ایجاد اشتغال 400 هزار نفری، حاصل توجه ویژه به مسکن روستایی

به گزارش مجله پیوند، در برنامه های مختلف توسعه ذکر شده است که دولت باید سالانه 200 هزار مسکن روستایی احداث کند، اما این مهم تا به امروز به طور کامل محقق نشده است.

ایجاد اشتغال 400 هزار نفری، حاصل توجه ویژه به مسکن روستایی

جهت دریافت خدمات حیاط سازی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی برنامه پایش، هادی سلیمی زاده، کارشناس اقتصادی، دیشب در این برنامه که با موضوع اثرات صنعت پیشران مسکن بر روی فراوری و اشتغال کشور روی آنتن رفت، با اشاره به تاثیر بالای بخش مسکن بر پیشرفت اقتصاد کشور، گفت: مسکن روستایی بخشی است که باید به آن پرداخته شود، در حدود 5.5 میلیون مسکن روستایی در کشور وجود دارد که بیش از 3.5 میلون نفر آنها فرسوده است، ضمن اینکه در این خانه ها در حدود 6 میلیون خانوار زندگی می نمایند.

وی با اشاره به اصول قانون اساسی مبنی بر تاکید به حق مسکن مردم، اعلام کرد: در برنامه های مختلف توسعه ذکر شده است که دولت باید سالانه 200 هزار مسکن روستایی احداث کند، اما این مهم تا به امروز به طور کامل محقق نشده است.

سلیمی زاده گفت: در سال های 76 تا 84، تنها دو درصد نوسازی و بهسازی مسکن روستایی انجام شد که نشان دهنده بی توجهی به این بخش است، در سال های 84 تا 92، توجه ویژه ای به مسکن روستایی گشت و سهم آن به 31 درصد رسید.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در 5 سال اخیر تنها 7 درصد مسکن روستایی نوسازی شده، اضافه نمود: این بخش اگر فعال شود، رفاه مردم را در پی دارد، سالانه باید 200 هزار مسکن روستایی ساخته شود که کلا به 8 هزار میلیارد تومان منابع اقتصادی احتیاج است.

وی ادامه داد: این منابع اقتصادی می تواند به وسیله تسهیلات 40 میلیون تومانی تامین شود، منبع تامین 4 هزار میلیارد تومان از تسهیلات نیز می تواند از منابع حاصل از بازگشت تسهیلات مسکن مهر تامین شود و بانک تنها باید 4 هزار میلیارد تومان مابقی را فراهم نمایند.

سلیمی زاده با تاکید بر اینکه 4 هزار میلیارد تومان معادل 1.5 درصد منابع قرض الحسنه بانکی است، گفت: ساخت مسکن روستایی بار اقتصادی به دولت تحمیل نمی نماید، حاصل این کار این است که در مواقع سیل، زلزله و بحران خسارات چندانی به روستاییان وارد نمی شود.

کارشناس اقتصادی برنامه پایش گفت: از طرفی ساخت 200 هزار مسکن روستایی خود باعث ایجاد 400 هزار اشتغال می شود و 135 صنعت کشور را فعال می نماید و ویژگی این اشتغالزایی نیز پهنه جغرافیایی آن است.

سلیمی زاده ادامه داد: مسکن 20 درصد فراوری ناخالص داخلی کشور است و در سال های 91 و 92 این بخش باعث شد که رشد کشور منفی نشود و جای نفت را در فراوری ناخالص داخلی پر کرد.

سلیمی زاده اعلام کرد: 40 درصد سرمایه گذاری ها می تواند در حوزه مسکن باشد و با توجه به اینکه 5 درصد تورم کشور حاصل از بخش مسکن است، کنترل آن می تواند به کاهش تورم نیز یاری نماید.

کارشناس اقتصادی کشور گفت: نکته مهم توجه به بخش مسکن این است که تحریم پذیر نیست و همه ملزومات آن در داخل تامین می شود، همچنین تقاضای مسکن نیز همواره وجود دارد که خود نشان دهنده بازار فعال آن است.

وی اضافه نمود: بر اساس برآوردها، در ایران سالانه یک میلیون مسکن احتیاج است ساخته شود و می توان با برنامه ریزی انبوه سازی های کشور را فعال نمود که خود به افزایش اشتغال نیز یاری می نماید.

سلیمی زاده با تاکید بر مولد بودن بخش مسکن در اقتصاد کشور، گفت: در بسیاری از کشورها دولت در بخش مسکن ورود می نماید، و در ایران نیز دولت باید توجه ویزه ای به بخش ساخت مسکن نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 220

به "ایجاد اشتغال 400 هزار نفری، حاصل توجه ویژه به مسکن روستایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد اشتغال 400 هزار نفری، حاصل توجه ویژه به مسکن روستایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید