عبدالله: امنیت منطقه به سرانجام بحران افغانستان گره خورده است

به گزارش مجله پیوند، رئیس اجرائیه افغانستان با بیان اینکه رفاه کشورهای منطقه با صلح و ثبات در افغانستان ارتباط دارد، گفت: لازم است تا به صورت مشترک و سازنده برای حل چالش های مشترک منطقه و سرانجام جنگ در این کشور تلاش کنیم.

عبدالله: امنیت منطقه به سرانجام بحران افغانستان گره خورده است

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرنگاران، عبدالله عبدالله امروز (11 آبان) در هجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای که به میزبانی تاشکند برگزار گشت، گفت: همکاری های منطقه ای از عناصر کلیدی سیاست خارجی، امنیتی و اقتصادی افغانستان به شمار می رود و با همکاری در سطح منطقه افغانستان قادر است جهت پیشرفت و توسعه را زودتر طی کند.

وی افزود: همکاری های منطقه ای نه تنها برای توسعۀ اهداف اجتماعی و اقتصادی کشورها مهم است، بلکه باعث تولید سرمایه، تحکیم ثبات و برقراری صلح دایمی می گردند و از این نظر سازمان شانگهای نقش مهمی در تدوین سیاست در اموری چون تجارت، توسعه زیر ساختارها، مبارزه با موادمخدر و تروریسم دارد.

عبدلله در ادامه سخنان خود به انتخابات افغانستان اشاره کرد و گفت: مردم افغانستان به رغم چالش ها و تهدیدات طالبان و داعش به خاطر حمایت از مردم سالاری و دستاوردهای سالیان اخیر پای صندوق های رأی رفتند.

وی گفت: برگزاری یک انتخابات شفاف و با اعتبار از خواست های اساسی مردم افغانستان است و کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی بر روی نهایی سازی نتایج کار می کنند. حکومت مشروع و برخاسته از رأی پاک مردم گامی است در راه ثبات و دستیابی به صلح در افغانستان.

عبدالله تاکید کرد: افغانستان در خط اول مبارزه با تهدید تروریسم فرامرزی و بین المللی واقع شده است. نیروهای دفاعی افغانستان با مجموعه ای از گروه های تروریستی با پیوندهای منطقه ای و بین المللی که تهدید مشترک برای همه کشورهای جهان به ویژه کشورهای منطقه است، در حال جنگ می باشند. ما جنگ با تروریسم را با همکاری کشورهای منطقه و دیگر دوستان بین المللی ادامه خواهیم داد.

رئیس اجرائیه افغانستان ادامه داد: در حالی که ما به مذاکره و گفتگو متعهد هستیم، اما نیاز است تا در منطقه برای مقابله با تروریسم یه راهبرد منسجم تدوین گردد و با همکاری مشترک کشورهای منطقه و جهان با پدیده شوم تروریسم و تهدیدات برخاسته از آن مبارزه گردد، بر این اساس، ما پیشنهاد می کنیم تا سازمان همکاری های شانگهای اقدامات لازم را برای اتخاذ استراتژی سازمان برای مقابله با تروریسم و جلوگیری و مهار آن تدوین کند.

وی شرح داد: تلاش ها برای دست یافتن به صلح و راه چاره سیاسی برای سرانجام جنگ و خشونت در افغانستان ادامه دارد. مردم افغانستان از تلاش هایی که به صلح عادلانه، دایمی و با اعتبار منتهی گردد، حمایت می کنند. برای دست یافتن به صلح باید همه طرف ها به خواست و اراده مردم پایبند باشند.

عبدالله همچنین گفت: ما برای تقویت اجماع داخلی در راستای دست یافتن به صلح تلاش می کنیم و امیدواریم با تمام طرف های منطقه ای و بین المللی که از جهت یابی صلح در جهت درست حمایت می کنند، به صورت مشترک کار نماییم.

این سیاستمدار افغان گفت: افغانستان نه تنها قلب آسیا است، بلکه که نقطۀ اتصال اعضای سازمان همکاری های شگانهای نیز می باشد و با اکثر اعضای سازمان مرز مشترک دارد؛ اما تاکنون عضویت کامل این سازمان را به دست نیاورده است و ما این انتظار را داریم که افغانستان به زودی عضو این سازمان گردد.

وی تاکید کرد: تقویت و رشد همکار ی ها در بخش تجارت و فعالیت های اقتصادی میان اعضای سازمان همکاری های شانگهای و افغانستان از جمله اجرای برنامه های کلان زیرساختی، ایجاد فضای مناسب برای توسعه تجارت میان کشورهای عضو از طریق هوا، زمین و قطار می تواند به صلح و ثبات در افغانستان و منطقه سازمان همکار های شانگهای یاری نماید.

این کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان در ادامه گفت: افغانستان در نشست قلب آسیا با توجه به موضوعات مهمی در منطقه از جمله زیرساخت ها، تجارت، سرمایه گذاری، آموزش و فرهنگ، مدیریت حوادث، مبارزه با مواد مخدر و مقابله با تروریسم مشارکت داشته و این سازمان را یاری می کند.

وی در سرانجام گفت: یکبار دیگر تکرار می کنم که رفاه منطقه سازمان همکاری های شانگهای به صلح و ثبات در افغانستان ارتباط دارد. بنابراین لازم است تا به صورت مشترک و سازنده برای حل چالش های مشترک منطقه، در حالی که ما برای یافتن راه چاره عادلانه و با عزت سرانجام جنگ تلاش کنیم.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 29

به "عبدالله: امنیت منطقه به سرانجام بحران افغانستان گره خورده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالله: امنیت منطقه به سرانجام بحران افغانستان گره خورده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید