جدایی راه آهن و تپه حصار دامغان اجرایی می شود؟!

به گزارش مجله پیوند، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از برگزاری جلسه بررسی جا به جایی ریل راه آهن از محوطه تپه حصار دامغان از مصوبات سفر استانی رئیس جمهور و هیات دولت به استان خبر داد.

جدایی راه آهن و تپه حصار دامغان اجرایی می شود؟!

به گزارش خبرنگاران مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از برگزاری جلسه بررسی جا به جایی ریل راه آهن از محوطه تپه حصار دامغان از مصوبات سفر استانی رئیس جمهور و هیات دولت به استان خبر داد.

امیر کرم زاده 21 شهریور ماه 1401 با اعلام این خبر اظهار کرد: این جلسه صبح امروز، به ریاست معاون رئیس جمهور و با حضور استاندار سمنان، مدیرعامل شرکت راه آهن، معاونان وزیر راه و جمعی از مسئولان در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اضافه کرد: تپه حصار در کنار تپه تاریخی سیلک کاشان و محوطه تاریخی شوش جزو تپه های شاخص کشور است.

کرم زاده با اشاره به اینکه تمام محوطه های تاریخی بعدازاین سه تپه قرار می گیرند، گفت: این تپه ها از نظر تمدنی، تولید فلز، سفال های دوره های مختلف، ابداع خط و ... از اهمیت بالایی برخوردارند و به نوعی، تابلوی تاریخ و تمدن ایران هستند.

وی با بیان اینکه این سه تپه تاریخی با دو محوطه تاریخی دیگر در فهرست موقت پیشنهاد ثبت دنیای قرار دارند، اضافه کرد: عبور ریل قطار از مرکز تپه تاریخی حصار دامغان، باعث شده که ثبت دنیای تپه حصار با مشکل روبرو گردد.

او با تأکید بر لزوم اصلاح جهت راه آهن، گفت: این جلسه با هدف حل این مشکل برگزار شد و جابه جایی ریل قطار از میان تپه حصار دامغان، به عنوان یکی از ضرورت های ثبت دنیای این اثر محسوب می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان خاطرنشان کرد: این تپه باستانی در محدوده شهر دامغان به عنوان مرجع علمی تپه های عصر آهن در دنیا شناخته شده است و با اصلاح ریل راه آهن در این تپه با همراهی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، امیدهای ثبت دنیای اثر را زنده می کند.

تپه حصار یکی از مهم ترین محوطه های دوران پیش از تاریخ در فلات ایران است و قدمت این محوطه باستانی به هفت هزار و 500 سال قبل بازمی گردد.

این تپه باستانی، سه دوره اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ را در خود نهان دارد و قدمت و دیرینگی تمدن تپه حصار به هزاره چهارم تا هزاره نخست پیش از میلاد می رسد.

تپه حصار دامغان در سال 1310 به شماره 40 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 25 شهریور 1401 بروزرسانی: 25 شهریور 1401 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1590

به "جدایی راه آهن و تپه حصار دامغان اجرایی می شود؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدایی راه آهن و تپه حصار دامغان اجرایی می شود؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید