مزد منطقه ای حلّال مشکل بیکاری نیست

به گزارش مجله پیوند، عضو هیات مدیره کانون شورای اسلامی کار با بیان اینکه منطقه ای کردن دستمزد کمکی به حل مشکل بیکاری نمی کند، گفت: تا زمانی که شرایط ثبات به اقتصاد برنگردد و بنگاه های تولیدی از حالت رکود خارج نشوند، نمی توان از تعیین مزد منطقه ای صحبت کرد.

مزد منطقه ای حلّال مشکل بیکاری نیست

علی اصلانی در گفت وگو با خبرنگاران، منطقه ای کردن دستمزد را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: ماده 41 قانون کار در خصوص دستمزد کارگران تعیین تکلیف کرده و کف دستمزد و مبنای حداقل حقوق را تعیین کرده است ولی در قانون چیزی به اسم مزد منطقه ای نداریم و قانونگذار طرح طبقه بندی را مصوب کرده تا چنین مشکلاتی حل شود.

تعیین مزد منطقه ای مشکل اشتغال را حل نمی کند

وی ادامه داد: درست است که مزد منطقه ای در کشورهای دیگر اجرا می شود ولی اگر بخواهیم از آنها الگوبرداری کنیم باید در گام نخست از قانون تبعیت کنیم.در فرانسه و کانادا و حتی ترکیه هر آنچه که در قانون اساسی دیده شده به اجرا درمی آید؛ لذا تا وقتی که دغدغه اجرای قانون نداشته باشیم صحبت کردن از مزد منطقه ای بی معنا است.

عضو هیات مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار با بیان اینکه اگر مزد را منطقه ای کنیم مشکل اشتغال و عرضه و تقاضا در بازار کار حل نمی شود، گفت: زمانی مناطق آزاد و کارگاه های زیر 10 نفر را از قانون کار خارج کردیم با این هدف که اشتغال ایجاد شود و نرخ بیکاری پایین بیاید ولی با مقایسه ای که در این مناطق صورت گرفت دیدیم که نرخ بیکاری حتی با خارج کردن این مناطق از قانون کار، رشد نکرد.

منطقه ای کردن مزد بدون ثبات اقتصادی ممکن نیست

این مقام مسئول کارگری ثبات اقتصادی را در منطقه ای کردن مزد موثر دانست و گفت: تا زمانی که شرایط ثبات به اقتصاد برنشود و شرکت های تولیدی از حالت رکود خارج نشوند نمی توان از مزد منطقه ای صحبت کرد.

اصلانی به پیامدهای منطقه ای کردن دستمزد هم اشاره کرد و گفت: مزد منطقه ای نیازمند کار کارشناسی است و باید به آثار و پیامدهای آن هم توجه کرد.مثلا اگر به دنبال اجرای مزد منطقه ای کارگر یک کارخانه در تهران ماهی 5 میلیون تومان حقوق بگیرد و همان کارگر در سیستان و بلوچستان ماهیانه دو میلیون تومان دریافتی داشته باشد به طور حتم آنجا نمی ماند و برای دریافت حقوق بهتر راهی تهران می شود.

به گفته وی درحال حاضر نزدیک به 70 درصد مردم در شهرها و 30 درصد در شهرستانها زندگی می کنند و با چنین رویه ای روستاها خالی از سکنه شده و حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ گسترش می یابد.

به گزارش خبرنگاران، در قانون کار اشاره ای به تعیین مزد به شکل منطقه ای نشده است و برابر ماده 41 قانون کار، همه ساله میزان حداقل دستمزد کارگران برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف بر اساس درصد نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و سبد معیشت خانوار تعیین می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 263

به "مزد منطقه ای حلّال مشکل بیکاری نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزد منطقه ای حلّال مشکل بیکاری نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید