ایجاد جهت سبز صادراتی برای کالاهای استاندارد

به گزارش مجله پیوند، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران گفت: یک جهت سبز در توسعه صادرات برای واحد های تولیدی که پیروز به اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد شوند، فراهم شده و تولیدکنندگان این محصولات بدون ارزیابی مجدد، می توانند فعالیت صادراتی خود را انجام دهند.

ایجاد جهت سبز صادراتی برای کالاهای استاندارد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، مسلم بیات اضافه کرد: صدور گواهی برای کالا های دانش بنیان با همکاری مشترک سازمان ملی استاندارد و معاونت توسعه فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته و شیوه نامه ای برای آن تهیه شده است.

وی گفت: در این شیوه نامه به منظور انجام کار تجاری در ارتباط با یک محصول و تولید، عرضه و صادرات آن به شکل انبوه، 2 نوع گواهی مختلف و متفاوت صادر می شود.

بیات ادامه داد: در این پیوند، کالایی با استاندارد مشخص پس از اینکه مشخصات آن از سوی تولیدکننده بیان شد، مورد ارزیابی قرار گرفته و گواهی انطباق کالای دانش بنیان بر اساس استاندارد ملی، بین المللی یا استاندارد یکی از کشور های مورد پذیرش صادر می شود.

وی اضافه کرد: در صورتی که استانداردی برای محصول بیان نشده باشد براساس اظهار فرد، آزمایش های لازم در آزمایشگاه های مورد قبول انجام می گیرد و چنانچه نتایج با اظهاریه منطبق باشد، گـواهی کالا بر اساس ویژگی محصول صادر می شود.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران بیان داشت: تسهیلات دیگری نیز در بخش جهش تولید در نظر گرفته شده و سعی کردیم با تکنیک ها و روش های جدید، ارزیابی انطباق و بهره گیری از آنها، تولید انبوه، امکان بروز خلاقیت و نوآوری در واحد های تولیدی فراهم شود.

بیات گفت: به عنوان مثال یک جهت سبز در توسعه صادرات برای واحد های تولیدی که پیروز به اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد شوند، فراهم شده و تولیدکنندگان این محصولات بدون ارزیابی مجدد، می توانند فعالیت صادراتی خود را انجام دهند.

وی اضافه کرد: در مقوله صادرات، فرد می تواند محصول تولیدی را بر اساس همه استاندارد های کشور های مقصد، استاندارد های بین المللی و استاندارد های منطقه ای اظهار کند. این انعطاف به منظور بهره گیری از ظرفیت واحد های تولیدی برای جهش تولید بوده که سال گذشته آغاز شده و ادامه دارد.

وی اظهار داشت: با بهره گیری از ظرفیت های ملی و ظرفیت های شرکت های فنی که در خارج از کشور فعالیت دارند، امید می رود در قالب تنظیم موافقت نامه هایی، ظرفیت ها و توانمندی های موجود را به توانمندی خود گره بزنیم تا از این طریق فرآیند تولید تسریع شود.

بیات گفت: بر اساس ارزیابی های اجرا شده در بحث تجارت خارجی، رتبه کشور با رشدی چشمگیر نزدیک به 40 پله افزایش یافته است.

گفتنی است، پیشتر نیره پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفته بود: امسال صدور گواهی انطباق برای دست کم 50 محصول دانش بنیان را در برنامه داریم، این در حالی است که در 2 سال گذشته نیز در مجموع 50 گواهی انطباق محصولات دانش بنیان صادر شده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 720

به "ایجاد جهت سبز صادراتی برای کالاهای استاندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد جهت سبز صادراتی برای کالاهای استاندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید