توسعه صنایع دستی ماموریت جدید صندوق احیای میراث فرهنگی کشور

به گزارش مجله پیوند، خبرنگاران/یزد مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی وزارت میراث فرهنگی از یزد به عنوان یکی از شاخص ترین استان ها در حوزه سرمایه گذاری و میزان پذیرش سرمایه یاد کرد و از ماموریت جدید این صندوق برای احیا و توسعه صنایع دستی به ویژه صنعت فرش اطلاع داد.

توسعه صنایع دستی ماموریت جدید صندوق احیای میراث فرهنگی کشور

هادی میرزائی در نشست با اساتید و صاحب نظران حوزه مرمت و معماری استان یزد با اشاره به تفاوت دیدگاه ها در رابطه با ابنیه تاریخی، اظهار کرد: یک نگاه محدود به سابقه تاریخی بنا و حفظ هویت بناهای تاریخی با منابع ملی است در حالی به دلیل محدودیت منابع، امکان احیای همه بناها با چنین نگاهی وجود ندارد و در نبود منابع ملی این ابنیه به تدریج فرسوده تر می شوند.

وی اضافه نمود: نگاه دیگر، نگاهی منتقدانه به صدور صرفاً مجوزهای اقامتی و پذیرایی است که در حال اصلاح کارکردهای جدید فرهنگی و سایر بهره برداری ها در این بخش به ویژه در حوزه صنایع دستی هستیم.

این مسئول با اشاره به نگاه سوم به عنوان بهترین نگاه در خصوص ابنیه تاریخی، توضیح داد: در این نگاه، حفظ هویت و اثر به منظور حفظ فرصت های گردشگری و سرمایهگذاری با ایجاد فضای رقابتی است به طوری که باید با ایجاد این شرایط و افزایش تعداد درخواست های بنا، قابلیت های کاربری را نیز افزایش دهیم.

وی در ادامه مهمترین رویکرد و اولویت این صندوق را نشست با نخبگان دانست، گفت: با توجه به محدودیت نگاه منابع ملی و نبود امکان احیا و بهره برداری از تمام بناهای تاریخی و خوش سابقه بودن اعتماد به بخش دانشگاهی در کشور با توجه به ایجاد بناهای شاخصی مانند سر در دانشگاه تهران، برج آزادی و موزه هنرهای معاصر، تعامل با نخبگان را در اولویت قرار می دهیم.

میرزایی با اشاره به این که صندوق احیا در سال 83 با رویکرد استفاده از بخش غیردولتی مبنی بر بهره برداری از بناها تشکیل شده است، گفت: در استان یزد حدود 90 بنا براساس مصوبات هیات دولت و رییس وقت سازمان میراث کشور، به صندوق احیا واگذار شده است.

رییس صندوق احیای کشور در ادامه نیز استان یزد را از شاخص ترین استان ها در حوزه سرمایه گذاری و میزان پذیرش سرمایه خواند و اضافه نمود: با توجه به ماده 8 قانون حمایت از هنرمندان و استادکاران، ماموریت جدیدی به صندوق مبنی بر احیا و توسعه صنایع دستی و صنعت فرش متناسب با ثبت این آثار محول شده است.

این مسئول به مرمت و احیای 80 بنای در اختیار صندوق احیا صرفاً به همت بخش خصوصی اشاره و در رابطه با ضرورت رفع موانع و آسیب های مرحله سرمایه گذاری با استفاده از ظرفیت نخبگان، اعلام کرد: گاهاً بعضی از افراد به ظاهر دلسوز، به دنبال منافع فردی و گروهی خود مداخلاتی را در خصوص بعضی از بناها دارند و بعضی فضاسازی های رسانه ای منجر به توقف فعالیت ها می گردد، البته در این رابطه نباید از نقش کنشگران فرهنگی هر استان در تبدیل فرصت های گردشگری چشم پوشید.

وی با اشاره به پیگیری صندوق در راستای اعمال وظیفه مشاوران برای نظارت از شروع تا بهره برداری و نظارت در حین بهره برداری از بناهای تاریخی، توضیح داد: اعمال سلیقه در هنر طراحی مسئله ای است که اگر به یک تیم متشکل از چند دیدگاه واگذار گردد، رفع خواهد شد لذا در واگذاری های جدید با یک مجموعه دارای نگاه عمومی و جامع اقدام خواهیم کرد و در این زمینه حاضر به جذب همکاری مشاوران هستیم.

این مسئول در خصوص اهلیت به عنوان یکی از دیگر مسائل در واگذاری بناهای در اختیار این صندوق نیز اظهار کرد: مشکل اهلیت و بومی نبودن سرمایه گذاران نیز با مشاور صاحب صلاحیت قابل رفع شدن است.

وی با بیان این که مشاوره اولیه به عنوان جزئی از برنامه های مزایده و و قبل از واگذاری به سرمایه گذاران داده می گردد، گفت: قبل از واگذاری، مشاور و سرمایه گذاران ارتباطی نخواهند داشت و حداکثر استقلال، حفظ و متناسب با شان اثر برای آن طراحی می گردد.

میرزایی اضافه نمود: کشورهای اروپایی با وجود این که از ابتدا هویتی نداشتند، این جهت را شروع کردند و تمام برنامه ریزی ها و خدمات گردشگری را به فرصت گردشگری تبدیل می نمایند ولی متاسفانه هنوز در ایران این اتفاق روی نداده است.

وی با اشاره به نبود ارتباط بین بازار و دانشگاه، اعلام کرد: پیشنهاد معین اولویت کاربری در یک برنامه دراز مدت در نظر گرفته شده اما افزایش واگذاری ها همچنان در اولویت است و در حین حال اصلاح سیاست ها در یک بازه زمانی معین مد نظر است چرا که صندوق احیا و ابنیه تاریخی فرصت زیادی برای اعمال این سیاست ها ندارد لذا از فعالان گردشگری و میراثی تقاضا داریم تا راهکارهای خود را به منظور اعمال در سیاستگذاری جدید ارائه دهند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت واگذاری های طولانی مدت، گفت: بازه عمر مفید واگذاری 5 تا 10 سال است چرا که فرد زمانی که بداند، بازه واگذاری کوتاه است از بی کیفیت ترین منابع استفاده می نماید، از طرفی اجاره پایین صندوق نیز منجر به حفظ ارتباط ببین صندوق و سرمایه گذار می گردد و وصول اجاره نیز از کاهش کیفیت فعالیت ها جلوگیری می نماید.

میرزایی در بخش پایانی سخنانش به اهتمام بومگردی های به تمام طبقات اجتماعی نیز تاکید نمود و اضافه نمود: البته کیفیت بنا، پوشش و تجهیز آن با توجه اقلیم منطقه نیز اهمیت دارد.

در بخشی از این نشست که در محل پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد برگزار گردید، اساتید، پیشکسوتان و دانشجویان رشته مرمت و معماری و همچنین کارشناسان میراث به ارائه نظرات و نقدها نظر پرداختند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 43

به "توسعه صنایع دستی ماموریت جدید صندوق احیای میراث فرهنگی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه صنایع دستی ماموریت جدید صندوق احیای میراث فرهنگی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید