آنالیز حقوقی گاف قرارداد ویلموتس، حقوقدان نیستید، مشورت کنید!

به گزارش مجله پیوند، رییس انجمن علمی حقوق ورزشی می گوید با تخلف های سرمربی بلژیکی، فدراسیون می توانست از او به CAS شکایت کند اما اکنون وجود آن 2 بند چنین اجازه ای را به فدراسیون فوتبال نمی دهد.

آنالیز حقوقی گاف قرارداد ویلموتس، حقوقدان نیستید، مشورت کنید!

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید.

به گزارش خبرنگاران، انتشار برگه ای از قرارداد ویلموتس از اشتباه بزرگ فدراسیون فوتبال ایران در بستن قرارداد سرمربی بلژیکی تیم ملی حکایت دارد. نادر شکری، کارشناس حقوقی و رییس انجمن علمی حقوق ورزشی در گفت وگو با خبرنگاران در این خصوص گفت: وجود چنین بندی در قرارداد ویلموتس اشتباه بزرگی بود که فدراسیون فوتبال مرتکب شده است و برای من سوال است که با وجود حقوقدان های مختلف در کشور چگونه می گردد چنین قراردادی امضا گردد.

وی ادامه داد: قوانین CAS طبق قوانین سوییس و فرانسه است. طبق قانون حقوق بین الملل، چنانچه مستخدم موجب بر هم زدن قرارداد گردد و اصول ذکر شده در قرارداد را رعایت نکند، مستحق دریافت مبلغ قرارداد نیست و در صورت ذکر در قرارداد، باید غرامت هم پرداخت کند. طبق ادعاهای رییس فدراسیون فوتبال، مارک ویلموتس بیش از روزهایی که مقرر شده در مرخصی بوده و همین باعث می شد فدراسیون فوتبال ایران با شکایت به CAS، قرارداد این سرمربی را یک طرفه فسخ و از او شکایت کند.

شکری اضافه نمود: متاسفانه با وجود چنین بندی که چه فدراسیون فوتبال و چه سرمربی بلژیکی قرارداد را یک طرف فسخ کند، باید غرامتی به ارزش سه ماه حقوق ویلموتس به او داده گردد فدراسیون فوتبال حق مسلمش را با دستان خودش از خود گرفت و حالا در هر صورتی ما بدهکار ویلموتس هستیم. من نمی دانم چرا روابط عمومی فدراسیون چنین صحبت هایی انجام داد زیرا چیزی که در قرارداد سرمربی تیم ملی آمده به نفع او است و هیچ وقت با مذاکره راضی نمی گردد از پولش - که با اشتباه کسانی که این قرارداد را منعقد نموده اند نصیبش می گردد - بگذرد.

رییس انجمن علمی حقوق ورزشی در مورد قراردادهای فدراسیون یا باشگاه های مختلف با بازیکنان و مربیان خارجی گفت: نمی دانم چرا وقتی یک ایرانی می خواهد قراردادی را با یک خارجی ببندد، گوش به فرمانش می گردد و نفع خود و کشورش را در نظر نمی گیرد، یعنی طرف خارجی حتی اگر در قرارداد، سر ما را هم ببرد، چیزی نمی گوییم. این گاف بزرگ فدراسیون تنها می تواند به دو دلیل باشد، نخست این که کسانی این قرارداد را منعقد نموده اند که هیچ آشنایی با حقوق ورزشی و بین الملل نداشته اند و تنها به فکر امضای قرارداد بوده اند و دلیل دوم این است که مشاوران حقوقی رییس فدراسیون کار خود را بلد نبودند و این گونه دست این فدراسیون را در پوست گردو گذاشته اند.

وی اضافه نمود: ما به عنوان انجمن علمی حقوق ورزشی ایران بارها به فدراسیون های مختلف پیشنهاد دادیم که در کارهای حقوقی خود با ما مشورت نمایند و حاضریم به آن ها به صورت رایگان مشاوره دهیم. قراردادهای ما باید به گونه ای امضا شوند که ضمانت اجرایی داشته باشند.

شکری در انتها گفت: حدود شش، هفت سال پیش هم چنین پرونده ای به دست ما رسید که فدراسیون شنا با آوردن بند اشتباهی مجبور شد تمام قرارداد چهار ساله پائولو مارالا را بپردازد. البته ما توانستیم با استفاده از تبصره هایی در CAS از فدارسیون شنا دفاع کنیم اما چنین اتفاق هایی در فدراسیون های ما از گذشته بوده و حالا هم هست و دلیل اصلی استفاده نکردن از مشاوران حقوقی خوب است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 133

به "آنالیز حقوقی گاف قرارداد ویلموتس، حقوقدان نیستید، مشورت کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز حقوقی گاف قرارداد ویلموتس، حقوقدان نیستید، مشورت کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید