برترین زمان برای مسواک زدن؛ قبل یا بعد از صبحانه؟!

به گزارش مجله پیوند، در واقعیت، مسواک زدن دندان هایتان قبل از اولین وعده غذایی در روز برترین محافظت از دندان هایتان را دارد.

برترین زمان برای مسواک زدن؛ قبل یا بعد از صبحانه؟!

نتیجه یک آنالیز نو نشان داد، برترین زمان برای مسواک زدن خلاف باور عامیانه، قبل از وعده صبحانه است.

کارشناسان می گویند، اینکه افراد باید پس از خوردن صبحانه دندان های خود را مسواک بزنند افسانه است و تفاوتی در بهداشت و حفظ سلامت دندان ها ایجاد نمی نماید. مسواک زدن دندان ها پس از صرف وعده صبحانه یک روتین است که بسیار دنبال و تصور می گردد برای دندان های شما برترین است، اما در واقعیت، مسواک زدن دندان هایتان قبل از اولین وعده غذایی در روز برترین محافظت از دندان هایتان را دارد. با این حال، داده های به دست آمده از یک نظرسنجی ها نشان می دهد تا 40 درصد از مردم این اشتباه را مرتکب می شوند و فقط بعد از اتمام صبحانه، مسواک می زنند.

به گفته سام جثوا، نایب رئیس آموزشگاه دندانپزشکی انگلیس و آلن کلارک، مدیر بخش دندانپزشکی در کلینیکPaste Dental به منظور محافظت از دندان ها در برابر باکتری ها و در امان ماندن از تنفس بدبو، مسواک زدن در صبح اول وقت لازم است.

نخستین موضوعی که مسواک زدن به بدن یاری می نماید این است که با باکتری هایی که در طول شب رشد نموده اند مبارزه می نماید. نائیب رئیس آموزشگاه دندانپزشکی انگلیس می گوید، با خواب، باکتری های دهان شما تکثیر می شوند و در واقع این باکتری ها هستند که باعث ایجاد پلاک می شوند. وقتی پلاک روی دندان هایتان جمع می گردد، مینای دندان را می خورد و باعث پوسیدگی و خرابی می گردد، بنابراین پیشگیری از این امر مهم است. علاوه بر این، مسواک زدن قبل از وعده صبحانه نه تنها به از بین بردن این تجمع پلاک از روی دندان ها یاری می نماید، بلکه فراوری بزاق شما را نیز فعال می نماید؛ بزاق بعلاوه به از بین بردن باکتری های موجود در دهان شما یاری می نماید.

تاثیر اسیدی غذا بر روی دندان ها را کاهش می دهد

به گفته کلارک، وقتی غذا می خورید، باکتری های دهان شما غذا را تجزیه می نمایند و اسید فراوری می نمایند. خوردن صبحانه و نوشیدن قهوه یا آب میوه به طور موثری قند این باکتری ها را تغذیه می نماید که منجر به تشکیل اسید می گردد و می تواند به مینای دندان حمله کند. مسواک زدن قبل از صبحانه به حذف این باکتری و محیط اسیدی که می تواند به مینای دندان آسیب برساند یاری می نماید.

به گفته کلارک، اگر در وعده صبحانه آب پرتقال بخورید و بلافاصله بعد از آن مسواک بزنید، در واقع اسید باکتری ها و آب پرتقال را بین دندان هایتان مسواک زده و نخ دندان می کشید. این اسید می تواند مینای دندان را تضعیف نموده و باعث ساییدگی و حساسیت دندان گردد، بنابراین متخصصان توصیه می نمایند حداقل 30 دقیقه بعد از خوردن غذا برای مسواک زدن صبر کنید.

نائیب رئیس آموزشگاه دندانپزشکی انگلیس می گوید: اگر خیلی زود پس از صرف غذا مسواک بزنید، می توانید آسیب بیشتری به مینای دندان در زمانی که در ضعیف ترین و آسیب ترین نقطه قرار گرفته است وارد کنید.

نفس بدبو صبحگاهی

علت نفس ناخوشایند صبحگاهی که بسیاری از مردم آن را تجربه نموده اند باکتری است که یک شبه در دهان شما تکثیر شده است. بزاق مسئول دفع ذرات ایجاد نماینده بو است، اما فراوری بزاق در زمانی که شما در خواب هستید به علت خشکی دهان کاهش می یابد و این امر باعث تجمع باکتری ها می گردد که درنهایت عطر ناخوشایندی ایجاد می نمایند. کلارک اظهار داشت، مسواک زدن قبل از صبحانه می تواند به از بین بردن بوی بد دهان ناشی از باکتری های موجود در دهان یاری کند.

طعم بهتر غذا

بعضی از کارشناسان می گویند مسواک زدن قبل از صبحانه می تواند طعم غذای شما را بهتر کند. به گفته کلارک، این موضوع به این علت است که مسواک زدن به حذف طعم ها و باکتری های ماندگار دهان که می تواند مزه صبحانه شما را مختل کند یاری کند، اما این موضوع مورد مناقشه است، زیرا سایر کارشناسان می گویند سورفکتانت ها (مواد کف نماینده) موجود در خمیردندان می توانند جوانه های چشایی را سرکوب نمایند.

به گفته کلگیت، کارشناس دیگر این پژوهش، به نظر می رسد این مواد شیمیایی طعم غذا را ملایم تر نمایند، زیرا گیرنده هایی را که طعم شیرین غذا را دریافت می نمایند، سرکوب می نماید. آن ها بعلاوه می توانند طعم تلخ را تقویت نمایند و طعم غذا ها و نوشیدنی های ترش مانند آب پرتقال را شدیدتر نمایند و علت آن باکتری هایی هستند که شبانه و در طول مدت خواب در دهان شما تکثیر شده اند. همانطور که گفته شد، بزاق مسئول دفع ذرات ایجاد نماینده بو است، اما فراوری بزاق در زمانی که شما در خواب دهان خشک هستید کاهش می یابد.

عصر مسواک بزنید

کارشناسان می گویند، حتی اگر یک رژیم غذایی سالم داشته باشید، باز هم ممکن است در رژیم غذایی شما موادی باشند که روی مینای دندان شما تأثیر می گذارند. به عنوان مثال، اسید های مرکبات مانند پرتقال می توانند به دندان های شما آسیب برسانند. یک نکته خوب برای حفظ مینای دندان در طول روز، نوشیدن اندازه زیادی آب به خصوص بعد از خوردن غذا است. این کار یاری می نماید که ذرات غذای به جای مانده بین دندان ها واسید های ضعیفی که مصرف می کنید و بعلاوه باکتری هایی که در دهان فراوری شده اند نیز پاک شوند.

به صورت تقریبی، تمام غذا هایی که می خوریم حاوی ترکیباتی هستند که اگر با مسواک زدن در شب پاک نگردد، می توانند تاثیرات منفی زیادی روی دندان بگذارند. این کار به خلاص شدن از شر بوی بد موجود دهان که ناشی از فعالیت باکتری ها و موادغذایی جا مانده در دهان است، یاری شایانی می نماید و دندان های شما را براق، سفید و سالم نگه می دارد.

منبع: سلامت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 16 فروردین 1402 بروزرسانی: 16 فروردین 1402 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1680

به "برترین زمان برای مسواک زدن؛ قبل یا بعد از صبحانه؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین زمان برای مسواک زدن؛ قبل یا بعد از صبحانه؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید