شکایت عبدالله به کمیسیون شکایات به جایی نخواهد رسید

به گزارش مجله پیوند، سید محمد علی جاوید رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان که با تیم انتخاباتی اشرف غنی ائتلاف کرده است؛ به خبرنگاران می گوید شکایت تیم انتخاباتی دکتر عبدالله به کمیسیون انتخابات به جایی نخواهد رسید و اشرف غنی همچنان به عنوان برنده انتخابات پیروز است.

شکایت عبدالله به کمیسیون شکایات به جایی نخواهد رسید

جاوید می گوید تیم ثبات و همگرایی قبل از نتایج اعلام کرده بود که اگر نتیجه انتخابات به نفع این تیم نباشد آن را نخواهد پذیرفت و این مسئله به هیچ عنوان منطقی نیست.

رهبر حزب حکرت افغانستان می گوید تیم ثبات و همگرایی از ایجاد درد سر پرهیز کند و اگر خواسته و شکایتی دارد می تواند به صورت قانونی از طریق کمیسیون بررسی شکایت ها به این موضوعات بپردازد. اگر شکایت این تیم صحیج باشد مورد رسیدگی قرار می گیرد و در نتیجه انتخابات تغییر به وجود می آید اما اگر طرح این موضوعات از روی عقده و زورگویی باشد قابل بررسی نیست.

جاوید در پاسخ به این استدلال تیم ثبات و همگرایی که تیم اشرف غنی در انتخابات گذشته هم دست به تقلب زده و اکنون می خواهد دوباره این تجربه تلخ را تکرار کند گفت: انتخابات سال 2014 با انتخابات امسال تفاوت دارد؛ در انتخابات 2014 سیستم بایومتریک نبود و تحقیقات زیادی روی مسائل فنی صورت نگرفت اما امسال از بایومتریک استفاده شد، بازشماری آرا تحت نظر ناظرین کاندیدا صورت گرفته است و تیم ثبات و همگرایی و دیگر تیم های مخالف انصافا باید نتیجه را قبول کنند. اما اینکه اعلام کرده اند که اگر نتیجه به نفع ما نباشد قبول نمی کنیم بی عدالتی است.

عضو ائتلاف غنی می گوید تیم های بازنده یقیناٌ جاروجنجال هایی را ایجاد خواهند کرد که به جایی نخواهد رسید.

این در حالی است که دکتر عبدالله نتیجه انتخابات گذشته را نپذیرفت و صحبت از ایجاد حکومت موازی را به میان آورد، جاوید در این گفتگو به این سوال نیز پاسخ داد که آیا دکتر عبدالله می تواند حکومت موازی اعلام کند یا خیر: دکتر عبدالله حکومت موازی را در کجا اعلام می کند؟ در کدام ولایت افغانستان اعلام می کند؟ در کابل و دیگر ولایت ها که کسی نمی گذارد چنین حکومتی برپا شود؛ آیا عبدالله می خواهد در کوه ها حکومت موازی ایجاد کند؟ پرسنل حکومت موازی چه کسانی هستند؟ حقوق حکومت موازی را چه کسی می دهد؟

وی در ادامه این مبحث بیان داشت: صحبت کردن در مورد این موضوع (ایجاد حکومت موازی) آسان است اما این که این کار عملی شود بسیار مشکل است، حکومت موازی معنایش این است که مانند همین حکومت از خود ارتش داشته باشد، از خود پلیس داشته باشد و .... این موضوع میلیاردها دلار خرج دارد این هزینه را چه کسی می دهد؟

این عضو تیم انتخاباتی اشرف غنی در واکنش به انتقادهایی که حکومت غنی را به دلیل عملکرد بسیار بد ضعیف برشمرده و بر اساس همین استدلال گفته شده که وی نمی تواند رئیس جمهور منتخب مردم باشد؛ گفت: من قبول دارم که متاسفانه این حکومت مسائل خود را داشت اما باید به این موضوع توجه شود که اشرف غنی زمانی به ریاست جمهوری رسید که بیش از 100 هزار نیروی خارجی از افغانستان بیرون شده بودند و سنگینی دفاع از افغانستان به دوش نیروهای افغان افتاده بود، در حالی که در زمان کرزای این نیروها وجود داشت و همچنان ناامنی و مسائل بود.

وی افزود: اما مسأله دیگر این که خوب حالا ما قبول کردیم که ناامنی و مسائل بیشترشد، اما این را کسی تظمین می کند که اگر دکتر عبد الله می آمد ناامنی کم میشد، یا نابود می شد آیا فقر و بدبختی بیشتر نمی شد؟ شاید اگر عبدالله میامد اوضاع بدتر می شد.

جاوید در پاسخ به این سوال که چرا تمام تیم های انتخاباتی در مخالفت با تیم دولت ساز قرار گرفته اند؛ گفت: دموکراسی در افغانستان بد تمرین می شود، یقینا تعدادی با تیم پیروز مخالفت می کنند که رأی آنها اصلا ارزش ذکر کردن ندارد؛ بعضی ها 7 درصد، بعضی ها 5،2 یا 3 درصد رأی آوردند، بعضی ها حتی یک درصد هم رأی نیاورده اند، این آرا به جز رای دکترعبدالله ارزش تذکر ندارد، رأی آنان چیزی را تغییر نمی دهد.

جاوید در سرانجام گفت: در آخر همین نتیجه ای که کمیسیون انتخابات اعلام کرده است تثبیت خواهد شد، حکومت تثبیت خواهد شد، البته تیم دکترعبدالله می تواند شکایت خود را ثبت کند ولی بعید است که در نتیجه انتخابات تغییری ایجاد شود. به نظر من اشرف غنی به کرسی می نشیند و مخالفان یک مقدار جنجال ایجاد می کنند اما به جایی نمی رسند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 160

به "شکایت عبدالله به کمیسیون شکایات به جایی نخواهد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت عبدالله به کمیسیون شکایات به جایی نخواهد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید