اشتباه هایی که احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهند

به گزارش مجله پیوند، رئیس گروه بیماری های واگیردار مرکز بهداشت، اشتباه هایی که احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهند را تشریح کرد.

اشتباه هایی که احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهند

سیمین خیاط زاداه در پاسخ به اینکه چرا بعضی افراد با وجود استفاده از ماسک، باز هم به کرونا مبتلا شده اند، اظهار کرد: بارها تاکید نموده ایم که رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی دست ها سه راس مثلث پیشگیری از ابتلا به کرونا را تشکیل می دهند، هر گاه یکی از رئوس را نادیده بگیریم و یا کم تر رعایت کنیم، احتمال ابتلا به بیماری هم افزایش می یابد و زدن ماسک کافی نیست.

وی ادامه داد: گاهی اوقات مردم خودشان فکر می نمایند که خوب رعایت می نمایند، به عنوان مثال بعضی از افراد ماسک می زنند، ولی به محض نشستن پشت فرمان ماشین، احساس می نمایند، تنها هستند و ماسک را از روی صورتشان برمی دارند، در حالیکه نقاطی مانند کف کفش هایمان یکی از آلوده ترین نقاط بوده و با جریان گردش کولر ماشین و یا بخاری در زمستان، امکان گردش و پخش ویروس وجود دارد، به همین دلیل، خودرو یکی از منابع آلودگی به شمار می آید.

وی گفت: در بعضی موارد هم همکاران در اداره ها بدون ماسک و رعایت فاصله بر سر یک میز نشسته و صبحانه خورده و یا چای می نوشند؛ بعضی تصور می نمایند رفت و آمدهای خانوادگی و نشست و برخواست با اعضای خانواده و یا خواهرها و برادرها اشکالی ندارند و چون رابطه خویشاوندی داریم، آلوده نیستیم و بیمار هم نمی شویم، درحالیکه هر فردی با افراد مختلفی در ارتباط بوده و به مکان های مختلفی رفت و آمد دارد.

رئیس گروه بیماری های واگیردار مرکز بهداشت آذربایجان شرقی اعلام کرد: کسانی که با وجود استفاده از ماسک به کرونا مبتلا شده اند، حتما به موارد مذکور توجه ننموده و رفت و آمدهایشان را کنترل ننموده اند، هر فردی احتمال آلودگی دارد و دست های آلوده یکی از منابعی است که افراد به دلیل فراموش کاری معمولا به چشم هایشان دست می زنند و یا حتی به هنگام زدن ماسک، خودشان را آلوده می نمایند، کافی است ماسک را زیر چانه کشیده و با دست آلوده ماسک را هم آلوده نمایند، ماسک فقط باید با دست های تمیز و انگشت های شصت و اشاره از روی صورت برداشته گردد.

وی متذکر شد: استفاده از ماسک یک طرف مسئله بوده و استفاده درست از آن، طرف دیگر مسئله بوده که تا حدی بین مردم و در بعضی موارد حتی در بین کادر بهداشت و درمان هم به خوبی رعایت نمی گردد.

طرز تهیه ماسک های خانگی

وی در ادامه با بیان اینکه ماسک های پارچه ای خانگی هم قابل استفاده هستند، اما استفاده از آن شرط هایی دارد، اظهار کرد: این ماسک ها در صورتی که به صورت استاندارد، سه لایه و با یک دستمال کاغذی در لایه میانی تهیه گردد و به شرط نگهداری و شست و شوی مناسب، چندین بار قابل استفاده هستند، در این صورت می توان گفت که این ماسک ها هم به اندازه ماسک های سه لایه ایمنی دارند.

خیاط زاده گفت: کناره های لایه وسطی ماسک باید باز گذاشته گردد تا امکان قرار دادن دستمال کاغذی به عنوان لایه محافظ میانی و برداشتن آن وجود داشته باشد، قوام مِلت یا لایه میانی ماسک های سه لایه هم مشابه دستمال کاغذی بوده، اما لایه های بالایی و پایینی از جنس پارچه های محکمی است که پاره نمی شوند.

وی گفت: توصیه می کنیم اگر کسی امکان خرید مکرر ماسک های سه لایه را ندارد، اقدام به دوختن و تهیه ماسک در خانه کند، این ماسک باید کاملا فیکس صورت باشد، سعی گردد در تهیه ماسک از رنگ تیره استفاده نگردد، چرا که احتمال تشخیص آلودگی ماسک در رنگ های تیره سخت تر است؛ این ماسک پس از نیم ساعت قرار دریافت در ماده شوینده و شسته شدن با آب گرم، خشک کردن مقابل نور خورشید و اتو کردن، دوباره قابل استفاده است.

ور در انتها متذکر شد: قرار دادن ماسک در ماکروویو برای ضدعفونی مورد تایید نیست، چرا که با سهل انگاری ساده می تواند منجر به آلودگی چندین نفر از اعضای خانواده گردد، از این رو اتو کشیدن راه بهتری است.

منبع: همگردی
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 753

به "اشتباه هایی که احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباه هایی که احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید