کشورها را در جهان با چه لقب هایی می شناسند؟

به گزارش مجله پیوند، مجله مهر: در حدود 200 کشوردر جهان و با نام مخصوص به خودشان ثبت شده اند، اما هرکدام این نام را از جایی آورده اند یا اینکه در جهان با عنوان دیگری شناخته می شوند. شاید جالب باشد که بدانید آرژانتین نامش را از کلمه اسپانیایی نقره به دلیل معادن نقره اش گرفته یا اژدهای قرمز برای چین نماد قدرت و توانایی است.

کشورها را در جهان با چه لقب هایی می شناسند؟

در این گزارش نگاهی داریم به لقب هایی که روی بعضی کشورها گذاشته شده و البته بعضی از آن ها به اشتباه در ایران با نام دیگری معروف شده اند، مانند سوییس که در ایران آن را کشور ساعت ها می شناسیم، با این حال در جهان به عنوان دیگری معروف هستند.

ایران: سرزمین پارس

آریاییان سرزمین خود را ایریوشَی ُنِم یا ایریو دئینگهونام یعنی مساکن آریائیان می خواندند و بعدها که دارای حکومت و پادشاهی شدند میهنشان را ایریانو خْشَثْرُ یعنی پادشاهی ایرانیان خواندند. این نام بعدها اِئران شَتْر و ایران شَهر شده که ایران کوتاه شده همین نام است. اما پارس یا پرشیا واژه ای بوده که اروپاییان از 2500 سال پیش به کار می بردند و این عنوان همچنان روی ایران باقی مانده است.

چین: اژدهای قرمز

اژدها یکی از موجودات افسانه ای چینی است که نمادی از فدرت محسوب می شود. در اسطوره های چینی اژدها با هیبت حیوانات مختلف وجود دارد، اما اغلب اژدها ماری است که چهار پا دارند.

کوبا: کاسه شکر

کوبا صادر نماینده اصلی شکر قند در جهان است که به همین دلیل آن را کاسه شکر جهان می نامند.

آلبانی: سرزمین عقاب ها

داستان قدیمی در این باره وجود دارد که به آلبانی سرزمین عقاب ها می گویند. این افسانه یک جوان شکارچی را معرفی می نماید که در کوه ها به دنبال شکار خودش بوده، او تا نزدیکی لانه یک عقاب بزرگ که ماری را با منقار در لانه گذاشته ، می رود. وقتی داخل لانه را می بیند، چشمش به جوجه عقابی می افتد که در لانه و کنار مار است؛ اما مار هنوز زنده است و درست لحظه ای که می خواهد جوجه را نیش بزند، مرد جوان به یاری او می آید و مار را می کشد و جوجه را برمی دارد و پا به فرار می گذارد. عقاب مادر از راه می رسد و از جوان می خواهد که فرزندش را نبرد، جوان با این استدلال که عقاب به خوبی از فرزندش مراقبت ننموده، می خواهد جوجه را با خود ببرد؛ اما عقاب مادر پیشنهادی می دهد که برای جوان هم هیجان انگیز به نظر می رسد، او می گوید اگر فرزندم را برگردانی، قدرت و تیزبینی خودم و فرزندم را در اختیارت می گذارم و از این پس می توانی از نام من برای خودت استفاده کنی. جوان می پذیرد و تا سال ها در سرزمینی که خودش بنا می نماید، با یاری عقابش حکم فرمایی می نماید، عقابی که همواره و همه جا همراه اوست. او را Shqipëtar به منظور پسر عقاب صدا می زنند. (shqiponjë در زبان آلبانی معنی عقاب می دهد). از همین رو عنوان سرزمین عقاب ها روی کشور آلبانی مانده است و حتی پرچم آن ها هم نقشی از دو عقاب است.

ژاپن: کشور آفتاب تابان

به ژاپن کشور آفتاب تابان می گویند چون هر روز این طور به نظر می رسد که خورشید از ژاپن به جهان سلام می نماید. ژاپنی ها به خودشان نیپون یا نیهون میگویند که ترجمه آن منبع آفتاب می شود، اما در دیگر زبان ها به کشور آفتاب تابان ترجمه شده است.

مصر: سرزمین فراعنه (هدیه رود نیل)

رود نیل از میانه افریقا می گذرد و کشور مصر هم به دلیل وجود این رود برپا شده است، به همین دلیل است که مصر را هدیه این رود به زمین می دانند. از سوی دیگر امپراطوری فرعون در این کشور بسیار شناخته شده است و خیلی ها مصر را سرزمین فراعنه می دانند.

مغولستان: سرزمین آسمان آبی

مغولستان از کشورهای بکر و دست نخورده ای است که بسیاری از سنت ها و فرهنگ های قدیمی در آن زنده است و زندگی عشایری در آن جریان دارد، آسمان آبی که این روزها دیگر در کمتر شهری پیدا می شود، مغولستان را به نام سرزمین آسمان آبی می شناسند.

هند: کشور هفتاد و دو ملت (کشور زبان ها)

هند را کشور هفتاد و ملت می دانند، چون در مجموعه ایالت هایی که رسمی ثبت شده اند، این کشور پُر از فرهنگ ها، زبان ها و سنت هایی هستند که بعضی از آن ها شناخته شده و بسیاری از آن ها در قبیله های مختلف این سرزمین از بزرگ خاندان به فرزندان کوچکتر می رسد. شاید نام هفتاد و دو ملت هم برای این کشور هزار رنگ کم باشد، اما هندوستان با داشتن زبان ها، گویش ها، دین ها و سنت های مختلف سرزمینی عجیب است که سفر به آن حتما می تواند جذابیت هایی به همراه داشته باشد.

سریلانکا: اشک هند

سریلانکا را روی نقشه پیدا کنید! می بینید که دُرُست مانند اشکی است که از کنار هند به پایین می افتد.

انگلستان: سرزمین شکوه و امید

این عبارت از ترجیع بند شعری که در زمان شاه ادرواد ششم خوانده شده، روی این کشور باقی مانده است. البته آهنگسازهای مختلفی برای آن ملودی نوشته اند.

تبت: بام جهان

تبت در بخشی از آسیای شرقی قرار گرفته و تعدادی از بلندترین کوه های جهان در این منطقه قرار گرفته است، البته کوه اورست بلندترین قله جهان نیز در تبت و مرز کشور با نپال واقع شده است که از همین رو بام جهان بهترین لقبی بوده که می شد روی این کشور گذاشت.

امریکا: عمو سام

عمو سام را با در کنار هم گذاشتن حروف اول ایالات متحده امریکا ساخته اند و از طرف دیگر در تاریخ این کشور و در طول جنگ سال 1812 در امریکا شخصیت تاثیرگذاری به نام سموئل ویلسون وجود داشته است که بسیاری او را به نام عمو سام صدا می کردند از این رو می توان گفت که این اسم بعدها تبدیل به نمادی از احساسات وطن پرستانه امریکایی ها شد.

کره شمالی: گوشه نشین (زاهد)

کره شمالی را از آن جهت زاهد و گوشه نشین می دانند که به صورت عمدی دور خودش دیوار کشیده است و از این عبارت حتی در صحبت های رسمی نیز استفاده می شود و هیلاری کلینتون در سال 2009 کره شمالی را به نام زاهدِ خلوت نشین خطاب نموده است.

کره جنوبی: سرزمین صبح آرام

در سال 1934 قبل از میلاد امپراطوری شرق چین از عنوان طراوت صبحگاهی برای وصف کره جنوبی استفاده نموده بود و آن هم به این دلیل است که صبح های این کشور مخصوصا وقتی خورشید از کوه ها بالا می آید، بسیار مسحور نماینده است.

آفریقای جنوبی: سرزمین الماس/ ملت رنگین کمان

ملت رنگین کمان اصطلاحی ابداعی از اسقف اعظم دزموند توتو بوده که بعد از برگزاری اولین انتخابات دموکراتیک افریقای جنوبی در سال 1994 استفاده می نماید. بعدها نلسون ماندلا هم از این عبارت در وصف افریقای جنوبی استفاده کرد.

نیوزلند: سرزمین ابرهای بلند سفید

این کشور یکی از کشورهای بکری است که محل مناسبی برای توریست هاست. این کشور مکان مناسبی برای ورزش های مختلف و استراحت در طبیعت دارد که دل هر بیننده ای را بدست می آورد.

هلند: سرزمین آسیاب بادی/گل لاله

هلند است و آسیاب بادی ها و لاله هایش! هلند تعداد زیادی آسیاب بادی دارد و گل های لاله اش هم در جهان خیلی معروف هستند. از همین رو هلند را با این دو نام می شناسند.

استرالیا: سرزمین گوسفندان

این کشور مراتع زیادی دارد و محل مناسبی برای چرای گوسفندان است، از دیرباز این کشور محل مناسبی برای پروش گوسفندان بوده است که بهشت این چهارپایان به حساب می آید!

فنلاند: سرزمین هزار دریاچه

این عنوان از آن جهت روی فنلاند گذاشته شده است که تقریبا 10 درصد از این کشور را دریاچه هایی که در اطراف آن واقع شده ، تشکیل داده اند.

سوییس: سرزمین شیر و عسل

سوییس کشوری پر از چشم اندازهای زیبا و بی نظیری است که اتفاقا محل مناسبی برای فیلمبرداری آثار سینمایی است. اما این کشور به دلیل همین زمین های سبز که برای چرای حیوانات شیرده مناسب است و گل های خوبی برای فراوری عسل دارد، معروف شده است. البته به گفته انجیل، شیر و عسل دو ماده مهمی است که یک سرزمین برای سرسبز بودن احتیاج دارد.

اوکراین: سبد نان اروپا

اوکراین خاکی غنی برای کاشت گندم و دیگر غلات دارد و از روزگاران گذشته محل مناسبی برای فراوری محصولات غذایی بوده است، از همین رو آن را سبد نان اروپا می نامند.

رواندا: سرزمین هزار تپه

سرزمین هزار تپه یک توصیف بسیار مناسب برای کشور سرسبز روانداست، آتشفشان ها و جنگل های استوایی در تپه های این کشور قرار گرفته اند که چشم اندازی زیبا از آن را به وجود آورده اند.

سیبری: سرزمین یخبندان

سیبری همه اش برف است و سرما، تا چشم کار می نماید یخچال است و زمین یخ زده. سیبری همان سرزمین یخبندان است.

برزیل: سرزمین آمازون (سرزمین قهوه)

قهوه های جهان از چه طریقی تامین می شوند؟ همه ما می دانیم که برزیل به خاطر قهوه هایش معروف است و از همین رو عنوان این کشور نیز همان سرزمین قهوه است.

شیلی: سرزمین شاعران

شیلی را از آن جهت سرزمین شاعران می دانند که شعر در این کشور سنت دیرینه ای محسوب می شود و به آن اهمیت زیادی می دهند. همچنین شاعران این کشور تا کنون دوبار جایزه نوبل ادبیات را دریافت نموده اند.

اسپانیا: سرزمین گاو بازها (ماتادورها)

گاوبازی یا سنت ماتادورها یکی از فرهنگ های رایج و مهم اسپانیاست که در آن فرد گاوباز با لباسی که به زیبایی آراسته شده، وارد زمین می شود و با یک گاو نر عصبانی بدون هیچ سلاحی روبرو می شود. پارچه قرمز نشانه آن هاست و معتقدند با آن کاو را بیشتر عصبانی می نمایند و هربار هم زنده می مانند. این مراسم هرساله در اسپانیا و بسیاری از کشورهای دیگر که فرهنگ اسپانیایی در آن ها نفوذ پیدا نموده، برگزار می شود. گاوبازی نشانی از بزرگی و قدرت فرد است که هرچه در زمین های بیشتری زنده بمانند، ارج و قرب بالاتری هم کسب می نمایند.

پاراگوئه: جزیره ای محصور در میان زمین ها

کشور پاراگوئه از نظر جغرافیایی در میان کشورهای امریکای جنوبی از جمله برزیل، بولیوی و آرژانتین محصور شده است.

تایلند: سرزمین خنده ها

خیلی قبل تر از اینکه تایلند شکل بگیرد، حتما می دانستید که تعداد عضلات کمتری برای خندیدن نسبت به اخم کردن استفاده می شود و تایلندی های سنتی برای اینکه از عضله کمتری استفاده نمایند، سعی می نمایند بیشتر بخندند! البته در واقعیت این طور نیست و برای خندیدن ماهیچه های بیشتری استفاده می شود، احتمالا اگر تایلندی ها این موضوع را می دانستند، امروز ما با سرزمین اخموها روبه رو می شدیم.

آرژنتین: سرزمین نقره

نام آرژانتین از کلمه آرژنتوم که در زبان اسپانیایی به معنی نقره است، گرفته شده. این کشور سالیان زیادی مستعمره اسپانیا بوده و به همین دلیل زبان و فرهنگ اسپانیایی در آن بسیار وجود دارد، از آن جایی که آرژانتین معادن نقره بسیاری داشته، در زمان اسپانیایی با نام سرزمین نقره از آن یاد می شده که همان نام هم روی آن مانده است.

ایتالیا: کشور چکمه

کافی است یک بار نقشه کشور ایتالیا را روی نقشه نگاه کنید تا متوجه شباهت بسیار زیاد آن با چکمه شوید، از همین رو ایتالیا را کشور چکمه می نامند.

ایسلند: سرزمین یخ و آتش

ایسلند را از آن جهت سرزمین یخ و آتش می نامند که این کشور پر از افراط است، ایسلند یخچال های طبیعی عظیمی دارد و در کنار آن چشمه های آتشفشانی زیادی هم دارد.

ایرلند: جزیره زمرد

ویلیام درنان شاعر ایرلندی برای اولین باز از عبارت جزیره زمرد در وصف شاعرانه ایرلند استفاده کرد، آن هم به دلیل حومه شهری سبزی که دارد.

پرو: سرزمین اینکاها

امپراطوری اینکاها یکی از امپراطوری های بومی مردم سرخ پوست در امریکای جنوبی بوده است و بخش اصلی آن ها در کشورهای پرو، اکوادور و بولیوی امروزی واقع است و پرو را هم به دلیل اینکه بسیاری از بناهای ساخته شده توسط این امپراطوری در آن برجای مانده، به این عنوان می خوانند.

سوئد: کشور باسوادها

می گویند سوئد تنها کشوری است که هیچ بی سوادی ندارد و به همین دلیل سوئدی ها باسوادترین مردمان کشورها هستند.

یونان: سرزمین فلاسفه (الهه)

بیشتر فلاسفه که در قرون مختلف با نام آن ها آشنا هستیم از یونان برخاسته اند و بسیاری از بناهای منتصب به خدایان مختلف را در این کشور می توان دید.

ساحل عاج: کشور فیل ها

ساحل عاج در بخشی از قاره افریقا قرار گرفته که محل زندگی فیل های زیادی است، طی سال ها شکار بی رویه فیل ها برای دستیابی به عاج آن ها باعث از بین رفتن تعداد زیادی از این حیوانات آرام شده است.

فیلیپین: مروارید دریاهای شرق

در سال 1751 برای نخستین بار یک شاعر اسپانیایی از عبارت مروارید دریاهای شرق برای فیلیپین استفاده کرد و بعد از آن در سال 1960 از این عبارت در سرود ملی کشور استفاده شد تا لقب این کشور زیبا که مراتع چشم نوازی دارد، مروارید دریاهای شرق بماند.

یمن: سرزمین سبا

بر اساس تاریخ گفته می شود حضرت سلیمان و روایت های تخت ملکه سبا در سرزمین یمن امروزی اتفاق افتاده اند.

بلاروس: روسیه سفید

چند دلیل برای اینکه از این عنوان برای بلاروس استفاده می شود، وجود دارد. یکی از آن ها این است که اهالی این سرزمین خودشان را از اهالی تزار روسیه می دانند، حاکمان مسکو با لباس ها و حتی عینک سفید در مجامع حاضر می شدند. مورد دیگر به اواخر قرن 14 میلادی بازمی شود که کلمه Vasmer که دو معنی سفید و مالیات را می داده و بلاروسی ها معتقدند منظور از سفید به آن بخش هایی از روسیه گفته می شود که تحت نظر حکومت تاتارها نیست. البته در مواردی تمایز افراد در لباسی که می پوشیدند، باعث استفاده از عنوان برای ناحیه های مخصوص می شده است.

بوتان: سرزمین اژدهای تندر

از آن جایی که بوتان در یکی از درهای هیمالیا واقع شده و رعد و برق های بزرگی در این منطقه اتفاق می افتد که صدای غرش اژدها را به ذهن می آورد، این کشور به نام سرزمین اژدهای تندر معروف شده است، به طوری که حتی روی پرچم آن ها تصویری از اژدها دیده می شود.

ماداگاسکار: جزیره سرخ

ماداگاسکار بعد از گرینلند، گینه نو و برونئو چهارمین جزیره بزرگ جهان است که سطح بسیار بزرگی از آن با جنگل های سبز پوشیده شده بود، اما پس از بهره برداری تجاری از جنگل ها و استفاده از بعضی تکنیک های کشاورزی باعث فرسایش خاک شد و رنگ آن به قرمز تغییر کرد. حالا از دور که ماداگاسکار را نگاه کنید، در بخشی جنگل های پوشیده و در بخشی سرزمین سرخ رنگ را می بینید.

لبنان: سوئیس خاورمیانه

کشور سوئیس به زیبایی و محسورنمایندگی معروف است، لبنان هم یکی از کشورهای زیبا خاورمیانه است که از این نظر به آن سوییس می گویند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 75

به "کشورها را در جهان با چه لقب هایی می شناسند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشورها را در جهان با چه لقب هایی می شناسند؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورها را در جهان با چه لقب هایی می شناسند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید