شیوع کرونای دلتا در مشهد، زنگ خطر به صدا درآمد

به گزارش مجله پیوند، خبرنگاران : رییس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: شرایط کرونایی مشهد بسیار شکننده است و تقاضای ما همکاری مردم برای پرهیز از سفرهای تابستانه به خصوص سفر به شهرهایی چون مشهد است و اقدامات بازدارنده در این زمینه ضروری است.

شیوع کرونای دلتا در مشهد، زنگ خطر به صدا درآمد

به گزارش به نقل از ایرنا، گونه هندی ویروس کرونا اکنون کشورهای مختلف را درگیر کرده و طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت در حال تبدیل شدن به ویروس غالب در بسیاری از کشورها به ویژه قاره اروپاست.

مسوولان حوزه سلامت خراسان رضوی هم می گویند، این ویروس در ایران و این استان هم در حال چرخش است و به گفته مسوول آزمایشگاه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حاضر 38 درصد از سویه های مورد آزمایش از نوع دلتا است.

نخستین موج شیوع کرونا در خراسان رضوی طی ماههای اسفند 1398 و فروردین 1399 رخ نمود، دومین موج آن تیر و مرداد پارسال و سومین موج آن هم اواخر آبان و اوایل آذر پارسال خود را نشان داد.

موج چهارم شیوع کرونا در خراسان رضوی از نیمه دوم فروردین ماه امسال با سویه موسوم به کرونای انگلیسی شروع شد و به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد این استان اکنون در دامنه موج چهارم شیوع کرونا قرار گرفته است و موج پنجم آن در استان هنوز شروع نشده است.

هم اینک مشهد و 6 شهرستان از مجموع 33 شهرستان خراسان رضوی در شرایط نارنجی شیوع کرونا قرار دارند و بقیه شهرستانهای استان در شرایط زرد کرونایی هستند.

سرایت پذیری کرونای دلتا 40 درصد بیشتر از کرونای انگلیسی است

رییس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد گفت: سرعت انتقال کرونای دلتا 40 درصد بیشتر از سویه انگلیسی کرونا گزارش شده است.

دکتر رزیتا خداشاهی با بیان اینکه علائم کرونای دلتا با سایر سویه های کرونا فرق دارد افزود: علائم کرونای دلتا با آبریزش بینی، تب و گلو درد شروع می شود و شبیه سرماخوردگی است که در کمتر از 48 ساعت علائم آن بروز می کند.

این پزشک متخصص عفونی ادامه داد: این علائم سه تا چهار روز وجود دارد و سپس به درگیری ریه می انجامد.

وی گفت: آبریزش بینی و تب شایع ترین علائم کرونای دلتا است، این درحالی است که در این فصل این علائم بیشتر به استفاده از وسایل سرمایشی نسبت داده شده و جدی گرفته نمی شود.

رییس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد افزود: تعداد بیماران سرپایی با علائم مشکوک به کرونا طی یک هفته اخیر در مشهد افزایش داشته و تختهای بستری این بیمارستان هم تقریبا تکمیل است.

وی ادامه داد: حتی افرادی که واکسن زده اند هم در معرض خطر ابتلا به کرونای دلتا قرار دارند و ممکن است آن را به دیگران منتقل کنند؛ بنابراین باید پروتکل های بهداشتی به طور کامل رعایت شود.

کرونای دلتا در مشهد در حال توسعه است

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر کرونای دلتا در مشهد توسعه پیدا کرده و به احتمال زیاد در روزهای آینده شرایط این شهر از نظر شیوع کرونا قرمز خواهد شد.

دکتر علی بیرجندی نژاد افزود: شرایط مشهد بسیار شکننده است و تقاضای ما همکاری مردم برای پرهیز از سفرهای تابستانه به خصوص سفر به شهرهایی چون مشهد است و اقدامات بازدارنده در این زمینه لازم است.

وی ادامه داد: تا زمانی که واکسیناسیون گسترده انجام نشده و دستکم 80 درصد جامعه واکسینه نشده باشد، رعایت پروتکل ها به ویژه پرهیز از تجمعات چه در فضای بسته و چه روباز، مهم ترین اقدام برای کنترل بیماری است.

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد تنها راه کنترل کرونا در همه سویه ها را واکسیناسیون گسترده و عمومی دانست و گفت: شرایط واکسیناسیون در کشور قابل قبول نیست.

وی افزود: در شرایط کنونی مسوولان باید تمام توان خود را برای تهیه واکسن و انجام واکسیناسیون همگانی به کار گیرند.

دکتر بیرجندی نژاد ادامه داد: مردم با طولانی شدن مدت شیوع کرونا خسته شده اند و ممکن است برخی افراد پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند، بنابراین باید در این زمینه چاره اندیشی شود.

38 درصد نمونه ها در مشهد از نوع دلتا است

مسوول فنی آزمایشگاه مرجع کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم از امکان شناسایی کرونای دلتا در این مرکز خبر داد و گفت: بررسی های اولیه بر روی نمونه های آزمایشگاهی نشان می دهد حدود 38 درصد نمونه ها از نوع دلتا است.

دکتر سعید عامل جامه دار افزود: برای تایید نهایی انواع ویروس های جهش یافته لازم است، آزمایشگاه مرجع تهران هم با روش هایی به بررسی این موضوع بپردازد.

استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: ویروس کرونای دلتا، نوع بسیار مسری این ویروس است که برای نخستین بار در هند شناسایی شد و در حال انتشار در سراسر جهان است.

وی گفت: ویروس دلتا در مقایسه با ویروس اصلی کرونا حدود 15 جهش پیدا کرده و قدرت سرایت بسیار دارد.

دکتر عامل جامه دار با بیان اینکه گونه هندی ویروس کرونا می تواند مسری تر از سایر انواع این ویروس باشد افزود: رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و اجتناب از دورهمی ها برای پیشگیری از این ویروس مورد تاکید است.

کرونای دلتا در کشور در حال چرخش است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: نوع هندی ویروس کرونا موسوم به کرونای دلتا در کشور در حال چرخش است که سرایت پذیری شدید و شیوع آن در برخی استانها به ویژه جنوب کشور نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

دکتر مهدی قلیان افزود: تا به امروز چند مبتلا به گونه جهش یافته ویروس کرونا موسوم به دلتا در کلانشهر مشهد شناسایی شده اند.

وی ادامه داد: نگرانی از انتقال این ویروس از طریق تردد مسافران ناقل یا دیگر راههای سرایت ویروس وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه موج پنجم شیوع کرونا در برخی استانهای کشور شروع شده است گفت: خراسان رضوی هنوز در دامنه موج چهارم شیوع کرونا قرار گرفته است.

وی افزود: فرایند کاهشی تعداد مبتلایان به کرونا در این استان طی روزهای اخیر متوقف شده است.

دکتر قلیان تعداد بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستانهای خراسان رضوی را 688 نفر نام کرد.

آماده باش دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای مقابله با موج پنجم شیوع کرونا

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم از آماده باش بیمارستانهای زیرپوشش این دانشگاه برای مقابله با شرایط بحرانی شیوع کرونا خبر داد.

دکتر شاپور بدیعی افزود: برای این منظور تخت های بیشتری برای بیماران کرونایی فعال شده اما این امر به معنای فراموشی بیماران غیرکرونایی نیست.

وی ادامه داد: در موج چهارم شیوع کرونا بیشترین آمار بهبودی و کم ترین تعداد فوتی را در بیمارستان های مشهد شاهد بودیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: به رغم تعداد زیاد بیماران به ویژه در موج های شیوع کرونا هیچ گونه کمبود تخت برای بیماران نداشتیم و مشکل کمبود نیروی انسانی هم برطرف شد.

80 درصد جمعیت 6 میلیون و 870 هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و بقیه جمعیت این استان در 17 شهرستان آن زیرپوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت حیدریه و دانشکده های پزشکی تربت جام و نیشابور قرار دارند.

براساس آخرین آمار رسمی تا به امروز سه میلیون و 218 هزار و 860 نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 125 بیمار مبتلا به کووید 19 طی 24 ساعت گذشته تعداد جان باختگان این بیماری در کشور به 84 هزار و 389 نفر رسیده است.

همچنین تا به امروز 2 میلیون و 889 هزار و 939 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1161

به "شیوع کرونای دلتا در مشهد، زنگ خطر به صدا درآمد" امتیاز دهید

910 کاربر به "شیوع کرونای دلتا در مشهد، زنگ خطر به صدا درآمد" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع کرونای دلتا در مشهد، زنگ خطر به صدا درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید