حریق در کمین ساختمان های غرب تهران

به گزارش مجله پیوند، بعضی مجتمع های تجاری و مسکونی منطقه 22، آتش سوزی های پی درپی را تجربه می نمایند، برج های بلندمرتبه ای که به اعتقاد کارشناسان ضریب ایمنی پایینی دارند و تاییدیه سازمان آتشنشانی به این ساختمان ها داده نشده است.

حریق در کمین ساختمان های غرب تهران

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد حریق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

مجله پیوند- ثریا روزبهانی: آنالیز ها نشان می دهد یکی از اصلی ترین دلایل وقوع حریق در ساختمان های تجاری و مسکونی منطقه 22 رعایت نکردن موارد ایمنی توسط سازنده هاست. سال گذشته 60 حادثه در سامانه آتش نشانی ثبت شده که این آمار همچنان رو به افزایش است. حسین جعفریان دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه 22 در این باره می گوید می گوید: داشتن گواهی ایمنی ساختمان یکی از شرایط لازم برای دریافت سرانجام کار ساختمان است که بعضی مجتمع های تجاری و مسکونی منطقه این شرط ومجوز سرانجام کار ندارند.جعفریان معتقد است به دلیل اینکه بیشتر سازه های منطقه 22 در قالب تعاونی و هیئت امنایی ساخته و اداره می شوند. استانداردهای آتش نشانی برای ایمنی ساختمان در آنها رعایت نشده است.

دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه از حریق هایی که به تازگی در منطقه رخ داده است می گوید: نداشتن سیستم اطفای حریق فعال و تأییدیه ایمنی دلیل آتش سوزی در مجتمع های طوبی، ایران مال و پارامیس بود. درحالی که اگر سیستم اعلام و اطفای حریق دقیق نصب شده باشد در زمان وقوع حریق، هم سریع هشدار داده و هم سیستم اطفای حریق فعال می گردد. متأسفانه اغلب این سیستم ها نمایشی است و کار نمی نمایند. برای مثال در یکی از مراکز شناخته شده، جعبه فایرباکس خالی است و شیلنگ آتش نشانی ندارد و اگر حریقی در این مرکز رخ دهد نمی توان آن را به موقع مهار کرد. وقتی ابتدایی ترین نکات ایمنی رعایت نمی گردد نباید انتظار داشت اصلاً حریقی رخ ندهد یا در زمان آتش سوزی آن را سریع خاموش کرد. دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه درباره فعالیت ستاد برای پیشگیری از وقوع این گونه حوادث در منطقه 22 می گوید: ماموران آتشنشانی از مراکز تجاری، اداری و فرهنگی و مجتمع های بزرگ بازدید می نماید و درصورت وجود نواقص ایمنی و حادثه ساز، موارد را به شهرداری اعلام می نماید و به این مراکز و مجتمع ها هم اخطار می دهد. از طرف دیگر ستاد مدیریت بحران منطقه برای پیشگیری از بروز این حوادث و مقابله با آن دوره های مختلف آموزش امداد و نجات و اطفای حریق را در مراکز و مجتمع های بزرگ برگزار می نماید. به گفته جعفریان بیش از 40 درصد حریق ها در مجتمع ها و مغازه های تجاری این منطقه به دلیل کشیدن بار اضافی از شبکه برق اتفاق می افتد و همچنین در بافت مسکونی هم اتصالات برقی علت اصلی این حریق ها به شمار می رود. او می گوید: اغلب مجتمع های تجاری و مسکونی ناایمن با عنوان نقاط بحران زا و قرمز منطقه در زمینه حریق شناسایی شده اند که باید برای پیشگیری از حوادث این مجتمع ها اقدام کرد. جعفریان رعایت استانداردهای آتش نشانی برای ایمنی ساختمان، تأمین و تجهیز مداوم ادوات ایمنی در برج ها و مراکز تجاری منطقه را راه چاره مناسبی برای پیشگیری از وقوع حوادث می داند.

شهر تهران در مقایسه با 200 شهر دنیا از نظر بلندمرتبه سازی بر سکوی یازدهم ایستاده است و از این نظر با شهرهای توسعه یافته رقابت می نماید. اما از نظر ایمنی ساختمان ها در برابر حوادث غیرمترقبه رتبه اش بالای 100 است. براساس مبحث سوم مقررات ملی ساختمان با عنوان حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق که سال 1393 اجرایی شد اغلب ساختمان هایی که پیش از این سال در منطقه 22 با اسکلت فلزی ساخته شده اند هنگام بروز آتش سوزی به علت افت مقاومت، اتصالات و نهایت گسیختگی و از هم پاشیدگی سازه از ایمنی لازم برخوردار نیستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 222

به "حریق در کمین ساختمان های غرب تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریق در کمین ساختمان های غرب تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید