پشت پرده توافق پنهانی آمریکا با طالبان در دوحه

به گزارش مجله پیوند، خبرنگاران : یک کارشناس مسایل بین الملل با بیان این که ابتکار و حرکت ایران در برگزاری گفت وگوهای بین الافغانی موفقت آمیز بود، معتقد است که توافق پنهانی آمریکا با طالبان در دوحه بحران و تحولات کنونی را در افغانستان رقم زده است.

پشت پرده توافق پنهانی آمریکا با طالبان در دوحه

همراه ما باشید و با تور ارزان قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، عماد آبشناس، در ارزیابی خود از تحولات افغانستان و تاثیرات آن بر کشورهای همسایه گفت: به هر حال مساله امنیت افغانستان از امنیت ایران جدا نیست چیزی نیست که ایران نسبت به آن بی تفاوت باشد.

وی یادآور شد: معین نیست آمریکایی ها در گفت وگوهای خود با طالبان در دوحه چه توافقاتی انجام دادند و با تسلیحاتی که در اختیار طالبان قرار داده شد موجبات چینین شرایطی را فراهم آوردند که به سرعت بخش های بزرگی از افغانستان را در دست گرفتند.

این کارشناس مسائل بین الملل بعلاوه بیان نمود: این جریان ما را به یاد ماجرای خروج آمریکا از عراق و قدرت گرفتن داعش می اندازد، این هایی که زیر پرچم طالبان می جنگند همگی طالبان نیستند، بخشی از آن ها داعش، القاعده و بخشی هم طالبان افغانستان هستند.

آبشناس گفت: طالبان افغانستان کوشش می کند تا رابطه شان را با کشورهای همجوار حفظ کند؛ حتی دیدیم که به تهران آمدند و با مقامات دولتی افغانستان هم سر یک میز برای مذاکره نشستند، که خوشبختانه مذاکرات موفقیت آمیزی هم بود که تهران به راه انداخت.

وی ادامه داد: اگر احیانا نقشه آمریکا مانند زمان 2007 باشد که از عراق خارج شد و عراق را به آشوب کشید، کشورهای همسایه یعنی ایران، چین، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان نیر تحولات افغانستان متاثر خواهند شد زیرا دمکرات ها چنین عادت هایی دارند و سیاست شان بر مبنای این است که مناطقی را که نمی توانند مدیریت نمایند به آشوب می کشند.

این کارشناس مسائل سیاسی بعلاوه اظهار کرد: خوشبختانه ایران حرکت خوبی انجام داد و باید ادامه دهد تا نهایتا مردم افغانستان به صلح دست پیدا نمایند.

آبشناس درباره ادعای طالبان مبنی بر در اختیار داشتن بیش از 80 درصد از سرزمین افغانستان گفت: چیزی در معادلات سیاسی بعید به نظر نمی آید، در برهه ای از زمان در سوریه داعش توانست بخش های بزرگی را به دست گیرد بعلاوه در عراق، اما نتوانستند جنگ را تمام نمایند لذا مهم این است که جنگ را چطور تمام می نمایند.

وی در انتها گفت: نگه داشتن سرزمین کار ساده ای نیست در نهایت آن ها باید هرطور شده به توافقی برسند که صلح و آرامش برای مردم افغانستان باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1204

به "پشت پرده توافق پنهانی آمریکا با طالبان در دوحه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده توافق پنهانی آمریکا با طالبان در دوحه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید