توقیف محموله قاچاق 600 میلیاردی قطعات خودرو

به گزارش مجله پیوند، تهران (پانا) - رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا گفت پلیس گمرک 112 کانتینر قطعات خودروی خارجی که ارزشی معادل با 600 میلیارد ریال داشت را شناسایی و توقیف کرد و در این ارتباط 247 پرونده تشکیل شد.

توقیف محموله قاچاق 600 میلیاردی قطعات خودرو

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار محمدرضا مقیمی افزود: پلیس گمرک در حوزه کنترل و بررسی محموله های گمرکی از ابتدای سال تا به امروز 106 هزار محموله گمرکی را رصد و مانیتورینگ داشته اند. همانطور که می دانید هر کالایی که وارد کشور شود تا زمانی که به مقصد خود برسد از سوی پلیس گمرک ما رصد و به صورت شبانه روزی کنترل می شود.

وی گفت: ارزش ریالی تخلفات گمرکی ثبت شده توسط پلیس گمرک ما از ابتدای سال تا کنون نزدیک به 43 میلیارد ریال است که این رقم مستقیم به حساب دولت واریز شده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ادامه داد: همچنین 33 مورد شناسایی تخلفات گمرکی داشته ایم و 247 مورد پرونده هایی در حوزه قاچاق کالا تشکیل شده است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال یکی از تخلفات شناسایی شده، شناسایی و احصا تخلفات سه هزار میلیاردی یکی از شرکت ها بود که به مرجع قضائی هم اعلام شد. همچنین 10 هزار کانتینر اموال متروکه یا رسوب شده در یکی از گمرکات شهید رجایی کشف شده است.

سردار مقیمی گفت: پلیس گمرک ما 112 کانتینر قطعات خودروی خارجی که ارزشی معادل با 600 میلیارد ریال داشت را شناسایی و توقیف کرده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گفت: در اصل کمک به اقتصاد و معیشت مردم می کنیم و با توجه به اینکه حضور فعالی در ارتقاء امنیت اقتصادی داریم می توانیم کمک شایانی به سازمان ها و ارگان های دولتی و غیر دولتی داشته باشیم.

سردار مقیمی افزود: این پلیس از سال 97 از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ شد تا یک مجموعه ای در نیروی انتظامی تحت عنوان پلیس امنیت اقتصادی راه اندازی شود به همین دلیل به صورت رسمی پلیس امنیت اقتصادی از سال 98 کار خود را شروع کرد.

وی افزود: از آن جهت کلمه امنیت در اسم این پلیس به کار گرفته شده است که شرح وظایفش بیشتر بحث پیش بینی و پیشگیری است تا مقابله و 5 مرحله مختلف در حوزه های اقتصادی برای این پلیس شرح وظایف پیش بینی شده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا شرح داد: بنا بر این شد که پلیس امنیت اقتصادی در حوزه های ارتقاء امنیت اقتصادی فعال باشد و از ناهنجاری ها در این حوزه جلوگیری کند و اجازه ندهد تا مهمترین رکن اقتصاد یعنی امنیت از بین برود.

این مقام ارشد انتظامی گفت: ما در پلیس امنیت اقتصادی بیشتر در حوزه های اقتصادی و پیشگیری جرایم فعال شدیم و با ساز و کارهای اقتصادی و اداری با اولویت پیشگیری وارد این حوزه مأموریتی شدیم.

سردار مقیمی در بخش دیگری به چرایی تشکیل پلیس گمرک در مجموعه پلیس امنیت اقتصادی پرداخت و ادامه داد: در شوراهای مأموریتی و عملیاتی اقتصادی ها حضور داریم و تصمیم گرفتیم یک پلیس جدید به نام پلیس گمرک هم را تشکیل دهیم.

وی گفت: در مجموعه گمرک ما در گذشته پلیس نداشتیم و خود همکاران گمرک بر مسائل کلان مانند تخلفات گمرکی، قوانین گمرکی و یا اینکه کالایی در ذیل کالای دیگر وارد کشور نشود نظارت داشتند.

سردار مقیمی ادامه داد: اما پلیس گمرک بر روی کالابرگ ها تناقض و اظهارنظر واردکنندگان و دیگر مواردی که در حیطه وظایف و اختیارات مأموران گمرک نیست نظارت دارند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گفت: بنا شد تا پلیس گمرک در 160 نقطه مستقر باشد اما متأسفانه این مهم هنوز محقق نشده و پلیس گمرک تنها در 11 گمرک مستقر بوده و با افتتاح هشت مرکز دیگر به 19 پلیس گمرک ارتقاء یافت.

سردار مقیمی ادامه داد: مأموران ما در پلیس گمرک آموزش های لازم را در مجموعه گمرک که همکاری خوبی هم با پلیس دارند دیده اند تا جایی که ما آنها را به نوعی همکار خود می دانیم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی افزود: مأموران گمرک بیشتر اسناد را بررسی می کنند و اجازه ورود به کشور یا خروج از کشور را صادر می کنند و ما اسناد را طبق کالاها بررسی می کنیم.

مقیمی با اشاره به تعریف قاچاق از دید پلیس امنیت اقتصادی گفت: درصد زیادی از اقلام را ما قاچاق نمی دانیم به عنوان مثال امکان دارد کالایی که صاحبش وارد کرده از نظر تعداد و وزن با اظهاریه اولیه مغایرت داشته باشد که بعد از کشف این اقلام مجدد ترانزیت ها و کانتینرها به گمرک عودت داده می شوند، اصلاح می شوند حقوق و عوارض گمرک دریافت می شود تا اجازه خروج به آن ترانزیت یا کانتینر داده شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 767

به "توقیف محموله قاچاق 600 میلیاردی قطعات خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقیف محموله قاچاق 600 میلیاردی قطعات خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید