در صورت فوت زن چه کسانی ارث می برند؟

به گزارش مجله پیوند، نحوه تقسیم ارث میان ورثه، بر اساس قواعد از پیش مشخص شده ای است که در قانون مدنی، به تبعیت از اسلام تدوین شده است.

در صورت فوت زن چه کسانی ارث می برند؟

هر فردی که موقع فوت مال و اموالی از خود به جای گذاشته باشد، ورثه وی می توانند با تقسیم کردن اموال مذکور، سهم الارث خود را دریافت نمایند. البته قبل از اینکه ارثیه متوفی میان ورثه وی تقسیم گردد، می بایست هزینه های ضروری برای کفن و دفن وی از اموال به جای مانده پرداخت شده و سپس اگر متوفی اقتصادی را وصیت نموده بود، به آن عمل گردد. پس از انجام مراحل مذکور، نوبت تقسیم ارث می رسد. در این مطلب از خبرنگاران به موضوع تقسیم کردن ارث زن می پردازیم.

تقسیم کردن ارث زن

برای تقسیم ارث زنی که فوت می نماید باید بر اساس طبقات و درجات گفته شده، اقدام به تقسیم ارث نمود. نکته مهمی که در خصوص تقسیم ارث زن فوت شده وجود دارد آن است که علاوه بر خویشاوندان نسبی زن فوت شده، درصورتی که زن همسر نیز داشته باشد، همسر وی هم حتما ارث می برد. البته شرط ارث زوج و زوجه، آن است که رابطه زوجیت میان آنها از نوع ازدواج دائم بوده باشد.

درصورتی که زن دارای فرزند یا بی فرزند باشد، مقدار سهم الارث شوهر وی تفاوت خواهد داشت. به عبارت دیگر اگر زن شوهر داشته باشد ولی فرزند نداشته باشد، شوهر وی یک دوم ترکه زن را به ارث می برد اما اگر زن علاوه بر شوهر دارای فرزند نیز باشد، یک چهارم ترکه متعلق به شوهر بوده و باقی آن میان سایر ورثه زن تقسیم می گردد. البته گفتنی است که اگر زنی، صرفا شوهر داشته و خویشاوند سببی دیگری نداشته باشد، تمام ترکه به شوهر تعلق می گیرد.

ذکر چند سوال مهم

در صورت فوت زن چه کسانی ارث می برند؟

طبق قانون مدنی در صورت فوت زن ابتدا سهم الارث همسر به وی پرداخت می گردد. سپس نوبت به تقسیم ارث میان وراث طبقه اول و دوم و سوم می رسد. در صورت وجود ورثه در طبقات نزدیک تر وراث طبقات بعدی ارث نمی برند.

در صورت فوت زن بدون فرزند چه کسانی ارث می برند؟

درصورتی که زن فوت شده فرزند نداشته باشد ابتدا یک دوم ترکه به شوهر پرداخت می گردد و سپس مابقی آن به والدین زن می رسد. سهم پدر دو سوم و سهم مادر یک سوم به جای مانده ترکه است.

در صورت فوت زن فرزنددار چه کسانی ارث م برند؟

درصورتی که زن فرزنددار فوت کند ابتدا یک چهارم ترکه را شوهر می برد و اگر زن به جز فرزند پدر و مادر نیز داشته باشد هرکدام از ایشان یک ششم ترکه را می برند و مابقی به فرزند می رسد. پسر دو برابر دختر ارث می برد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب فقط به این دلایل زنان می توانند طلاق بگیرند را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1571

به "در صورت فوت زن چه کسانی ارث می برند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در صورت فوت زن چه کسانی ارث می برند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید