گردشگری مجازی در تهران؛ نیزاری که به یک مجموعه فرهنگی و تاریخی تبدیل شد

به گزارش مجله پیوند، در این گزارش همراه با شما سفری مجازی به مجموعه فرهنگی و تاریخی خواهیم داشت که در گذشته یک نیزار بود.

گردشگری مجازی در تهران؛ نیزاری که به یک مجموعه فرهنگی و تاریخی تبدیل شد

لذت بخشترین تجربه سفر را با دور زمین تجربه کنید. برای یافتن تورهای لحظه آخری، برنامه سفرهای مقرون به صرفه و دریافت راهنمایی از مسافران قدیمی با ما همراه باشید.

به گزارش خبرنگار ، سال جاری به دلیل لزوم پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و قطع زنجیره انتقال این بیماری، مسئولان توصیه اکید نموده اند که از سفر نوروزی پرهیز گردد.

البته ماندن در خانه هم برای خود مزیت هایی دارد؛ از جمله اینکه بیشتر کنار یکدیگر هستیم، می توانیم بیشتر مطالعه کنیم و فیلم ببینیم. فرصتی برای انجام کار های عقب افتاده داریم و مهمتر از همه اینکه در چنین شرایط بحرانی جامعه، سالم می مانیم.

سالم می مانیم تا بتوانیم دوباره در تعطیلات تابستانی با خیال راحت چمدان سفر ببندیم و به هر کجای این سرزمین پهناور که خواستیم سفر کنیم؛ در نهایت آرامش و لذت.

حال با این وصف، شاید بد نباشد که در خانه و پای سایت ما کمی گردشگری مجازی کنید. ما در این گزارش به معرفی یکی از جاذبه های گردشگری چند سال اخیر تهران پرداخته ایم که شاید بتواند یکی از گزینه های سفر شما در تعطیلات تابستان 99 و بعد از شکست کرونا باشد.

کاخ (مجموعه فرهنگی و تاریخی) نیاوران

نیزاری در همسایگی روستای گرده وی یا گرده به بود، اما پس از مدتی به یک باغ ییلاقی تبدیل شد. این باغ متعلق به فتحعلی شاه قاجار (دومین پادشاه دودمان قاجاریان) بود. شاید به همین دلیل با نام نی آوران یا نیاوران شناخته می گردد. این توضیح مختصری از تاریخچه کاخ نیاوران است. این کاخ با مساحتی بالغ بر 11 هزار هکتار در میدان نیاوران تهران واقع شده است.

مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران علاوه بر بنای اصلی متشکل از کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمدشاهی است. کاخ صابقرانیه به دستور ناصرالدین شاه قاجار (چهارمین شاه از دودمان قاجار) در سال 1229 هجری شمسی ساخته شد. این کاخ به نام صاحبقرانیه شناخته شد، زیرا ناصرالدین شاه در سی و یکمین سال حکومتش خود را سلطان صاحب قران (سلطانی که بیش از 30 سال سلطنت کرد) نامید.

کاخ صاحبقرانیه با نام کاخ دنیا نما نیز شناخته می گردد. تالار آینه این کاخ با تابلو های نقاشی گران بها و اشیاء بسیار نفیس تزیین شده است.

حوض خانه کاخ صاحبقرانیه نیز به لحاظ معماری و تزئیناتی، چون گچ بری ها و ارسی های فاخر از نقاط قابل توجه این کاخ به حساب می آید. در این حوض خانه چند تابلوی نقاشی از جمله تابلوی نقاشی حوض خانه صاحبقرانیه اثر کمال الملک دیده می گردد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید فرمان مشروطیت (فرمان تشکیل مجلس شورای ملی) در حیاط کاخ صاحبقرانیه امضا شد.

کوشک احمدشاهی با مساحتی بالغ بر 800 متر نیز در اواخر دوره قاجار به عنوان خوابگاه ییلاقی احمدشاه قاجار در میان باغ نیاوران ساخته شد. این کوشک قبل از پیروزی انقلاب اسلامی محل اقامت رضا پهلوی (فرزند آخرین پادشاه ایران) بود. در محوطه این کوشک اشیاء نفیسی از جنس برنز، نقره، عاج و چوب در کنار هدایای رؤسای کشور های گوناگون، مدال ها، نشان ها و تابلو های نگارگری در معرض دید عموم قرار گرفته است. از تعدادی فسیل حیوانی و گیاهی، قطعاتی از سنگ های معدنی تزئینی و قطعه سنگی از کره ماه نیز در محوطه این کوشک نگهداری می گردد.

شما می توانید در ادامه فیلمی از این مجموعه فرهنگی و تاریخی را ببینید:

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 375

به "گردشگری مجازی در تهران؛ نیزاری که به یک مجموعه فرهنگی و تاریخی تبدیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری مجازی در تهران؛ نیزاری که به یک مجموعه فرهنگی و تاریخی تبدیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید