عبور سیارکی از کنار زمین با اندازه 2 برابر برج خلیفه!

به گزارش مجله پیوند، به گفته سازمان فضایی آمریکا (ناسا) ماه آینده یک سیارک بزرگ و خطرناک که اندازه آن دو برابر برج خلیفه (بلندترین ساختمان دنیا) است، از کنار زمین عبور خواهد نمود.

عبور سیارکی از کنار زمین با اندازه 2 برابر برج خلیفه!

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، یک سیارک به عرض یک مایل که اندازه آن دو برابر بلندترین ساختمان دنیا است در ماه مارس از کنار زمین عبور خواهد نمود. ناسا لقب بالقوه خطرناک را به این سیاره داده است.

این سیارک با نام 231937 یا 2001 FO32 شناخته می گردد و بعید به نظر می رسد که با زمین برخورد کند زیرا 1.2 میلیون مایل از این سیاره فاصله خواهد داشت و پنج برابر دورتر از ماه خواهد بود.

با این حال ناسا هر سنگ فضایی را که در فاصله 93 میلیون مایلی از زمین قرار گیرد را جرم نزدیک به زمین می نامد.

سیارک 231937 عظیمترین سنگ فضایی است که سال جاری به زمین نزدیک خواهد شد و در فاصله 1.7 کیلومتری اندازه آن بیش از دو برابر بلندترین ساختمان روی زمین یعنی برج خلیفه است.

رصد این سیارک کمی پس از غروب خورشید در 21 مارس در بعضی مناطق به وسیله تلسکوپ دیافراگم 8 اینچی (eight inch aperture telescope) ممکن خواهد بود.

این سیارک اولین بار در سال 2001 توسط مجموعه ای از تلسکوپ ها در نیومکزیکو که بخشی از برنامه تحقیق سیارک های نزدیک زمین لینکلن (LINEAR) هستند، شناسایی شد.

پروژه MIT (که بودجه آن توسط نیروی هوایی ایالات متحده و ناسا تأمین می گردد)، این سنگ فضایی را در 23 مارس 2001 شناسایی کرد و از آن موقع این سیارک تحت نظر است.

با استفاده از این مشاهدات، ستاره شناسان مدار آن را محاسبه کردند و دریافتند که چقدر به زمین نزدیک است و مشخص کردند که سرعت آن می تواند 77 هزار مایل در ساعت باشد.

بنابر گزارش یک سایت اخبار فضایی، قطر 2001 FO32 بر اساس روشنایی و نحوه بازتاب نور ، احتمالاً بین 0.767 تا 1.714 کیلومتر است که این موضوع باعث می گردد از تقریبا 97درصد سیارک ها عظیمتر باشد اما در مقایسه با سیارک های عظیم، کوچک است.

اگر یک تلسکوپ با دیافراگم حداقل هشت اینچ داشته باشید ، ممکن است بتوانید هنگامیکه این سنگ فضایی در حال عبور ازکنار کره زمین است آن را مشاهده کنید.

بر اساس گفته سایت EarthSky.org، این سیارک در قسمت پایینی آسمان جنوبی خواهد بود بنابراین تشخیص و رصد آن از نیمکره شمالی ممکن است سخت باشد.

ناسا تمام سیارک های نزدیک زمین را به طور دقیق زیر نظر دارد تا بتواند احتمال نزدیک شدن هر کدام از آنها با زمین را تشخیص دهد.

طبق گفته ناسا، در حال حاضر هیچ سیارکی وجود ندارد که حداقل تا قرن آینده برای زمین خطر جدی داشته باشد فقط یک سیارک وجود دارد که احتمال برخورد آن با زمین در سال 2185، 0.2 درصد است.در همین حال آژانس های فضایی در سراسر دنیا در حال آنالیز راه چاره های مهم برای انحراف راستا حرکت این سیارک و جلوگیری از برخورد آن با زمین هستند. ناسا به فکر استفاده از جاذبه یک فضاپیمای در حال پرواز برای کشیدن سیارک به یک راستا جدید است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 943

به "عبور سیارکی از کنار زمین با اندازه 2 برابر برج خلیفه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور سیارکی از کنار زمین با اندازه 2 برابر برج خلیفه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید