ایران، آماده اعزام نیروی کار متخصص به فنلاند

به گزارش مجله پیوند، تهران (پانا) - مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت اعزام نیروی کار باید در چارچوب قرارداد معین و قانونمند باشد تا از مهاجرت های غیرقانونی جلوگیری شود.

ایران، آماده اعزام نیروی کار متخصص به فنلاند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، حامد فروزان در دیدار مدیرکل امور بین الملل امور کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند، گفت: ما روابط دیرینه ای با فنلاند داریم که می تواند یکی از فرصت های خوب را برای ادامه همکاری های بین دو کشور فراهم آورد.

وی اضافه کرد: موضوعات مختلفی در حوزه های تجاری و اقتصادی بین دو کشور وجود دارد که امیدواریم با این نشست، سطح این همکاری ها بین دو کشور توسعه یابد.

فروزان، با بیان اینکه موانع متعددی نیز سر راه این همکاری ها بین دو کشور وجود داشته است اظهار امیدواری کرد: با مشارکت و همکاری سفیر فنلاند در ایران، تعداد زیادی از متخصصین ایرانی جذب بازار کار فنلاند شوند.

مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: در سال گذشته، اداره مهاجرت فنلاند، مجوز حضور 179 نفر از متقاضیان کار ایرانی را در بازار کار صادر کرد و کشور ایران از نظر تامین نیازهای بازار کار فنلاند در بین کشورهای خارجی رتبه یازدهم را دارد.

وی، با بیان اینکه در حال حاضر، اعزام نیروی کار از طریق کاریابی های بین المللی که از سوی این وزارتخانه مجوز فعالیت دریافت کرده اند صورت می گیرد، توضیح داد: در ایران بیش از 170 کاریابی خارجی وجود دارد که یکی از موسسات کاریابی ایران در هلسینکی هم حضور فعال دارد و فرآیند انتقال کارجویان ایرانی را انجام می دهد.

فروزان اضافه کرد: علاقمند هستیم که بخش خصوصی در ایران با موسسات خارجی فنلاند در زمینه اعزام نیروی کار فعال تر شود.

وی توضیح داد: بر اساس آمارها ، حدود بیش از هفت هزار ایرانی در حوزه های تحقیقاتی، علمی و پژوهشی در فنلاند مشغول فعالیت هستند و ایران هم از این نظر، جایگاه خیلی خوبی در کشورهای مختلف در اعزام نیروی کار متخصص تحقیقاتی، علمی و پژوهشی دارد.

فروزان خاطرنشان کرد: امیدواریم که بر اساس برنامه تقویت استعداد که دولت فنلاند برای اعزام نیروی کار برنامه ریزی کرده است، در خصوص ارتقای سطح کیفیت اعزام نیروی کار ایرانی، نیز بتوانیم نیروی کار بیشتری را به این کشور اعزام کنیم.

وی در خصوص کیفیت نیروی کار ایرانی نیز گفت: نیروی کار ایران، جوان و متخصص است که می تواند برای کشور فنلاند یک فرصت محسوب شود.

مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: به دلیل افزایش سطح تحصیلات تکمیلی و آموزش های حرفه ای در ایران، حجم بالایی از نیروهای متخصص ایرانی در کشور داریم.

وی توضیح داد: بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر مهندس حرفه ای ، بیش از یک میلیون نفر فارغ التحصیل رشته های معماری ، بیش از یک هزار متخصص جنگلداری و بیش از 350 هزار نفر نیز در بخش مرتبط با کشاورزی آماده به کار در کشور وجود دارد.

فروزان، نیروی متخصص در ایران را قابل توجه وکم نظیر دانست و توضیح داد: به لحاظ فرهنگی، زمینه کسب علم و مهارت آموزی بعد از انقلاب اسلامی در ایران گسترده شد، افزایش سطح تحصیلات و مهارت مردم در جمهوری اسلامی ایران از افتخارات ما محسوب می شود.

وی با بیان اینکه ارتقای سطح استاندارد آموزش های مهارتی در ایران به افزایش سطح نیروی کیفیت نیروی کار ایرانی منجر شده است، اضافه کرد: ما در خصوص اعزام نیروی کار به کشورهای مختلف، دارای تجربیات موفقی هستیم و از جمله آنها می توان به اعزام نیروی کار به استرالیا از طریق بخش خصوصی اشاره کرد که امیدواریم که این تجربه برای اعزام نیروی کار به کشور فنلاند نیز تکرار شود.

مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی توضیح داد: علاقه مند هستیم که قرارداد بین بخش خصوصی ایران و فنلاند نیز در این زمینه منعقد شود تا اعزام نیروی کار به فنلاند تسهیل شود.

وی اظهار امید واری کرد: در اعزام نیروی کار متخصص و ماهر ایرانی به کشور فنلاند تسهیل گری صورت گیرد.

فروزان، همچنین اعلام آمادگی کرد: با کمک سفارت فنلاند، ارائه آموزش های مهارت و آموزش زبان به کارآموزان ایرانی قبل از اعزام صورت گیرد.

وی همچنین اعلام آمادگی کرد؛ به منظور دسترسی سریع تر به بازار کار فنلاند، دفاتر حمایتی و هدایت نیروی کار ایرانی در فنلاند تاسیس شود تا ضمن پشتیبانی از نیروی کار ایرانی ، نیاز بازار کار این کشور نیز تامین شود.

مدیر کل امور بین الملل همچنین گفت: علاقه مند هستیم تا نشست های جداگانه کارشناسی نیز به صورت ویدئو کنفرانس بین دو کشور برگزار شود و هیات های کارشناسی در حوزه های مرتبط با وزارتخانه تبادل شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید شرایط بیمه ، اسکان ، حقوق و دستمزد و نیروی کار ایرانی قبل از اعزام نیروی کار تعیین تکلیف شود، اضافه کرد: امیدواریم که همه اینها در قالب یک تفاهم نامه بین دو کشور منعقد شود.

فروزان، با بیان اینکه در ایران و همچنین در مجموعه وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، ظرفیت های فراوان اقتصادی وجود دارد که می تواند موجب تقویت روابط بین دو کشور شود ، اضافه کرد: در زیرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، شرکت های متعددی در حوزه اقلام صادراتی وجود دارند که می توانند موجب تقویت روابط اقتصادی بین دو کشور شوند.

وی همچنین توضیح داد: ما آمادگی داریم که از هیئت های تجاری فنلاند نیز میزبانی کنیم تا بتوانند با ظرفیت های اقتصادی ایران و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی آشنا شوند.

مدیر کل امور بین الملل، همچنین از سفیر فلان نیز دعوت کرد تا از ظرفیت های اقتصادی ایران و ظرفیت های این وزارتخانه بازدید داشته باشد.

در این دیدار، پاسی اولاوی تو آمین، مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند، نیز ضمن قدردانی از مهمان نوازی ایرانیان گفت: روابط دیپلماتیک بین ایران و فلاند دارای پیشینه و قدمت زیادی است.

وی توضیح داد: استفاده از نیروی کار تحت تاثیر شرایط کرونا قرار گرفته است.

پاسی اولاوی تو آمین، گفت : امیدواریم با بهبود شرایط کرونا ، روابط دو کشور در این زمینه نیز بیش از پیش توسعه یابد تا بتوانیم در خصوص تقویت و تحکیم روابط اقتصادی و تسهیل شرایط کاری اعزام نیروی کار ایران به فنلاند اقدامات جدی به عمل آوریم.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند با اشاره به اینکه کشورش نیازمند نیروی متخصص است ، گفت : به همین منظور در تلاش هستیم بتوانیم شرایط را برای اعزام نیروی کار ایرانی به کشور فنلاند فراهم کنیم و شرایط را تسهیل کرده تا اعزام نیروی کار متخصص ایرانی با شرایط بهتری به کشور فنلاند انجام شود.

وی به برنامه تقویت استعداد برای افزایش حضور نیروهای خارجی متخصص در فنلاند اشاره کرد و اضافه کرد : ما در تلاش هستیم که بودجه بیشتری در این خصوص در نظر بگیریم تا بتوانیم نیروی کار متخصص را به فنلاند منتقل کنیم.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند، با تاکید بر حذف موانع قانونی در زمینه اعزام نیروی کار به کشور فنلاند، توضیح داد : تلاش شده است که این موانع برطرف شود تا شرایط برای ورود این افراد به بازار کار این کشور فراهم شود و در بحث مسائل حقوقی نیز با همکاری سفارتخانه درصدد هستیم تا این موانع را برطرف کنیم تا نیروی کار ایرانی بتواند وارد بازار کار فنلاند شود .

وی، همچنین در خصوص ویزا تایپ D نیز گفت : بخشی از برنامه ارتقای مهارت افراد متخصص مربوط به این ویزا است و ما درصدد هستیم که افراد متخصص را به فلاند بیاوریم ، این پیشنهاد در حال حاضر در مجلس این کشور مطرح است که در تابستان این پیشنهاد عملیاتی خواهد شد و در فاز اول متخصصین و کارآفرینان در بخش های مختلف در اولویت قرار دارند.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند همچنین توضیح داد : موارد پیشنهادی ایران به مقامات تعیین در این کشور انتقال داده خواهد شد.

در این نشست سفیر فنلاند در ایران نیز گفت : انتقال نیروی کار به ایران در حال حاضر جزو برنامه های اولویت دار در این کشور محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه با موانع و مسائل قانونی نیز در این زمینه روبرو هستیم ، توضیح داد: از جمله این موانع، می توان به باند های بدون مجوز و فاسد در این زمینه اشاره کرد که این مسائل موجب شده محدودیت های برای انتقال نیروی کار به فنلاند داشته باشیم ، همچنین در تلاش هستیم که بودجه بیشتری را برای این کار در مجلس تصویب کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1331

به "ایران، آماده اعزام نیروی کار متخصص به فنلاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران، آماده اعزام نیروی کار متخصص به فنلاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید