داستان های ممنوعه از کره شمالی ، قصه هایی که بدون نویسنده فرار کردند

به گزارش مجله پیوند، مجموعه داستان اتهام، داستان هایی از نویسنده ای با نام مستعار از کره شمالی است که خطر مرگ را به جان خریده و داستان هایش را با واسطه و با نام مستعار به خارج از مرزهای تحت حاکمیت کیم جونگ اون رسانده است.

داستان های ممنوعه از کره شمالی ، قصه هایی که بدون نویسنده فرار کردند

به گزارش خبرنگار مجله پیوند، مجموعه داستان اتهام، نوشته مردی است که هم اکنون در کره شمالی زندگی می کند.

به ادعای سرپنتز تیل (Serpents Tail) ناشر انگلیسی کتاب اتهام، این نخستین بار است که داستان ها بدون نویسنده شان از کره شمالی فرار کرده اند. داستان هایی که روی کاغذهایی کهنه و قدیمی، لای کتاب گزیده آثار کیم ایل سونگ (رهبر اسبق کره شمالی) پنهان شدند و به کره جنوبی رسیدند. نویسنده که نام مستعار بَندی (Bandi) را برای خودش انتخاب کرده، ظاهرا هنوز ساکن کره شمالی است.

داستان های دیگری که از کره شمالی منتشر شده، بعد از فرار نویسنده از این کشور نوشته شده اند. از این رو، نویسندگان در دنیای بیرون از کشورشان، خطر مجازات را از سر گذرانده و از هرگونه پیگرد در امان بودند. همین هم تفاوت این کتاب با سایر کتاب هایی است که داستان هایی از زندگی مردم کره شمالی را روایت می کند. به گفته ناشر این کتاب، اطلاعاتی که از بندی در انتهای کتاب آورده شده، دستکاری شده است تا کمترین خطر متوجه نویسنده باشد.

داستان های اتهام، هر کدام روایتگر تنگناهایی است که شهروندان کره شمالی، در یک زندگی سراسر تحت نظر، با نظمی خشک و نامنعطف در آن گرفتار آمده اند. مقرراتی که نمی تواند ترس یک کودک خردسال از تصویر بزرگ مارکس و رهبر اسبق کره شمالی روی دیوارها را تاب بیاورد و برای شهروندان، سهمیه غذا در نظر می گیرد، حد و مرز شادی و اندوه تعیین می کند، جزء به جزء رفتار آن ها را مشاهده، ثبت و برای کوچکترین خطاها، مجازات هایی سنگین تعیین می کند.

  • ماجرای فرار مردی از کره شمالی؛ روایت بی وطن شدن

اتهام مجموعه ای از 7 داستان، به قلم یکی از نویسندگان عضو کمیته مرکزی انجمن نویسندگان چوسان است. جایی که نویسندگان کره شمالی در آن، تحت نظارت حاکمیت اجازه نوشتن می گیرند. بندی که در زبان کره ای به معنی کرم شب تاب است، داستان زندگی مردم کره شمالی، زیر سایه سنگین ترس، کنترل و تظاهر را روایت می کند. داستان کودکی را می گوید که والدینش به خاطر ترس او از تصویر بزرگ رهبر کبیر تبعید می شوند و زنی که ناچار است به خاطر موقعیت متزلزل اجتماعی خانواده اش، در مقابل تجاوز دبیر حزب، سکوت کند. مردمی که بندی داستان شان را برای ما تعریف می کند، نه تنها در کشورشان محبوسند که باید برای رفتن از شهری به شهر دیگر، از اداره امنیت مجوز سفر بگیرند.

توصیف بَندی از کره شمالی، سرزمینی روح زده است با مردمانی ترسیده و مطیع که مفاهیمی چون آزادی نه تنها در فرهنگشان جایی ندارد بلکه ممنوع و فکر کردن به آن خطرناک استداستان روی صحنه یکی از داستان های مجموعه اتهام، روایت زمانی است که کیم ایل سونگ، رهبر اسبق کره شمالی می میرد و مردم شبانه روز در معابدی که برای یادبود او در نظر گرفته شده، گل می گذارند و گریه می کنند. معبد از جمعیت خالی نمی شود ولی باغچه ها و کوه ها از گل خالی شده اند. مردی از طبقه اجتماعی بالا و از وفاداران به حزب، نسبت به پسرش مشکوک است. او می ترسد که پسر جوان که گزارش خلاف های کوچکی از او به گوشش رسیده، دست از پا خطا کند و وجهه و جایگاه و فرزندش را یک جا از دست بدهد. پسر جوان با پدرش بحث می کند: زندگی اصیل و بدون ریا فقط برای اون هایی امکان پذیره که آزادی دارن. توی جایی که احساسات سرکوب می شن و اعمال زیر نظرن، نقش بازی کردن فراگیر و اون قدر متقاعدکننده می شه که حتی خودمون رو هم گول می زنیم...قطعا می دونی که نمایش هر چی باشه آخرش پرده میفته. پدر، تحت تاثیر پسر، به تماشای معبد می رود و مردمی را می بیند که علی رغم رنج هایی که حاکمیت بر آن ها تحمیل کرده، در ظاهر برای کیم ایل سونگ اشک می ریزند. مردمی که حقیقت صحنه را دریافته اند و بازیگرانی بی نقصند. پدر تصمیم می گیرد پرده را پیش از باقی بازیگرها برای خودش پایین بیاورد و صحنه نمایش را ترک کند.

توصیف بَندی از کره شمالی، سرزمینی روح زده است با مردمانی ترسیده و مطیع که مفاهیمی چون آزادی نه تنها در فرهنگشان جایی ندارد بلکه ممنوع و فکر کردن به آن خطرناک است. با این حال، ناشر این مجموعه معتقد است این که نویسنده ای از این سرزمین، داستان هایش را به بیرون از مرزها فرستاده و این داستان ها در سراسر دنیا خوانده می شوند، یعنی دیوارهای بلند نظام دیکتاتوری کره شمالی در حال ترک خوردن است.

داستان های این مجموعه بین سال های 1989 تا 1995 نوشته شده اند، اما مجموعه اتهام، با نام The Accusation, Forbidden stories From Inside North Korea در سال 2017 منتشر شده است.

مارگارت اتوود، نویسنده کانادایی خواندن این کتاب را توصیه می کند و می گوید: این داستان ها زندگی در دیکتاتوری تمامیت خواهی را توصیف می کنند که در آن دولت مرکزی همه چیز را در اختیار دارد، از جمله نوشتن و خواندن را. کشوری که جامعه اش مملو از جاسوسانی است که پیش پا افتاده ترین خطاها را گزارش می دهند. کشوری که در آن افراد معمولی گرسنگی می کشند، بیش از حد کار می کنند و درباره شرایط کشور دروغ می شنوند. این کتاب بر ارزش جامعه باز تاکید می کند، جامعه ای که صداهای مختلفی در آن به گوش می رسد؛ نه فقط یک صدای اقتدارگرا.

انتشارات ققنوس این مجموعه را اخیرا با ترجمه مسعودیوسف حصرچین به بازار فرستاده است. مترجم این مجموعه داستان، پیش از این کتابی دیگر با نام فرار از اردوگاه 14، نوشته بلین هاردن را ترجمه کرده که آن هم بر اساس سرگذشت شین دونگ هیوک، مردی است که از کره شمالی فرار کرد.

  • فیلم | مردم کره شمالی سال نو قمری را چگونه جشن گرفتند؟
  • ورود خارجی ها به کره شمالی ممنوع شد
  • تصاویر | عمه اون پس از 6 سال در ملأعام
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 266

به "داستان های ممنوعه از کره شمالی ، قصه هایی که بدون نویسنده فرار کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان های ممنوعه از کره شمالی ، قصه هایی که بدون نویسنده فرار کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید