آتش، دامن هور را هم می گیرد؟

به گزارش مجله پیوند، خبرنگاران/خوزستان نیمه تیرماه سال 97 بود که بخش عراقی تالاب هورالعظیم دچار آتش سوزی شد و با وزش باد به سمت ایران، آتش به بخش ایرانی تالاب نیز سرایت کرد و دود ناشی از آتش سوزی هور، اهواز و دیگر شهرهای مرزی خوزستان را فرا گرفت.

آتش، دامن هور را هم می گیرد؟

در آن زمان، بخش ایرانی تالاب هورالعظیم نیز چندین بار دچار آتش سوزی شد و برای اطفای حریق هور، کار به اعزام بالگردهای آبپاش به مرز بین ایران و عراق کشید.

به گزارش خبرنگاران، حریق در هور همچنان ادامه داشت و در نهایت اواخر مهرماه همان سال، احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل وقت حفاظت محیط زیست خوزستان گفت که به دلیل رطوبت منطقه و بارندگی، دود آتش سوزی هورالعظیم دیده نمی شود بنابراین می توان گفت که آتش در بخش عراقی تالاب هورالعظیم مهار شده است.

دو سال بعد، اکنون در بهار 99 عرصه های مختلف زیست محیطی به دلایل متفاوت از جمله گرمای هوا، آتش زدن کاه و کلش مزارع و اختلافات اشخاص دچار آتش سوزی شده اند. در این شرایط، این سوال مطرح است که شرایط فعلی تالاب هورالعظیم با توجه به سابقه آتش سوزی های قبلی، چگونه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان احتمال وقوع حریق گسترده در تالاب هورالعظیم را به دلیل شرایط مطلوب آبی فعلی این تالاب، کم می داند.

محمدجواد اشرفی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره آتش سوزی های اخیر در عرصه های جنگلی و زیست محیطی، درباره شرایط هورالعظیم اظهار کرد: هر چند تالاب هورالعظیم در سال 97 دچار آتش سوزی شده بود اما با توجه به شرایط مطلوب آبی این تالاب در موقعیت کنونی، احتمال وقوع مجدد حریق و شانس وقوع آتش سوزی خودبه خودی کم است.

وی اضافه کرد: حتی اگر آتش سوزی عمدی نیز در تالاب هورالعظیم رخ دهد؛ باز هم به دلیل شرایط مطلوب آبی، گستردگی آتش سوزی در هورالعظیم مانند دو سال پیش نخواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در حال حاضر حدود 90 درصد تالاب هورالعظیم آبگیری شده است، هر چند با توجه به گرمای هوا و تبخیر آب، این میزان آب تالاب کاهش خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 509

به "آتش، دامن هور را هم می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش، دامن هور را هم می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید