با امید بستن دولت به بیرون مرز ها قافیه اقتصاد را باختیم

به گزارش مجله پیوند، واقعیت اقتصاد سیاسی کشور ما در این است که در هر مرحله ای که چشم امید و موفقیت خود را به بیرون از مرز ها دوخته، قافیه را باخته و این تجربه تاریخی ماست.

با امید بستن دولت به بیرون مرز ها قافیه اقتصاد را باختیم

به گزارش گروه اقتصادی مجله پیوند، حیدر مستخدمین حسینی معاون سابق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد گفته است: نکته مهمی که در سال های گذشته توسط کارشناسان اقتصادی مورد تاکید بود و من هم به عنوان یکی از کارشناسان اقتصادی از چندین سال گذشته تا حال بر این تاکید داشتم که موفقیت ما در گرو این مطلب است که ما نظام سیاستگذاری و برنامه ریزی را براساس واقعیت های موجود در کشور به لحاظ منابع، به لحاظ نیروی انسانی و به لحاظ امکانات مورد بررسی، تحلیل و اقدام اجرایی قرار دهیم و در حوزه ارتباط با سایر کشورها، دیپلماسی سیاسی و اقتصادی کار خودش را انجام دهد و در هر مقطعی هم که دستاوردی به دست آمد به داشته ها و نظام برنامه ریزی خودمان سوار گردد و یک مزیتی را برای اقتصاد ملی ما شکل دهد.

این یک رویکرد بوده که مرتبا توسط کارشناسان مورد تاکید قرار داشت، اما دولت به این حوزه توجه کافی و وافی نداشت بلکه اهم موضوعاتش به این برمی گشت که برجام به یک نتیجه ای برسد و با برجام هست که منابع سرمایه خارجی به کشور سرازیر می گردد و امکانات رشد اقتصادی و افزایش درآمد سرانه شکل خواهد گرفت و کشور از عقب افتادگی خارج خواهد شد.

این عامل باعث شد که دولت از نظام تثبیت برنامه ریزی داخلی و همچنین سیاستگذاری اقتصادی در داخل کشور غافل گردد و نتیجه اش همانی شد که در حال حاضر همه نگاه های خود دولت به این برمی گردد که از آمریکایی ها که کاری برنیامد و ببینیم اروپایی ها چه خواهند کرد؟ اما واقعیت اقتصاد سیاسی کشور ما در این است که در هر مرحله ای که چشم امید و موفقیت خود را به بیرون از مرز ها دوخته، قافله را باخته و این تجربه تاریخی ماست.

راه دوری نرویم، در همین قرن اخیر حوادث هایی که در کشور رخ داد، هرجایی که تکیه بر توانمندی داخلی، نیروی انسانی و امکانات شد، یک پروسه موفقی را به دنبال خودش داشت و هرجایی که چشم امید و موفقیت به بیرون مرز ها بود با مسائلی روبرو شد که این مسائل نتوانست به یک رشد اقتصادی تداوم دار و مستمری را برای کشور به ارمغان بیاورد.

تولید یکی از موارد بسیار کلیدی و حساسی بوده که نه الان بلکه در طول تاریخ اقتصاد سیاسی توانسته جای محکمی را به خودش اختصاص دهد. برای اینکه اولا، تولید اشتغال را تضمین می کرده و می کند. یعنی موجب می گردد که اگر به تولید توجه می کنید، اشتغال بالایی را برای کشور به دنبال می آورید و به دنبالش بخش پخش و توزیع چه در داخل و چه در خارج از کشور را دارد.

منبع: روزنامه آرمان ملی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 35

به "با امید بستن دولت به بیرون مرز ها قافیه اقتصاد را باختیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با امید بستن دولت به بیرون مرز ها قافیه اقتصاد را باختیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید