چرا خوزستان در رده های آخر واکسیناسیون کشور است؟

به گزارش مجله پیوند، خبرنگاران/خوزستان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه مخالفین عنود و لجوجی که تحت هیچ شرایطی واکسن را قبول ندارند باید ملزم به واکسیناسیون شوند، گفت: می توان با وضع مقررات و شرایطی، این گروه را به تبعیت از واکسیناسیون ملزم کنیم.

چرا خوزستان در رده های آخر واکسیناسیون کشور است؟

دکتر سیدمحمد علوی با اشاره به قرار گرفتن استان خوزستان در رده های آخر پوشش واکسیناسیون در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر پوشش واکسیناسیون جمعیت کشور 65 درصد است که از 52 درصد میانه جهانی بالاتر است اما مقداری پوشش واکسیناسیون در خوزستان پایین است؛ میانگین پوشش واکسیناسیون در استان خوزستان حدود 7 تا 8 درصد از میانه کشوری پایین تر است.

به گزارش خبرنگاران، وی افزود: پوشش واکسیناسیون در کل جمعیت خوزستان حدود 57 درصد و در گروه سنی هدف یعنی افراد بالای 12 سال حدود 76 درصد است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: البته پوشش واکسیناسیون در برخی نقاط استان خوزستان مانند بهبهان، دهدز، اهواز، آغاجاری، گتوند، اندیمشک، امیدیه و شوشتر بالاتر از میانه کشوری و در برخی شهرها تا 90 درصد است اما در برخی شهرهای دیگر مانند اندیکا، باوی، خرمشهر، شادگان و حمیدیه پایین تر از 65 درصد است.

وی بیان نمود: علت مقاومت و واکسن گریزی گروهی از مردم را می توان در تنوع فرهنگی، پایین بودن سواد سلامت، باورهای غلط، نبود اعتماد، ساده انگاری، تحت تاثیر شایعات قرار گرفتن و باور مطالب شبه علم و تبلیغات مسموم افرادی که سلامتی و آسایش مردم را مانعی برای کاسب کاری خود می دانند، تلقی کرد.

علوی شرح داد: افراد مختلفی که تا به امروز واکسن دریافت نکرده اند به سه دسته تقسیم می شوند. گروهی از این افراد، تحصیلکرده اند و معتقد هستد اما هنوز به اقناع کامل نرسیده اند که واکسن برای حفظ سلامتی آن ها مفید است، دسته دیگر افرادی هستند که به طب سنتی بیشتر از ظرفیت آن بها می دهند و دستاوردهای علم پزشکی مدرن و کلاسیک را نپذیرفته اند که راضی کردن این افراد اگر چه سخت است اما مانند گروه اول، با آموزش و ارتقای سواد سلامت اقناع آن ها نیز امکان پذیر است.

وی افزود: گروه سوم، مخالفین عنود و لجوجی هستند که تحت هیچ شرایطی واکسن را قبول ندارند و حاضر به دریافت واکسن نیستند که می توان با وضع مقررات و شرایطی، این گروه را به تبعیت از واکسیناسیون ملزم کنیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد در خصوص موجودی واکسن کرونا در استان خوزستان نیز گفت: هیچ مسئله ای از نظر ذخیره واکسن در خوزستان وجود ندارد. همه امکانات برای واکسیناسیون فراهم است و گروه های سیار نیز در حال ارائه خدمت هستند اما برخی واکسن را قبول ندارند و باید این افراد را اقناع کنیم که واکسن برای حفظ سلامتی آن ها بسیار مهم است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آذر 1400 بروزرسانی: 25 آذر 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1345

به "چرا خوزستان در رده های آخر واکسیناسیون کشور است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خوزستان در رده های آخر واکسیناسیون کشور است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید