خبرنگاران برپایی مراسم محرم و حفظ سلامت را باید ادغام کرد

به گزارش مجله پیوند، تهران - خبرنگاران - یک جامعه شناس تأکید دارد تصمیم گیران حوزه کرونا باید مدیریت شده رفتار نمایند و تدابیری بیندیشند که درعین اینکه محدودیت هایی برای مهار این بیماری وضع می گردد، محدودیت ها جنبه آزاردهنده نداشته باشد.

خبرنگاران برپایی مراسم محرم و حفظ سلامت را باید ادغام کرد

عماد افروغ در بخشی از گفت وگوی خود با جماران، با انتقاد از اینکه نکات مثبت حاصل شده در موج اول کرونا را حفظ نکردیم، اضافه کرد: ما تجلی همبستگی را در دوره کرونا دیدیم. همچنین در این دوره رابطه انسان با طبیعت عوض شد. کرونا تحولی در رابطه انسان با ساختارهای اجتماعی و مالی به وجود آورد. همچنین موجب ضربه به سرمایه داری شد که نباید بسادگی از کنار آن گذشت. یک بار دیگر ما امر جهانی واقعی را لمس کردیم نه جهانی سازی سرمایه داری را. ما جهانی شدن واقعی را شاهدیم. وی در شرح اقدامات قابل دفاع دوره مدیریت کرونایی ادامه داد: در این دوره یکی از اقدامات خوب قوه قضائیه این بود که زندانیان را آزاد کرد. باید دید آیا با آزاد شدن زندانیان اتفاقی افتاد؟ اتفاقاً طی گزارشی که در جلسه شورای فرهنگ عمومی ارائه شد، در موج اول کرونا علاوه بر کاهش نرخ طلاق و خودکشی، آمار سرقت نیز پائین آمده است. به هر حال، با توجه به تعریف غلطی که از جرم و مجازات می شود، اقدام قوه قضائیه ستودنی بود. حبس مجازاتی اسلامی نیست و کرونا باعث شد که ما این موضوع را بهتر و بیشتر لمس کنیم. افروغ درباره ضرورت برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم نیز گفت: نمی گویم این قبیل مراسمات برگزار نشود. زیرا سنتی دیرینه است و عهد و پیمانی ریشه دار محسوب می شود که مردم با خدا و امام شهید خود بسته اند. ولی می توان این مسأله را مدیریت کرد. باید برپایی مراسم و حفظ موارد بهداشتی را با یکدیگر جمع و ادغام کرد. نباید این موضوع را رها نموده یا اینکه بگویند مراسمی نباشد. مخصوصاً درباره عزاداری های امام حسین(ع) که تاریخ می گوید اگر منعی برایش وجود داشته باشد، واکنش های تندی به همراه خواهد داشت.

در اینجا علما باید وارد قضیه شده و آگاهی بخشی نمایند و شرایط خاص کرونایی را برای رعایت فاصله فیزیکی و موازین بهداشتی و همنوا با مسئولان بهداشتی کشور، گوشزد نمایند. این جامعه شناس اضافه کرد: مسئولین باید با متولیان هیئات جلسه بگذارند و آنها را توجیه نمایند. تلویزیون و روزنامه ها نیز باید آگاهی بخشی نمایند. تا علاوه بر برگزاری مراسم، نکات بهداشتی هم رعایت شود. ممکن است عده ای ولو صاحب نفوذ بگویند نباید مراسمی برگزار شود، ولی این را از نظر جامعه شناختی فرهنگی ایرانیان می گویم که اگر تصمیم گیران به این سمت بروند که مراسمی برگزار نشود، بازتاب تندی به دنبال خواهد داشت و مردم واکنش نشان می دهند.

منبع : روزنامه ایران

منبع: ایرنا
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 590

به "خبرنگاران برپایی مراسم محرم و حفظ سلامت را باید ادغام کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برپایی مراسم محرم و حفظ سلامت را باید ادغام کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید