نکاتی درباره زخم بستر

به گزارش مجله پیوند، بهداشت نیوز/ افرادی که در خانه بیمار جسمی و حرکتی، سالمند، بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 و ویلچرنشین دارند، بیشتر با زخم بستر آشنا هستند و ممکن است با زخم هایی که گاهی بیمارشان را درگیر نموده، روبه رو شده باشند.

نکاتی درباره زخم بستر

بعضی از کارشناسان، زخم بستر را زخم فشاری می دانند، زیرا معتقدند این زخم بر اثر فشار های طولانی مدت بر نقاط مختلف بدن ایجاد می گردد به خصوص نقاطی که دچار زخم یا جراحت شده است. یک زخم فرو رفته، به رنگ صورتی یا قرمز در محل تشکیل می گردد و ممکن است تاول بزند. زخم وقتی پیشرفت می نماید، پوست ناحیه باز و علایمی از مرگ بافت، اطراف زخم مشاهده می گردد. در چنین حالتی احتمال افزایش عفونت بالا می رود و کم کم محل زخم صورتی و قرمز می گردد. اگر باز هم در این مرحله متوجه زخم شویم خوب است و با آن که بهبود آن چند هفته طول می کشد، اما راحت تر می توان عفونت را از بین برد.

زخم به استخوان می رسد

وقتی زخم به استخوان می رسد مرحله پیشرونده این بیماری به حساب می آید. عضله، تاندون یا استخوان نمایان و کف زخم بافت مرده و خشکیده دیده می گردد. در این حالت زخم وسعت یافته و به زیر پوست به ظاهر سالم هم گسترش پیدا نموده است که در این شرایط درمان سخت تر می گردد و متاسفانه می تواند تا فوت بیمار پیش برود، به همین دلیل نباید اجازه داد زخم بیمار تااین اندازه پیشرفت کند.

به محل استخوان ها توجه بیشتری داشته باشید

زخم بستر در نقاطی ایجاد می گردد که پوست روی برجستگی استخوانی قرار می گیرد و بین آن ها عضله ای وجود ندارد. پشت سر، پشت استخوان های کتف، پشت استخوان خارجی درست بین دو برجستگی باسن و پشت پاشنه از محل هایی است که این زخم ها بیشتر دیده می شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 563

به "نکاتی درباره زخم بستر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره زخم بستر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید