گزینه نهایی پایداری برای انتخابات1400 کیست؟

به گزارش مجله پیوند، اعتماد در گزارشی به شرایط نامزدهای انتخاباتی جبهه پایداری پرداخته است.

گزینه نهایی پایداری برای انتخابات1400 کیست؟

به گزارش خبرنگاران، این روزنامه نوشت: براساس زمان بندی که ستاد انتخابات دیروز گفت، ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری از 21 اردیبهشت شروع خواهد شد و آقایان برای اخذ تصمیم نهایی و ورود به این کارزار کمتر از یک ماه فرصت دارند. جریان های سیاسی نیز باید از دو ماه باقی مانده حداکثر استفاده را برای توافق روی نامزدهای قطعی، اصلی و نهایی خود ببرند. از همین رو شاهد این همه تکاپو در عرصه سیاست و اخبار رسمی و غیررسمی انتخاباتی هستیم.

محور بخشی از این اخبار - حداقل در یکی، دو روز گذشته - سعید جلیلی است. او هنوز تمایل خود به کاندیداتوری را رسما اعلام ننموده اما این طور که به نظر می رسد، بعضی در جبهه اصولگرایی فرش قرمز را پهن نموده و کاملا آماده استقبال از او هستند. به ویژه اکنون که طبق شنیده ها احتمال کاندیداتوری سید ابراهیم رییسی کاهش یافته است. شاهد آنکه کریمی اصفهانی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری همین دیروز در گفت وگویی با نامه نیوز اطلاع داد که به رغم تماس های متعدد تا به امروز آقای رییسی هیچ گونه تمایلی نشان نداده است.

بر این اساس گزینه مورد اجماعی که اصولگرایان به حضور و موفقیتش دل خوش نموده بودند، ریسک انتخابات را نپذیرفته و ترجیح داده که در راس آن نهاد انتصابی مهم یعنی دستگاه قضا باقی بماند. از این رو طیف های مختلف در جریان اصولگرا باید گزینه های خود را عرضه نموده و به امید اجماع روی یکی از آنان باشند.

موقعیت مناسب

انتخاب دوم آنان -بعد از رییسی- سعید جلیلی است. شاید یکی از دلایلش آن باشد که جلیلی در انتخابات 96 و در آخرین دقایق به نفع رییسی کنار کشید و به اندازه قالیباف به ایجاد اجماع حول محور او یاری کرد. او این بار نیز حسن نیت خود را نشان داده و چندی قبل اعلام نموده بود که در صورت کاندیداتوری رییسی، نامزد نخواهد شد. بر این اساس بعید نیست که آقای جلیلی و حامیانش تصور نمایند، موقعیت مناسب است و این بار نوبت آنان شده تا که به صحنه بیایند. ضمن آنکه زمزمه هایی نیز درباره کوچ حامیان رییسی به سوی جلیلی به گوش می رسد.

کاندیدا نشدن احتمالی رییسی اما تنها موضوعی نیست که موقعیت را برای جلیلی مناسب می نماید. درواقع شرایط بین المللی نیز به نفع او است. روی کار آمدن دولت دموکرات بایدن و کوشش دولت روحانی برای گره گشایی از برجام در ماه های پایانی سبب شده که سیاست خارجی یک بار دیگر در مرکز توجه ها باشد و گمان رود که این حوزه یک بار دیگر محور اصلی انتخابات خواهد شد. نیازی به گفتن ندارد که سعید جلیلی به عنوان یک دیپلمات ارشد که سال ها در زمینه پرونده هسته ای ایران کار نموده است و نگاه و گفتمان خاص خود را دارد، بهترین گزینه اصولگرایان برای رویارویی با نامزد جریان رقیب است.

حمایت پایداری

یکی از دیگر دلایلی که می تواند جلیلی را در اعلام کاندیداتوری مصمم کند، حمایت احتمالی پایداری است. خاطرمان هست که سقای بی ریا در اسفند ماه گذشته از سعید جلیلی و صادق محصولی به عنوان گزینه های اصلی این طیف نام برد. حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی موتلفه نیز همین دیروز نامه جلیلی را در کنار نیکزاد و فتاح قرار داده و از جمله کاندیداهای احتمالی پایداری خواند.

ناگفته نماند که در طیف پایداری هنوز هم دودستگی هایی دیده می گردد، بعضی کوشش می نمایند که با خط زدن نام جلیلی، گزینه مطلوب خود که احتمالا صادق محصولی است را به عنوان نامزد اصلی معرفی نمایند. مثلا غلامحسین رضوانی، عضو جبهه پایداری از سعید جلیلی اعلام برائت جسته و تاکید نموده بود که آقای جلیلی جزو جبهه پایداری نیست و کاندیدای جبهه هم نیست.

نکته قابل تامل اما آنجاست که حامیان محصولی در جبهه پایداری آن قدرها هم پرشمار نیستند که بتوان عبور از جلیلی را قطعی دانست. سیاسیون در این طیف می دانند که محصولی نه قدرت جذب اصولگرایان در سایر گروه ها را دارد و نه چهره محبوبی در جامعه به حساب می آید. منظور این نیست که جلیلی فردی محبوب با قابلیت رای آوری یا ظرفیت اجماع اصولگرایان است. حرف این است که اگر پایداری همان طور که اعلام نموده به دنبال گزینه اصلح باشد، منطقا باید جلیلی را به نسبت محصولی اصلح بداند، لذا بعید است که پایداری ریسک کنار گذاشتن جلیلی و پشتیبانی از محصولی را بپذیرد.

شوق رسانه ها

یکی دیگر از نشانه های گرایش اصولگرایان به کاندیداتوری جلیلی در رسانه های این طیف دیده می گردد. مثلا سایت خبری نامه نیوز یعنی رسانه نزدیک به پورمحمدی و جامعه روحانیت مبارز که تا دیروز حامی کاندیداتوری رییسی بود، روز گذشته در گزارشی پیشنهاد کرد که همه با هم به استقبال کاندیداتوری جلیلی برویم!

این رسانه اصولگرا از کوچ اعضای ستاد انتخاباتی رییسی به ستاد سعید جلیلی اطلاع داده و نوشته بود: شواهد و قرائنی وجود دارد که جلیلی آمدنی است. تیم رسانه ای و شبکه هواداری او به کار افتاده و از رسانه ها گرفته تا شبکه های اجتماعی مثل توییتر و کلاب هاوس؛ هیچ فرصت و تریبونی را از دست نمی دهند. در بخش دیگری از این گزارش حتی تاکید شد که به نظر می رسد که اراده جلیلی برای حضور در این انتخابات جدی است، حامیانش نیز آستین ها را بالا زده اند و این حتی می تواند روی نامزدی ابراهیم رییسی هم سایه بیندازد و دیگر آن اجماع موردنظر حامیان او اتفاق نیفتد، فضا نیز برای سعید جلیلی کاملا مهیاست.

جالب آنکه فردانیوز رسانه نزدیک به قالیباف نیز از محتمل بودن کاندیداتوری جلیلی اطلاع داده است. این رسانه اصولگرا اما شرایط فعلی و این حجم از توجه و استقبالی که از آن جلیلی می گردد را محصول کوشش همکاران و نزدیکان او می داند و می نویسد: این روزها نیز در فضای مجازی اطرافیان سعید جلیلی خیلی به آب و آتش می زنند تا هنوز تکلیف برجام تعیین نشده، او را به چهره غالب در انتخابات تبدیل نمایند.

جمع بندی

حال باید منتظر ماند و دید که سعید جلیلی با درنظر دریافت موقعیت مناسب داخلی و خارجی، بهره مندی از حمایت نسبی حزبی و جریانی و همچنین با این همه پشتوانه رسانه ای و تبلیغاتی پا به عرصه رقابت های انتخاباتی گذاشته و شانس خود را یک بار دیگر می آزماید یا خیر.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1050

به "گزینه نهایی پایداری برای انتخابات1400 کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزینه نهایی پایداری برای انتخابات1400 کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید