس مجلس بخش خصوصی، مشکل اساسی جامعه ایران را از دست دادن سرمایه های اجتماعی عنوان نمود و اضافه نمود: یکی از عوامل بروز فساد همین از دست رفتن سرمایه های اجتماعی است. بدون شک، این شیوه به تدریج تبدیل به تجمل گرایی خواهد شد و خطرناک تر از همه این مسائل، تبدیل تجمل گرایی به قاعده عمومی و اجتماعی و در نهایت بروز فقر احساسی بر جامعه است؛ فقر احساسی از فقر واقعی اثرگذارتر خواهد بود و ضروری است به موقع مانع رشد آن در بین مردم شد.

وی ادامه داد: در تحقیقی نشان داده شده در جوامع جهان تنها یک درصد مردم هستند که تحت هیچ شرایطی، امکان ندارد به فساد رو آورند. همچنین یک درصد هستند که در هر شرایطی به فساد رو می آورند. 98 درصد جامعه بسته به شرایط، آماده رو آوردن به فساد یا دوری از آن هستند. بنابراین برای مبارزه با فساد باید شرایط فسادزا را از بین برد و با عوامل آن مبارزه کرد.

همایش مبارزه با فساد به رسم چهار سال گذشته هم زمان با روز بین المللی مبارزه با فساد به همت کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران برگزار گردید. همچنین کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد نقطه مبدأ این همایش است.

دلیل اینکه این کنوانسیون کانون و نقطه تمرکز همایش ضد فساد قرار گرفته این است که در مقابله با فساد برای بخش خصوصی وظایف و نقش هایی کلیدی تعریف نموده است. به طور تعیین، ماده 12 این کنوانسیون به بخش خصوصی اشاره دارد. در این ماده هر کشور عضو، طبق اصول اساسی قوانین داخلی خود، اقداماتی را اتخاذ خواهد نمود تا از فساد بخش خصوصی جلوگیری کند، استانداردهای حسابرسی و ممیزی را در بخش خصوصی ارتقاء دهد و در صورت اقتضاء مجازات مؤثر، بازدارنده مدنی، اداری یا کیفری مناسب را به خاطر قصور در پیروی از چنین اقداماتی، در نظر بگیرد. سپس اقدامات روشنی را برای اینکه بخش خصوصی بتواند کار خود را در زمینه مبارزه با فساد پیش ببرد، برشمرده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 106

به "اگر به جای مبارزه با فساد تنها با فاسد مبارزه کنیم، چرخه فراوری فساد ادامه خواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر به جای مبارزه با فساد تنها با فاسد مبارزه کنیم، چرخه فراوری فساد ادامه خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید