13 بیمار جدید مبتلا به کرونای هندی شناسایی شدند ، شناسایی 38 مورد مشکوک و مبتلا به کرونای آفریقای جنوبی

به گزارش مجله پیوند، وزیر بهداشت از شناسایی 38 مورد مبتلا و مشکوک به ویروس جهش یافته آفریقایی و 13 مورد ابتلا به ویروس جهش یافته هندی اطلاع داد.

13 بیمار جدید مبتلا به کرونای هندی شناسایی شدند ، شناسایی 38 مورد مشکوک و مبتلا به کرونای آفریقای جنوبی

با تور آفریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس ژوهانسبورگ را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، سعید نمکی در حاشیه اجلاس مجازی معاهده بین المللی واکنش پاندمی کرونا گفت: امروز نشستی ویدئوکنفرانسی با مدیران و وزرای بهداشت مدیترانه شرقی داشتیم؛ بعد از هجمه ویروس کرونا، همه کشورها دچار مشکل شدند و ساختار سازمان دنیای بهداشت در جنبه های مختلف جوابگوی این هجمه نبود.

وی اضافه کرد: در منطقه شرق مدیترانه سازمان دنیای بهداشت، این نشست برگزار و آنالیز شد که کشورها به چه میزان ضروری است که امکانات و تجهیزات را در اسرع وقت تهیه نمایند. اگرچه سازمان دنیای بهداشت در این دوره قابلیت های بالایی از خود نشان نداد اما به عنوان تنها گزینه ممکن برای پیوند بین کشورها در عرصه نظام سلامت، باید مقتدر و سرپا بماند و حمایت گردد.

وزیر بهداشت بابیان اینکه بی عدالتی گسترده در بین کشورها فقیر و غنی نیز در این جلسه مطرح شد؛ گفت: تحریم های یکجانبه و ظالمانه علیه کشور ما را به شدت تحت فشار قرار داد و این مسئله آنالیز شد که کشورهای تحت تحریم، با چه مکانیسمی دچار آسیب جدی نشوند.

نمکی با بیان این که موج چهارم با ویروس انگلیسی با همت بلند مدافعان سلامت و همراهی مردم، به سمت نزول رفت توضیح داد: در بسیاری از استان های کشور شاهد نزول فرایند کرونا و بازگشت به آرامش نسبی بودیم. در این دوره تعداد بیماران ما 2.5 برابر قبل بود و در بعضی استان ها حتی تا 10 برابر پیک قبلی نیز خیز کرونا را داشتیم اما با تمهیداتی که برای مبارزه با ویروس کرونا اندیشیدیم شرایط مطلوبی نسبت به پیک های قبلی طی کردیم.

وزیر بهداشت با اشاره به جهش های جدید ویروس کرونا توضیح داد: در بعضی استان ها به جز ویروس انگلیسی، جهش های جدید دیگری را پیدا کردیم، در هرمزگان سه نمونه ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی را پیدا نموده بودیم که به 5 مورد افزایش یافت؛ همچنین 30 نفر مشکوک به ابتلا به ویروس جهش یافته آفریقایی هستند که حدود 35 تا 38 مورد ویروس موتاسیون یافته آفریقایی را در استان هرمزگان خواهیم داشت.

وی ادامه داد: از هفته پیش به روسای دانشگاه های علوم پزشکی فارس، بوشهر و هرمزگان ابلاغ کردم که شهرها را پایش نمایند.

وزیر بهداشت درباره جهش هندی نیز توضیح داد: در استان قم، سه مورد از بین هندی هایی که در استان بودند به ویروس جهش یافته هندی مبتلا هستند که در حال پایش تمام افرادی هستیم که با آنها مرتبط بوده اند؛ این افراد را قرنطینه نموده ایم. در آذربایجان غربی در ماکو و شوط در یک مجموعه که توسط کارگران هندی اداره میشد حداقل 10 مورد جدید ابتلا را پیدا نموده ایم که این 10 مورد، به یک نوع ویروس هیبرید هندی- کالیفرنیایی مبتلا شده اند. دراستان یزد نیز در یک کارخانه فولاد کارگران هندی بودند که تعدادی به کرونای هندی مبتلا و قرنطینه شده اند.

نمکی هشدار داد: این ویروس از نوع هیبرید است که یکی از وحشی ترین ویروس های کرونا تا به امروز است. نمونه هایی از آشتیان، تهران، ورامین، بیمارستان شهدای پاکدشت گزارش کردند که همه را آنالیز کردیم و هیچ جهش آفریقایی و هندی در بین آن ها نبود.

وزیر بهداشت با اشاره به نزدیک شدن به عید فطر گفت: اگر مردم در عید فطر نکات بهداشتی را رعایت ننمایند و ما با ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی گرفتار شویم، بسیار کار سخت تر از مدیریت ویروس انگلیسی خواهد شد زیرا یکی از مسائل ویروس جهش یافته افریقای جنوبی، عدم پاسخ به درمان ها، مقاومت در برابر پروتکل های درمانی دنیا و بی اثر یا کم اثر بودن واکسن های کرونا روی آن است .

نمکی در خاتمه هشدار داد: اگر به دام ویروس هندی یا آفریقایی بیفتیم، تاب آوری نظام سلامت دچار مشکل می گردد. من ابزاری به جز تمنا و خواهش ندارم! با رعایت 60 درصدی پروتکل های بهداشتی وضع مطلوبی نخواهیم داشت و امیدواریم آتش به دامن کل کشور نیفتد .

منبع: تسنیم

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1146

به "13 بیمار جدید مبتلا به کرونای هندی شناسایی شدند ، شناسایی 38 مورد مشکوک و مبتلا به کرونای آفریقای جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 بیمار جدید مبتلا به کرونای هندی شناسایی شدند ، شناسایی 38 مورد مشکوک و مبتلا به کرونای آفریقای جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید