اثبات حسن نیت مخابراتی ها به صنعت بانکی با صدور پروانه های MVNO

به گزارش مجله پیوند، قائم مقام همراه اول صدور مجوزهای MVNO برای بانک ها را نشانه اثبات حسن نیت رگولاتوری ارتباطات دانست.

اثبات حسن نیت مخابراتی ها به صنعت بانکی با صدور پروانه های MVNO

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله پیوند به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، حمیدرضا نیکوفر، قائم مقام مدیر عامل همراه اول در نخستین سمپوزیوم بانکداری نوین با بیان اینکه اپراتور اول در حال حاضر 60 میلیون مشترک دارد و بزرگترین شبکه تلفن همراه را از منظر تعداد مشترک و حجم مصرف اینترنت در کشور راهبری می نماید، اظهار کرد: صنعت ارتباطات سیار و بانکداری با صدور مجوز برای اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) وارد همکاری های رسمی شده اند.

وی با ابراز علاقه مندی نسبت به گسترش همکاری های این دو صنعت ادامه داد: البته پیش از ارائه پروانه های اپراتور مجازی تلفن همراه نیز در قالب سرویس های پرداخت یا همان USSDها همکاری هایمان با بانک ها و شرکت های خدمات پرداخت شکل گرفته بود ، اما باید تمامی این همکاری ها را در حوزه دیگری دنبال کنیم تا منجر به هم افزایی بیشتر در صنعت بانکی، پرداخت و اپراتوری ارتباطات سیار گردد و در نهایت هم مردم از منافع آن بهره مند شوند.

قائم مقام شرکت ارتباطات سیار ایران با تأکید بر اینکه در زمان نبود تکنولوژی باند پهن، اقدام به راه اندازی کانال USSD کردیم، گفت: اکنون نفوذ سرویس های مبتنی بر این بستر تا حدی شده که هیچکس نمی تواند آن را از مشترک نهایی بگیرد؛ منفعت همکاری های متقابل را هم مردم بردند و هم بازیگران حوزه بانکی بردند و هم اپراتورها.

نیکوفر خاطر نشان کرد: کانال USSD اکنون به یک سرویس خوب و قابل اعتماد تبدیل شده که حتی وزارت کشور بخشی از پروسه انتخابات را روی این بستر انجام می دهد.

نیکوفر موبیلیتی، گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی را بزرگترین ترندی دانست که در طی یک دهه گذشته محرک تغییر در خدمات تلفن همراه و همچنین بانکی و پرداخت برای مشتریان انبوه بوده است؛ از این رو افزایش همکاری های صنعت مخابرات و بانکی که هر دو بیشتر بر بازارهای B2C متمرکز هستند، مزیت های چشم گیری به همراه خواهد آورد.

قائم مقام همراه اول سرمایه گذاری بیش از 30 هزار میلیارد تومانی بخش ارتباطات سیار در سالیان گذشته را نمودی از فراهم بودن ظرفیت های لازم برای نقش آفرینی بانک ها بر روی این بستر بیان کرد و با اشاره به تجارب پیروز و ناپیروز رگولاتوری ارتباطی و بانکی در این سال ها، توضیح داد: با افزایش همکاری های رگولاتوری بانکی و مخابراتی، دامنه تجارب پیروز نیز بیشتر خواهد شد.

وی همچنین ابراز کرد: رگولاتوری ارتباطات با صدور مجوزهای اپراتورهای مجازی تلفن همراه، حسن نیت خود را به بانک ها و شرکت های پرداخت نشان داد، زیرا هم اکنون حدود چهار پنج پروانه اپراتور مجازی برای شرکت های وابسته به بانک ها و شرکت های پرداخت صادر شده است؛ لذا اکنون ما از رگولاتور حوزه بانکی انتظار داریم تا آنها نیز با صدور مجوزهای لازم، اجازه ورود شرکت های بزرگ مخابراتی را به برخی از حوزه های بانکی و پرداخت بدهند.

نیکوفر سهم هر دو صنعت از GDP را ناچیز و بیش از 2.5 درصد بیان کرد و در ادامه یادآور شد: همراه اول بزرگترین خدمات کیف پول همراه را در کشور دارد، اما برای حرکت در این راستا نیازمند چارچوب های جدید مقررات گذاری است.در دو صنعت ارتباطات و بانکداری از منظر تحول دیجیتال شباهت های بسیاری وجود دارد؛ از جمله ضرورت توسعه مهارت های دیجیتال کارکنان که تاکنون به این موضوع چندان پرداخته نشده است.

لازم به ذکر است نخستین سمپوزیوم بانکداری نوین چهارشنبه شب (یکم آبانماه) با حضور مدیران بانکی و جمعی از مدیران صنعت تلکام با هدف آنالیز روند دیجیتالی شدن بانک ها و تحول در مدل کسب و کار عملیاتی و در قالب محورهای تفکر و تحول دیجیتال، مدل نوین کسب و کار بانک ها، بانکداری خرد - تجاری و شرکتی، اقتصاد بانکداری باز، بانکداری داده باز و رگولاتوری در بانکداری نوین در هتل پارسیان آزادی برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 11

به "اثبات حسن نیت مخابراتی ها به صنعت بانکی با صدور پروانه های MVNO" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثبات حسن نیت مخابراتی ها به صنعت بانکی با صدور پروانه های MVNO"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید