شروع دور سوم حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده

به گزارش مجله پیوند، صندوق نوآوری و شکوفایی تا کنون از 170 هزار کسب و کار آسیب دیده از کرونا حمایت نموده است و حالا دور سوم اعطای تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا شروع شده است.

شروع دور سوم حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور یکی از اصلی ترین اهداف نهادهای مرتبط با کسب و کارهای نوین و شرکتهای دانش بنیان، حمایت از آنها و ممانعت از ورشکستگی آنها بود.

در همان اوایل فرایند شیوع، بسیاری از شرکتهایی که توان یاری به مقابله با ویروس را داشتند توسط صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت شدند تا با فراوری محصولات مرتبط مانع از ایجاد حس کمبود کالاهای مورد احتیاج بهداشتی شوند.

صندوق نوآوری و شکوفایی تا کنون در دو مرحله از شرکتهای آسیب دیده حمایت نموده و حالا دور سوم اعطای تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا ویژه شرکتهای دانش بنیان عظیم و متوسط شروع شده است.

به همین دلیل، معاون برنامه ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی گفت از زمان شیوع ویروس تا به امروز 170 هزار کسب و کار آسیب دیده از کرونا شناسایی و به بانک ها معرفی شده اند.

این حمایتها شامل حمایت از 68 طرح منتخب این صندوق و ارائه تسهیلات در چند مرحله به شرکتهای آسیب دیده می شد؛ به عنوان مثال در مرحله دوم اعطای تسهیلات 260 شرکت آسیب دیده، 40 شتاب دهنده و 79 شرکت خلاق مورد حمایت قرار گرفتند.

اعطای تسهیلات 10 میلیارد تومانی برای شرکتهای دانش بنیان عظیم و متوسط

دور سوم حمایتهای صندوق نوآوری و شکوفایی هم از امروز شروع می گردد؛ این حمایتها، شرکتهای مستقر در پارکهای علم و فناوری را شامل می گردد و در انجام این فرآیند، سه بانک کارآفرین، آینده و صنعت و معدن همکاری دارند. حمایتها به صورت پرداخت وام با بازپرداخت 18 درصد و نرخ سود 9 درصد انجام می گردد؛ سقف این تسهیلات هم 10 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

علی وحدت؛ رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی درباره جزئیات این دور از حمایتها گفته است پس از تامین اقتصادی شرکت های فعال در حوزه ساخت تجهیزات و لوازم مرتبط و حمایت و یاری به تداوم کسب و کار شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور کوچک آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا و همچنین شتابدهنده ها و تأمین نمایندگان فضای کار اشتراکی، در مرحله جدید این حمایت ها، تسهیلات برای شرکت های دانش بنیان متوسط و عظیم (نیروی انسانی بیشتر از 50 نفر و فروش بیشتر از 20 میلیارد ریال در سال 98) را اجرا می نماید.

جزئیات حمایت از شرکتهای دانش بنیان در دوره سوم حمایتهای کرونایی

اما شرکتهای دانش بنیان عظیم و متوسطی که می خواهند از حمایتهای صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده نمایند باید نکاتی را مدنطر داشته باشند؛ اول اینکه نباید تعدیل نیرو در این شرکتها بیش از 10 درصد بوده باشد و به گفته رئیس صندوق نوآوری اعطای تسهیلات مشروط بر حفظ اشتغال 90 درصدی شرکت در زمان درخواست نسبت به شروع شیوع ویروس (به وسیله مقایسه آخرین لیست بیمه با لیست بیمه بهمن 98) است.

با توجه به اینکه این تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان عظیم و متوسط اعطا می گردد، ضروری است بیش از 50 نفر در شرکت فعالیت داشته باشند و در سال قبل بیش از 2 میلیارد تومان فروش داشته باشند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی شرایط بهره مندی شرکت ها و موسسات دانش بنیان متوسط را به این شرح شرح داد: متقاضیان اخذ تسهیلات کرونایی مرحله سوم باید یکی از شرایط بهره مندی از تسهیلات را دارا باشند. شرایط بهره مندی شامل دارا بودن فروش رسمی اظهار شده در سامانه الکترونیکی صورت معاملات از ابتدای سال 97 بوده که آسیب دیدگی آنها از شیوع ویروس کرونا، به وسیله کاهش حداقل 20 درصدی در نسبت فروش زمستان 98 و بهار 99 به کل سال 98، در مقایسه با همین نسبت در سال 97 احراز گردد. همچنین میزان تسهیلات تا سقف 10 میلیارد تومان بر اساس هزینه ها، فروش، حقوق و دستمزد توسط صندوق نوآوری و شکوفایی معین و مطابق با ظرفیت اعتباری معین شده توسط بانک پرداخت می گردد.

وحدت در خصوص حوزه فعالیت شرکت های واجد شرایط دریافت تسهیلات تاکید نمود: شرکت هایی که در حوزه های گردشگری، سلامت غیر دیجیتال، صنایع دستی، اسباب بازی و سرگرمی، حمل و نقل هوشمند و دیداری، شنیداری، معماری، هنری و رسانه ای فعالیت داشته باشند، می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند و شرکت هایی که از تسهیلات مقابله با آسیب های کرونا ویژه شرکت های کوچک استفاده نموده اند مشمول استفاده از این تسهیلات نیستند. این در حالی است که امکان دریافت این تسهیلات همزمان با استفاده از سایر خدمات صندوق وجود دارد.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 579

به "شروع دور سوم حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع دور سوم حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید