چه کسی مقصر کمبود ملزومات بهداشتی مرتبط با کروناست؟

به گزارش مجله پیوند، حدود سه هفته از شیوع ویروس کرونا می گذرد، اما گزارش های میدانی نشان می دهد که شهروندان همچنان برای خرید ماسک و مواد ضدعفونی دچار مشکل هستند.

چه کسی مقصر کمبود ملزومات بهداشتی مرتبط با کروناست؟

در حال حاضر گزارش ها حاکی از افزایش بیش از هفت برابری تولید محصولات ضدعفونی است؛ به طوری که روزانه حدود 400 تا 500 هزار لیتر محصول ضدعفونی تولید می شود، اما با توجه به شرایط کنونی و افزایش شدید تقاضا، حجم تولید همچنان جوابگوی نیاز نیست و بیشتر داروخانه ها مواد ضدعفونی مانند اسپری الکل و ژل شست وشو ندارند. البته در این زمینه مسائلی هست که اگر برطرف شود امکان افزایش بیشتر تولید محصولات ضدعفونی کننده نیز وجود دارد.

یکی از این مسائل به گفته مهدی شاهمرادی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، محدودیت ظرفیت تولید، بارگیری و انتقال الکل و همچنین زمان بر بودن فرآیند صدور و خرید حواله الکل در سامانه وزارت بهداشت است که تولید محصولات ضدعفونی را با مشکل روبرو می کند.

از طرف دیگر کمبود ظروف بسته بندی هم گریبان گیر برخی واحدهای تولیدی شده که حتی یکی از تولیدکنندگان پیشنهاد استفاده از بسته بندی سس های جیبی را برای حل این مشکل مطرح نمود.

در زمینه تولید ماسک نیز در حال حاضر مهم ترین مشکل از کار افتادن برخی دستگاه ها به دلیل فشار زیاد است که برای حل آن تولیدکنندگان خواستار دریافت ارز دولتی برای واردات قطعات و دستگاه های خود هستند. با این وجود سید محمد رضا رضوان، یک تولیدکننده ماسک می گوید که در بهترین حالت، با تامین دستگاه ها و حمایت از نیروها، حدبیشتر توانایی تولید روزانه یک میلیون و 500 هزار تا دو میلیون ماسک در کشور وجود دارد؛ یعنی توانایی تولید ماسک در بهترین حالت می تواند به 14 میلیون عدد در هفته برسد و این در حالی است که طبق گفته مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان حمایت، تقاضای هفتگی برای ماسک 40 میلیون عدد است.

بنابراین می توان گفت که افزایش ناگهانی و شدید تقاضا یکی از اصلی ترین دلایل کمبود اقلام بهداشتی است که در حال حاضر بیشتر کشورها با آن دست به گریبان هستند، اما این همه ماجرا نیست؛ چراکه از طرفی در شرایطی که اولویت توزیع ماسک مراکز درمانی هستند و در داروخانه ها به ندرت ماسک پیدا می شود، دست فروشانی عمدتا در مقابل داروخانه ها و اماکن پرتردد مثل مترو انواع ماسک های پارچه ای قابل شست وشو و حتی در مواردی ماسک های فیلتردار عرضه می کنند.

ماسک مترویی چند؟!

مشاهدات میدانی نشان می دهد که قیمت ماسک های پارچه ای قابل شست وشو در مترو 5000 و 10 هزار تومان و ماسک های فیلتردار میانگین 20 هزار تومان است. همچنین یکی از فروشندگان ماسک های فیلتردار در مترو در پاسخ به اینکه این ماسک ها را چگونه تهیه می کنند، گفت که شرکت های پخشی که این اقلام را به داروخانه ها عرضه می کنند، بخشی از ماسک ها را هم به او فروخته اند.

در این میان انتشار خبرهای مختلف درباره کشف انبار احتکار ماسک، محصولات ضدعفونی، دستکش و سایر اقلام بهداشتی نشان می دهد که سیستم توزیع نامناسب در کنار افزایش ناگهانی تقاضا منجر به بروز شرایطی شده که در آن بعد از گذشت سه هفته از آغاز شیوع کرونا شهفرایندان و حتی در مواردی کادر درمانی از دسترسی نامناسب به اقلام بهداشتی گلایه دارند.

در این زمینه به نظر می رسد وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و وزارت بهداشت در زمینه تولید و توزیع اقلام بهداشتی دخالت دارند. طبق گفته سازمان حمایت، شرکت های تولیدکننده محصولات خود را به شبکه توزیع مورد تایید وزارت بهداشت تحویل می دهند و همچنین بازرسان وزارت صمت در تمام واحدهای تولیدی شبانه روز مستقر شده اند تا بر فرایند تحویل اقلام بهداشتی به وزارت بهداشت نظارت کنند. البته اخیرا وزارت صمت گفت که مسئولیت توزیع اقلام بهداشتی همچون دستکش، ماسک، مواد ضدعفونی کننده و امثال آن با وزارت بهداشت و درمان است.

به هر حال آنچه مبرهن است این است که برای دسترسی مناسب شهفرایندان و کادر درمانی به اقلام بهداشتی نیاز است تدابیر بیشتر و بهتری در زمینه بهبود شرایط شبکه توزیع از سوی هر دو وزارتخانه اتخاذ شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 329

به "چه کسی مقصر کمبود ملزومات بهداشتی مرتبط با کروناست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی مقصر کمبود ملزومات بهداشتی مرتبط با کروناست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید