هنر مینیاتور ثبت جهانی شد

به گزارش مجله پیوند، پرونده چندملیتی هنر نگارگری(مینیاتور) در پانزدهمین اجلاس کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس یونسکو با کسب رأی مثبت داوران این کمیته روز چهارشنبه 26 آذرماه 99 در فهرست میراث جهانی ناملموس بشری نهاده شد و جهانی شد.

هنر مینیاتور ثبت جهانی شد

میراث آریا: در روز سوم برگزاری این اجلاس، پرونده هنر نگارگری (مینیاتور) به صورت مشترک با کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و ازبکستان مورد آنالیز نهاده شد و به ثبت دنیای رسید.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در حاشیه برگزاری این اجلاس مجازی ضمن تشکر از دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و سیدعبدالمجید شریف زاده مدیر گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مسئول تهیه بخش ایرانی پرونده در مورد اهمیت ثبت هنر نگارگری (مینیاتور) به میراث آریا گفت: ثبت یک هنر خاص برای یک کشور صندلی نیاکان مردمان آن کشور را برجسته نموده و نوعی واکنش عاطفی را نسبت به میراث فرهنگی و هنری ایجاد خواهد نمود.

او اضافه نمود: ثبت هنر نگارگری (مینیاتور) می تواند ضمن ارتقای صندلی منطقه در زمینه تنوع فرهنگی دنیا، قدرت تخیل و تأسیس یک هنر منحصر به فرد را در آگاهی عمومی جامعه تقویت کند و به عنوان محرکی نیرومند در زمینه مطالعات هنری در زمینه و بافت فرهنگ دنیای، ایفای نقش کند.

طالبیان این هنر را نوع خاصی از نقاشی بیان کرد که بر اساس ویژگی های فرهنگی، ادبی و الزامات مبتنی بر مواد اولیه از قبیل طلا، نقره، شنگرف و لاجورد و نوع نگاه به دنیا، طبیعت و تفسیر آن، در جوامع سنتی شکوفا شده و تا به امروز باقی مانده است.

سه پرونده مراسم زیارت کلیسای تادئوس به صورت مشترک با ارمنستان، جشن مهرگان به صورت مشترک با تاجیکستان و هنر ساختن و نواختن عود به صورت مشترک با سوریه در روز پنجشنبه 27 آذرماه 99 مورد آنالیز اعضای کمیته قرار خواهد گرفت.

پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس که از روز دوشنبه 24 آذرماه 99 به میزبانی جامائیکا شروع به کار نموده است تا 29 آذرماه 99 (14 تا 19دسامبر 2020) ادامه دارد.

نشست های این کمیته هر روز به صورت آنلاین از ساعت 4 تا 7 بعدازظهر برگزار می گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 836

به "هنر مینیاتور ثبت جهانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنر مینیاتور ثبت جهانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید