تمایز ژنتیکی ممکن است علت ابتلا به کرونای حاد باشد

به گزارش مجله پیوند، ابتلا به نوع حاد ویروس کرونا یکی از جنبه های گیج کننده بیماری همه گیر کووید 19 بوده است. زنان و مردان جوان سالم بسیاری به این ویروس آلوده شده و در اثر ابتلا به نوع حاد آن عوارض جانبی خطرناکی در بدن آنها به وجود آمده است.

تمایز ژنتیکی ممکن است علت ابتلا به کرونای حاد باشد

به گزارش خبرنگاران، عوامل ناشناخته ای وجود دارد که برخی از افراد را در معرض نوع حاد این بیماری قرار می دهد و حتی در مواردی مشاهده شده افرادی که جوان هستند، اضافه وزن ندارند و از سایر مسائل بهداشتی رنج نمی برند نیز به نوع حاد کرونا مبتلا شده اند.

دانشمندان تصور می نمایند که تمایز ژنتیکی بسیار کوچک باعث ابتلای برخی از افراد به نوع حاد این بیماری می گردد و این تمایزهای ژنتیکی در دی.ان.ای اکنون توسط محققانی که معتقدند مطالعه این موضوع می تواند به آنها در توسعه دارو یاری کند، مورد آنالیز قرار گرفته است.

تحولات کلیدی شامل تحقیقاتی است که نشان می دهد اینترفرون (یک پیامرسان مولکولی که باعث تحریک دفاع ایمنی در برابر ویروس های مهاجم می گردد) ممکن است نقشی حیاتی در دفاع از بدن داشته باشد.

دانشمندان دریافته اند که جهش های نادر در بدن برخی افراد باعث می گردد که بدن آنها نتواند منابع کافی اینترفرون مورد احتیاج را برای ایجاد پاسخ های ایمنی موثر در برابر کووید 19 ایجاد کند.

مارتین هیبرد (Martin Hibberd) استاد بیماری های عفونی دانشکده بهداشت و پزشکی گرجهتی لندن گفت: این یافته های ژنتیکی درک ما را از این بیماری افزایش می دهند. اینها آزمایش های طبیعی بیولوژیکی هستند که نشان می دهد افرادی که در هنگام آلوده شدن به ویروس، اینترفرون بیشتری فراوری می نمایند، پاسخ بهتری نسبت به این بیماری دارند و این به نوبه خود به ما می گوید که بیماران می توانند از درمان با اینترفرون بهره مند شوند.

تحقیقات همچنین بر روی ژنی متمرکز است که به TYK2 معروف است. برخی از انواع این ژن در ایجاد برخی از بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید (RA) نقش دارد و همچنین به نظر می رسد در ابتلا به نوع حاد کرونا نیز نقش دارد.

دارویی که برای درمان آرتریت روماتوئید ساخته شده، باریسیتینیب (Baricitinib ) است و یک مخرج ژنتیکی مشترک با کووید 19 دارد و همین امر منجر به استفاده از آن در آزمایش های بالینی علیه ویروس شده است.

ماه گذشته شرکت دارویی الی لیلی اظهار داشت که نتایج اولیه آزمایشات آنها نشان داده این دارو به بهبود بیماران مبتلا به کروناویروس یاری می نماید.

جفری بارت از برنامه نظارت بر ژنومیک کووید 19 موسسه Wellcome Sanger گفت: نکته مهم این است که با درک تأثیر انواع ژن در بدن، اکنون می توانیم به توسعه داروهایی که می توانند جهت آنها را مسدود نموده و به بیماران یاری نمایند، فکر کنیم.

تحقیقات دیگری نیز توسط محققان دانشگاه ادینبرو صورت گرفته که طی آن محققان چندین ژن دیگر را کشف نموده اند که به نظر می رسد مهم هستند. اینها شامل ژن های OAS هستند که توسط اینترفرون تحریک می شوند و پروتئینی را که در تجزیه آر.ان.ای ویروسی نقش دارد، کدگذاری می نمایند اما این تحقیقات هنوز مورد آنالیز دقیق قرار نگرفته است و وی در تفسیر این کار احتیاط را توصیه نموده است.

با این حال محققان اظهار نموده اند که امیدوار هستند نتایج مطالعه آنها فرایند درمان بیماران را تسریع کند. علاوه بر این، محققان دیگری اظهار کردند که روش های دیگری برای استفاده از ژنتیک برای مبارزه با کووید-19 وجود دارد.

دکتر دیپندر گیل از امپریال کالج لندن با یاری همکارانش، از داده های ژنتیکی برای پیش بینی چگونگی تأثیر عوامل مختلف بر واکنش های بیماری استفاده نموده است.

گیل گفت: ما پنج ویژگی را که با افزایش خطر ابتلا به نوع حاد کووید 19 مرتبط است، آنالیز کردیم و دریافتیم چاقی، فشار خون بالا، کلسترول پایین، سیگار کشیدن و دیابت از عواملی هستند که احتمال ابتلای افراد به نوع حاد بیماری را افزایش می دهند. ما دریافتیم که یک رابطه مهم بین چاقی و سیگار کشیدن و خطر ابتلا به کووید 19 حاد وجود دارد. این مطالعه نشان می دهد که کاهش وزن و ترک سیگار تأثیر مستقیمی در افزایش شانس زنده ماندن افراد مبتلا به کووید 19 دارد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 741

به "تمایز ژنتیکی ممکن است علت ابتلا به کرونای حاد باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمایز ژنتیکی ممکن است علت ابتلا به کرونای حاد باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید