دو راه مهم پیشگیری از کرونا

به گزارش مجله پیوند، مدیر پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت روز جهانی بهداشت دست، رعایت بهداشت دست و فاصله گذاری اجتماعی را دو راه اصلی و مهم در پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس بیان کرد.

دو راه مهم پیشگیری از کرونا

به گزارش مجله پیوند از ایسنا، فروغ مولا با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت دست توسط کادر بهداشتی درمانی، تاکید نمود: رعایت بهداشت دست ساده ترین و موثرترین راه پیشگیری از انتقال عفونت های بیمارستانی به بیمار است.

به گفته وی عفونت های بیمارستانی سالانه میلیون ها نفر را در سراسر دنیا تحت تاثیر قرار داده و باعث تحمیل هزینه های فراوان به سیستم های بهداشتی و درمانی و حتی مرگ بیمار می گردد. طبق آمار حداقل 10 درصد افراد بستری شده در بیمارستان های کشورهای در حال توسعه دچار این عارضه ناخواسته می شوند و این آمار در خصوص بیماران بستری در بخش های ICU به دلیل استفاده از کاترها و ابزار پزشکی مختلف بسیار بیشتر است.

کادر بهداشتی و درمانی در چه مواقعی ملزم به رعایت بهداشت دست هستند؟

وی اظهار داشت: با رعایت اصول پیشگیری و کنترل می توان حداقل 30 درصد میزان ابتلا به عفونت بیمارستانی را کاهش داد و ساده ترین و موثرترین راه پیشگیری از انتقال عفونت بیمارستانی به بیمار، رعایت بهداشت دست است.

فروغ مولا با ذکر اینکه کادر بهداشتی و درمانی همه مراکز ارائه خدمات به بیمار در پنج موقعیت معین شده از سوی سازمان دنیای بهداشت موظف به رعایت بهداشت دست هستند، گفت: این موقعیت ها شامل قبل از تماس با بیمار، بعد از تماس با بیمار، قبل از انجام پروسیجرهای تمیز و آسپتیک، بعد از تماس با ترشحات بیمار و بعد از تماس با محیط اطراف بیمار می گردد.

به گفته وی کادر بهداشتی و درمانی رعایت بهداشت دست را از دو طریق شست و شو با آب و صابون و استفاده از محلول های ضدعفونی کننده الکلی می توانند انجام دهند که اگر دست ها به طور واضح کثیف هستند حتماً باید با آب و صابون شسته شوند و اگر دست ها به طور واضح کثیف نیستند می توان از محلول های ضدعفونی کننده دست با پایه الکل استفاده کرد.

فروغ مولا با بیان این که در شست و شوی معمولی دست ها معمولا نواحی شست، بند انگشتان و مابین انگشتان خوب تمیز نشده و میکروارگانیسم ها در آن نقاط باقی مانده و باعث انتقال بیماری می شوند، تاکید نمود: زمانی دست ها کاملاً تمیز و بهداشتی شسته می شوند که نقاط مذکور نیز کاملاً به صابون یا محلول الکلی آغشته شده و شسته شوند.

نامگذاری سال 2020 به عنوان سال پرستار و ماما

وی به نامگذاری سال 2020 به عنوان سال پرستار و ماما از سوی سازمان دنیای بهداشت به مناسبت دویستمین سالگرد تولد فلورانس نایتینگل اشاره نمود و گفت: نقش برجسته فلورانس نایتینگل به عنوان یک پرستار در پیشگیری از عفونت در بیماران انکارناپذیر است. وی جزو اولین افرادی بود که تشخیص داد میکروارگانیسم ها می توانند توسط فرد مراقبت کننده به بیمار منتقل شوند.

مدیر اداره پرستاری معاونت درمان دانشگاه در شرح شعار سال جاری روز دنیای بهداشت دست مبنی بر پرستاران و ماماها: مراقبت تمیز در دستان شماست اضافه کرد: سازمان دنیای بهداشت ارایه مراقبت صحیح همراه با رعایت اصول پیشگیری و کنترل عفونت را یکی از ضروری ترین اولویت هایی می داند که در 10 سال آینده باید به آن پرداخته گردد. مشارکت پرستاران ماهر در این راه سخت می تواند منجر به ارتقا و بهبودی خدمات ارائه شده در بیمارستان ها و رسیدن سریع تر به اهداف سازمان دنیای بهداشت گردد.

رعایت بهداشت دست و فاصله اجتماعی؛ دو راه اصلی و مهم در پیشگیری از ابتلا به کرونا

وی رعایت بهداشت و شست و شوی منظم دست را بهترین راه برای حذف میکروارگانیسم های روی دست برشمرد که هم از بیمار شدن فرد پیشگیری می نماید و هم باعث جلوگیری از انتقال میکروارگانیسم ها به دیگران می گردد.

مدیر اداره پرستاری معاونت درمان دانشگاه با اشاره به این که شیوع بیماری های نوپدیدی همچون کرونا ویروس باعث افزایش اهمیت رعایت بهداشت دست برای مردم شده، گفت: بیماری کووید 19 واکسن و درمان اختصاصی ندارد و بهترین راه برای پیشگیری از بیماری این است که فرد در معرض ویروس قرار نگیرد.

وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به این که راه انتقال این بیماری از شخصی به شخص دیگر است، رعایت بهداشت دست و فاصله اجتماعی با سایر افراد دو راه اصلی و مهم در پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

فروغ مولا به افراد توصیه کرد: دست های خود را حداقل 20 ثانیه با آب گرم و صابون بشویند. به ویژه پس از ورود به منزل، پس از عطسه و سرفه، قبل، بعد و حین پختن غذا، قبل از غذا خوردن، بعد از تماس با سطوح مشکوک و آلوده و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی حتما دست های خود را بشویند.

مدیر اداره پرستاری معاونت درمان دانشگاه در سرانجام اظهار داشت: درصورتی که آب و صابون در دسترس نباشد باید دست ها را با محلول الکلی حداقل دارای 60 درصد الکل ضد عفونی کرد. دست ها را کاملاً به محلول الکلی آغشته نموده و مابین انگشتان، اطراف شست و بند انگشتان را کاملاً مالش دهید تا الکل خشک گردد. توجه داشته باشید که هرگز با دست آلوده نباید چشم، بینی و دهان خود را لمس کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 472

به "دو راه مهم پیشگیری از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو راه مهم پیشگیری از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید