تبادل 7 هزار اسیر در جنگ یمن

به گزارش مجله پیوند، رئیس کمیته امور اسرا در دولت نجات ملی یمن ضمن بیان اینکه در طول جنگ هفت هزار اسیر تبادل شده، اعلام نمود، عربستان سعودی و امارات در جهت توافق سوئد و تبادل اسرا سنگ اندازی می نمایند.

تبادل 7 هزار اسیر در جنگ یمن

به گزارش گروه بین الملل مجله پیوند، عبدالقادر المرتضی رئیس کمیته ملی امور اسرا در دولت نجات ملی یمن گفت، از شروع تشکیل این کمیته در نیمه سال 2015 در300 عملیات تبادل، 7000 اسیر از طرفین یا میانجی گری های محلی آزاده شده اند و سازمان ملل در هیچ یک از آنها ابدا نقشی نداشته است.

المرتضی در مصاحبه ای با خبرگزاری رسمی یمن سبأ و در پاسخ به این سوال که دلیل سنگ اندازی در پرونده تبادل اسرا پس از مذاکرات سوئد چیست؟ گفت: دلیل این موضوع لجاجت سعودی و امارات و سنگ اندازی آنها در توافق مذکور است. سعودی فقط اسرای خودش را می خواهد و ما، ریاض به عنوان فرمانده ائتلاف را مسؤول سرنوشت تمام اسرا می دانیم. مزدوران نمی توانند بدون اجازه و دستور سعودی هیچ توافقی را اجرایی نمایند یا تصمیمی بگیرند.

وی ادامه داد، عربستان سعودی تمام پیشنهادات فرستاده سازمان ملل پس از مذاکرت سوئد را رد نموده است. امارات نیز صدها نفر از اسرای یمنی را پنهان نموده و مانع آن می گردد که بسیاری از طرف ها در جنوب یمن با کمیته اسرا تبادل اسیر نمایند، علاوه اینکه این کشور نقش زیادی در سنگ اندازی در جهت اجرایی شدن توافق سوئد دارد.

المرتضی سپس نقش سازمان ملل در پرونده اسرا را ضعیف توصیف کرد و گفت، این موضوع در لجاجت و عدم همکاری ائتلاف متجاوز در تبادل اسرا تأثیر دارد.

وی تأکید کرد، دلیل عدم تبادل اسرا در یک سال گذشته تا کنون آن است که امارات و سعودی تصمیم به این موضوع گرفته اند و طرف های محلی را از انجام آن منع نموده اند.

وی تعداد اسرا، بازداشتی ها و مفقودان طرفین درگیر در یمن را حدود 15 هزار نفر گفت اضافه کرد، حامیان بین المللی پرونده یمن معتقدند سال 2019 سال گشایش سیاسی و بازگشت اسرا به خانواده هایشان است.

توافق سوئد در دسامبر 2018 میان انصارالله یمن و دولت مستعفی امضا شد که یکی از بندهای آن مربوط به توافق تبادل اسرا ب

رئیس کمیته اسرا در دولت نجات ملی یمن احدود یک ماه پیش از ابتکار یکجانبه این دولت در آزادی 350 اسیر ائتلاف سعودی از جمله سه اسیر سعودی اطلاع داد (جزئیات بیشتر).

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 10

به "تبادل 7 هزار اسیر در جنگ یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبادل 7 هزار اسیر در جنگ یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید