تجربه کاربری یا UX در اپلیکیشن های موبایل چیست و چه اصولی دارد؟

به گزارش مجله پیوند، UX تجربه و حسی است که کاربر در هنگام تعامل با بخش های مختلف محصولاتی مانند اپلیکیشن های موبایل به دست می آورد. به بیانی دیگر، UX همان اثری است که در ذهن کاربران باقی می ماند. در طراحی UX نکات متعددی را باید رعایت کرد که در اینجا به چند مورد مهم اشاره می کنیم.

تجربه کاربری یا UX در اپلیکیشن های موبایل چیست و چه اصولی دارد؟

1- شخصی سازی:

یکی از اصول مهم طراحی UX، شخصی سازی اپلیکیشن برای کاربر است. اصولاً افراد کارها را بر اساس عادت انجام می دهند، در نتیجه می توان قابلیت هایی ایجاد کرد که با توجه به رفتارهای قبلی کاربران عمل کند. مثلاً استارباکس سوابق خرید هر فرد را آنالیز می نماید و خریدهای پر تکرار را در دفعات بعدی به آن ها نمایش می دهد.

2- بخش بندی

بخش بندی اصل مهمی است که به کاربران یاری نموده تا به وسیله یک سایت یا اپلیکیشن به راحتی به هدف مورد نظر خود برسند.

بخش بندی اطلاعات و نحوه چینش محتوا

به عنوان مثال، در سایت ebay بخش بندی دقیقی روی محصولات وجود دارد، در نتیجه کاربر می داند که برای پیدا کردن هر کالا به کدام بخش مراجعه کند.

بخش بندی بصری

در بخش بندی بصری، با افزایش سایز فونت، تغییر رنگ و Boldکردن بخش های مهم مثل ها و دکمه ها، توجه کاربر جلب شده و انتخاب برای او راحت تر می گردد.

3- ثبات

کاربران انتظار دارند نسخه های جدید از لحاظ شیوه استفاده با نسخه های پیشین که با آن آشنایی دارند تفاوت زیادی نداشته باشد، این بدین معناست که بهتر بوده از یک الگوی استاندارد برای همه بخش ها استفاده گردد.

4- قابلیت دسترسی

به طور معمول در طراحی UX قابلیت دسترسی به این معنی است که هر ویژگی در جای مناسب به کاربر نمایش داده گردد و سایر بخش های نامرتبط نشان داده نگردد.

به عنوان مثال، گوگل UX خود را طوری طراحی نموده است که کاربر در زمان استفاده امکان دسترسی به چیزهای کاربردی را داشته باشد. در سرویس Gmail، هنگامی که کاربر پیامی را انتخاب می نماید، گوگل یک نوار ابزار دراختیار وی قرار داده تا به راحتی اقدامات لازم مثل، حذف، Forward و... در دسترس باشد. این قابلیت ها در حالت عادی نمایش داده نمی شوند.

یک نمونه ایرانی از طراحی مناسب UX، اپلیکیشن پرداخت همراه کارت است. کاربران می توانند در این نرم افزار موبایلی به شیوه های مختلف برای دیگران پول کارت به کارت نموده یا درخواست پول نمایند. این اپلیکیشن سعی نموده است تمامی احتیاجمندی های یک UX خوب را پیاده سازی کند.

برای مثال در فرایند کارت به کارت از شخصی سازی استفاده شده است. به این ترتیب که کارت های مقصد به ترتیب بیشترین کاربرد نمایش داده می شوند. اگر کاربر برای فرد خاصی بیش از سایرین پول ارسال می نماید، کارت آن شخص در ابتدای لیست دیده می گردد.

همچنین در زمینه قابلیت دسترسی، همراه کارت هر خدمت را در جای مناسب ارائه می دهد. مثلاً در قسمت مخاطبین، میتوان شخصی را از لیست مخاطبان گوشی انتخاب کرد و دقیقاً در این زمان، گزینه های ارسال پول، دریافت پول، خرید شارژ ایرانسل یا همراه اول و ... نمایش داده می گردد.

برای بخش بندی، همراه کارت در ابتدا احتیاج کلی کاربر را معین می نماید و سپس شیوه های انجام آن را نمایش می دهد. برای مثال کاربری که قصد انتقال وجه دارد، در صفحه اصلی گزینه ارسال پول را می بیند. پس از ورود به این بخش، شیوه های ارسال پول مانند کارت به کارت به کاربر نمایش داده می گردد.

با دانلود همراه کارت علاوه بر انجام کارهای روزمره بانکی، از تجربه کاربری متفاوت در ارسال پول، خرید شارژ ایرانسل و... بهره ببرید.

https://hamrahcard.ir/

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 38

به "تجربه کاربری یا UX در اپلیکیشن های موبایل چیست و چه اصولی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه کاربری یا UX در اپلیکیشن های موبایل چیست و چه اصولی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید