نترسید و به گردشگر داخلی فکر کنید!

به گزارش مجله پیوند، در دنیای گردشگری لغو تورهای ورودی اگرچه یک اتفاق تلخ برای جوامع میزبان گردشگر است اما یک امر طبیعی در عرصه سیاسی و مالی همه کشورهای دنیاست بنابراین باید راههای خروج از آن را پیدا کرد.

نترسید و به گردشگر داخلی فکر کنید!

بهترین تجربه سفر را با مجری مستقیم تور کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

سید محمد موسوی، عضو هیئت علمی پژوهشکده حکمت در یادداشتی نوشت: شواهد در دنیا نشان می دهد که گردشگری صنعتی شیشه ای و بسیار شنماینده است و به شدت تحت تأثیر تحولات بیرونی خود قرار می گیرد. یکی از مهم ترین تحولاتی که معمولاً این صنعت را در کشورهای مختلف دنیا دچار چالش نموده، تحولات سیاسی و تبعات امنیتی ناشی از آن در کشورهای گردشگر پذیر است.

شاهد مثال کشور ترکیه است که همزمان با بحران های امنیتی و حملات متعدد تروریستی به وجود آمده به ویژه در سال های 2015 و 2016 و همچنین کودتای نافرجام در آن کشور و به دنبال آن تیرگی روابط با غرب، مهم ترین منبع مالی کشور ترکیه را که صنعت گردشگری بود تحت تأثیر قرار داد و این کشور را با بحران جدی جذب گردشگر روبرو ساخت، به طوری که آمار و ارقام اداره فرهنگ و گردشگری ترکیه کاهش 30 درصدی گردشگر ورودی و کاهش 25 درصدی درآمد حاصل از آن را نشان می داد.

اما نهایتاً دولتمردان ترکیه بیکار نمانده و با یافتن راهکار های بالقوه و جایگزین به مرور مسئله جذب گردشگر خارجی را در این کشور حل کردند. در کشورمان هم روزهای اخیر اخباری مبنی بر لغو تورهای ورودی به کشور به خصوص در نوروز 99 به دنبال سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر شد که حتی جامعه هتلداران کشور را به واکنش وا داشت به طوری که حرف از تعدیل نیرو و حتی ورشکستگی هتل ها به میان آمد. اما سوال مهم اینجاست مگر چقدر از ظرفیت هتل های ما در نوروز توسط خارجی ها پر می گردد؟

آن هم در تعطیلات رسمی عید نوروز در ایران که قطعاً خود مردم ما بیشتر آمار سفر را به خود اختصاص می دهند و معمولاً ظرفیت بیشتر هتل ها توسط آنها پر می گردد! حتی در صورتی که هتل ها بخش عمده ظرفیت اتاق هایشان را برای چند ماه آینده ورود گردشگر خارجی پیش بینی و رزرو نمایند؛ خود این کار یک اشتباه بزرگ است و حتماً باید برای آن یک جایگزین در نظر داشت و برای شرایط غیر قابل پیش بینی آماده بود تا کمترین آسیب پذیری درآمدی را داشته باشند.

باید توجه داشت در دنیای سفر و صنعت گردشگری لغو تورهای ورودی اگرچه یک اتفاق تلخ و ناگوار برای دولت ها و جوامع میزبان گردشگر است اما یک امر طبیعی در عرصه سیاسی و مالی همه کشورهای دنیاست و قبلاً نیز از این جنس اتفاقات در کشورهای مختلف از جمله ترکیه به وقوع پیوسته است تجربه هم نشان داده این وقایع معمولاً موقتی و کوتاه مدت خواهند بود. نکته حائز اهمیت این است صنعت گردشگری یک کشور باید برای هر اتفاقی در آینده به خصوص در حوزه گردشگری بین المللی و ورود گردشگر خارجی آماده باشد و کمترین آسیب پذیری ممکن را از خود نشان دهد.

به نحوی می توان اینگونه اعلام کرد که باید از درون مقام سازی گردد تا به دنبال هر اتفاق دچار بحران و چالش جدی نگردد. یکی از راه هایی که سیاست گذاران کشورمان باید به آن توجه ویژه داشته باشند نگاه جدی به توسعه گردشگری داخلی است. بااین حال دولت ها نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشورهای دنیا توجه بسیار کم و محدودی به گردشگری داخلی داشته اند.

یکی از دلایل آن وجهه بین المللی است که گردشگری بین المللی نزد دولتمردان برای نشان دادن تبادلات تجاری و فرهنگی خود با سایر کشورها دارد اما آمار رسمی شورای دنیای سفر و گردشگری نشان می دهد که حدود 87 درصد فراوری ناخالص داخلی کشورمان از صنعت گردشگری مربوط به سفرهای داخلی است این مهم نه تنها در ایران بلکه در کشورهای بزرگ دنیا نیز از جمله چین (88 درصد)، آمریکا (80 درصد) و حتی اتحادیه اروپا (77 درصد) و استرالیا (74 درصد) نیز صدق می نماید.

از این رو در راستای درونی سازی کردن اقتصاد و کاهش وابستگی صنعت گردشگری به خارج، گردشگری داخلی می تواند به عنوان راهی برای توسعه این صنعت در داخل کشور و کاهش اثرات خارجی سیاسی-امنیتی بر کشور باشد. حتی علاوه بر توسعه گردشگری در داخل کشور، برای ورود گردشگر خارجی نیز باید روی کشورهایی که به صورت بالقوه کمترین اثرپذیری سیاسی را برای ورود به کشورمان دارند سرمایه گذاری کرد تا در گردشگری بین المللی کمترین آسیب پذیری را داشته باشیم.

بنابراین سیاست گذاران صنعت گردشگری کشور ابتدا باید همزمان با در نظر دریافت تهدیدهای مختلف خارجی اثرگذار بر صنعت گردشگری کشور و همچنین شناخت ظرفیت های موجود گردشگری در داخل، فرصت ها و چالش های حوزه گردشگری را به صورت همه جانبه در نظر بگیرند تا با یک سیاست گذاری درست مبتنی بر واقعیات کشور تصمیم گیری نمایند. باید این مهم را نیز مورد توجه قرار داد که صنعت گردشگری نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر دنیا صنعتی محدود به گردشگر خارجی و هتل نیست این صنعت بسیار منعطف و گسترده تر از آن است که می توان از عوائد مختلف آن بهره برد.

منبع : مهر

منبع: چمدان
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 142

به "نترسید و به گردشگر داخلی فکر کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نترسید و به گردشگر داخلی فکر کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید