تظاهرکنندگان لبنانی در راستا کاخ ریاست جمهوری تجمع کردند

به گزارش مجله پیوند، تظاهرکنندگان لبنانی همانطور که وعده کرده بودند تحرکاتی را به سمت راستا کاخ ریاست جمهوری انجام دادند. همچنین در پی کشته شدن یک تظاهرکننده عضو حزب ولید جنبلاط در جنوب بیروت نخست وزیر مستعفی لبنان از تمام شهروندان کشورش خواست خیزش مسالمت آمیز خود را حفظ کنند.

تظاهرکنندگان لبنانی در راستا کاخ ریاست جمهوری تجمع کردند

به نقل از اسکای نیوز، تعدادی از تظاهرکنندگان تحرکات خود در جهت کاخ ریاست جمهوری در بعبدا را آغاز کردند.

تظاهرکنندگان بر لزوم آغاز رایزنی های پارلمانی در اسرع وقت و تشکیل دولت تکنوکرات از سوی فردی بی طرف تاکید دارند.

تظاهرکنندگان در این راستا پل الرینغ را برای رفتن به سمت کاخ بعبدا باز کردند. آنها خواهان دیدار با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان هستند.

این در حالی است که نیروهای ارتش لبنان و نیروهای گارد ریاست جمهوری حضور خود را در اطراف کاخ ریاست جمهوری (بعبدا) بعد از فراخوان ها برای تجمع در جهتهای منتهی به کاخ ریاست جمهوری تقویت کردند.

جهت اصلی از بیروت تا کاخ بعبدا شاهد حضور گسترده نیروهای ارتش است. همزمان اینکه تعدادی از تظاهرکنندگان در نزدیکی جهت کاخ تحصن کردند نیروهای ارتش نیز با تعداد بالا آنها را محاصره کردند تا نتوانند به سمت جهت کاخ بروند و تحصن کنند البته هیچ گونه درگیری و تنش بین آنها گزارش نشده است.

از طرفی کمیته بین المللی حقوق بشر در بیانیه ای شرایط کلی لبنان را در صورت ادامه تجمعات خیابانی و تعطیلی بنادر و تاسیسات دولتی و بخش اقتصادی نامطمئن خواند.

سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان که در حال حاضر ریاست دولت موقت کشورش را هم برعهده دارد در پی کشته شدن یک تظاهرکننده در منطقه خلده در جنوب بیروت به دست یکی از عناصر نیروهای ارتش لبنان از تظاهرکنندگان خواست همچنان ماهیت مسالمت آمیز بودن تظاهرات هایشان را حفظ کنند.

حریری تاکید کرد با فرمانده ارتش و فرمانده امنیت داخلی برای اتخاذ گام های ضروری جهت حمایت از شهروندان تماس برقرار کرده است.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی دفتر اطلاع رسانی سعد حریری، وی با ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال پیشرو تماس گرفته و مرگ علاء ابو الفخر عضو شورای شهر در الشوفیات را که در جریان تظاهرات های مردمی در منطقه خلده کشته شده، تسلیت گفته است.

براساس این بیانیه، حریری از موضع ملی و مسؤولانه جنبلاط و دعوتش به آرامش و اجتناب از کشیده شدن به سوی آشوب و در نظر دریافت اعتبار و جایگاه کشور تقدیر کرد.

ارتش لبنان نیز امروز بیان نمود، نیروی نظامی را که در منطقه خلده تیراندازی کرده بود، بازداشت کرده است.

فرماندهی ارتش لبنان در بیانیه ای آورد، در جریان عبور خودروی نظامی ارتش در محله خلده گروهی از تظاهرکنندگان راه را بند می آورند که درگیری لفظی رخ می دهد، ناگزیر یکی از نیروهای نظامی برای متفرق کردن مردم اقدام به تیراندازی می کند که منجر به مصدومیت یک فرد می شود.

این تحولات در پی سخنرانی میشل عون بود که نسبت به فاجعه در صورت تدوام اعتراضات به شکل کنونی اش هشدار داد. عون از پیشرفت ها در طرح حل بحران کشورش خبر داد و گفت رایزنی های پارلمانی برای مکلف کردن نخست وزیر جدید احتمالا از پنج شنبه یا جمعه آغاز شود اما حریری برای دریافت پست نخست وزیری مردد است.،ایسنا

بیشتر بخوانید،سعد حریری تمایلی برای بازگشت به نخست وزیری لبنان ندارد

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 61

به "تظاهرکنندگان لبنانی در راستا کاخ ریاست جمهوری تجمع کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرکنندگان لبنانی در راستا کاخ ریاست جمهوری تجمع کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید