شکایت آمریکا از چین و اتحادیه اروپا به خاطر وضع تعرفه

به گزارش مجله پیوند، خبرنگاران؛ آمریکا روز دوشنبه (روز گذشته) پنج شکایت جداگانه از شرکای تجاری خود که دست به اقدام تلافی جویانه تعرفه گمرکی زده اند، به سازمان تجارت جهانی ارائه نموده است.

شکایت آمریکا از چین و اتحادیه اروپا به خاطر وضع تعرفه

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا؛ نشریه خبری دِ هیل نوشت: رابرت لایتزیر (Robert Lighthizer) نماینده تجاری آمریکا اعلام نمود که واشنگتن علیه چین، اتحادیه اروپا، کانادا، مکزیک و ترکیه که هریک تعرفه های جدید علیه کالاهای صادراتی آمریکا وضع نموده اند، اقامه دعوی نموده است.

بنابراین گزارش لایتزیر اضافه نمود: این اقامه دعوی به علت اقدام تلافی جویانه این کشورها بر اعمال تعرفه های گمرکی رئیس جمهور دونالد ترامپ بر آلومینیوم و آهن صادراتی از این کشورها که به منظور منافع امنیت ملی آمریکا وضع شده، اجرا شده است.

نماینده تجاری آمریکا گفت: اقدام های اجرا شده (اعمال تعرفه های گمرکی آهن و آلومینیوم) بنابر قوانین آمریکا و قوانین تجارت بین الملل کاملا مشروع و موجه بوده است.

لایتزیر در ادامه گفت: به جای آنکه (شرکای تجاری آمریکا) با ما برای رسیدگی به یک معضل مشترک همکاری نمایند، بعضی از این شرکا، پاسخ تعرفه های انتقامجویانه که کارگران، کشاورزان و شرکت های آمریکایی را مجازات می نماید، برگزیده اند.

هیل نوشت: نماینده تجاری آمریکا گفت که اقدام تلافی جویانه تعرفه گمرکی از سوی شرکای تجاری آمریکا، آشکارا نقض قوانین سازمان تجارت جهانی است.

بنابراین گزارش لایتزیر گفت: آمریکا تمامی اقدامات لازم جهت محافظت از منافع خود را به کار خواهد بست و از شرکای تجاری خود می خواهیم که بطور سازنده ای با آمریکا بر روی مسائل عظیم و ممتد بوجود آمده در بخش های فولاد و آلومینیونم کار نمایند.

تارنمای خبری هیل درادامه نوشت:درماه مارس گذشته دونالد ترامپ تعرفه گمرکی 25 درصدی بر فولاد و 10 درصدی بر آلومینیوم وارداتی به آمریکا را وضع کرد، آنگاه شرکای تجاری آمریکا نیز در پاسخ میلیاردها دلار تعرفه گمرکی بر انواع کالاهای صادراتی آمریکا وضع کردند.

هیل نوشت: در اوایل ماه آوریل گذشته چین بین 15تا 25 درصد تعرفه گمرکی بر کالاهای وارداتی آمریکا به ارزش سه میلیارد دلار وضع کرد، در 21 ماه ژوئن (31 خرداد) نیز ترکیه نزدیک به دو میلیارد دلار تعرفه گمرکی بر محصولات آمریکا اعمال کرد.

این تارنمای خبری آمریکایی در ادامه نوشت : اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک در ابتدا از این تعرفه گمرکی معاف شدند اما ترامپ در اواخر ماه مه این بخشودگی گمرکی را حذف کرد و منجر شد تا 28 کشور عضو اتحادیه اروپا و دو شریک تجاری آمریکای شمالی به آن پاسخ دهند، کانادا عظیمترین شریک تجاری آمریکا تعرفه های گمرکی 10 تا 25 درصدی بر کالاهایی به ارزش نزدیک به 13میلیارد دلار آمریکا وضع کرد.

هیل نوشت: مکزیک نیز در دو مرحله و در ماه های ژوئن و جولای با اعمال تعرفه های 7 تا 25 درصدی به کالاهای آمریکایی به ارزش سه میلیاردو 600 میلیون دلار اقدام کرد.

بنابراین گزارش اتحادیه اروپا نیز تعرفه های گمرکی 10تا 25 درصدی بر کالاهای آمریکایی به ارزش سه میلیاردو 200 میلیون دلار تا انتها ماه ژوئن وضع نموده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 371

به "شکایت آمریکا از چین و اتحادیه اروپا به خاطر وضع تعرفه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت آمریکا از چین و اتحادیه اروپا به خاطر وضع تعرفه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید