نقشه یحیی برای مهدی قایدی

به گزارش مجله پیوند، استقلال به لحاظ مهره ای اگر سرتر از پرسپولیس نباشد، در جایگاه نازل تری نسبت به این تیم هم قرار ندارد. بعضی بازیکنان استقلال به لحاظ تأثیرگذاری شانه به شانه سرخ ها هستند، بعضی حتی بالاتر و شاید معدود بازیکنانی باشند که نسبت به هم پست های خود در تیم رقیب اندکی احساس ضعف نمایند که اگر تاکتیک تیمی بدرستی اجرا گردد حتی همین قلیل بازیکنان که نسبت به هم پست های خود در تیم رقیب عقب ترند، می توانند در قالب تیمی نمایش مطلوبی را از خود به جا بگذارند و به درجه بالایی از اثرگذاری برسند.

نقشه یحیی برای مهدی قایدی

میان بازیکنان استقلال، اما مهدی قایدی از بعد فنی یک سر و گردن بالاتر از دیگر بازیکنان است و به همین علت او در فاز هجومی تبدیل به تکیه گاه فنی استقلال شده است. در بازی های اخیر مهدی قایدی به عالی ترین شکل ممکن نقش خود را به عنوان یک بازیکن طراح و گلزن در استقلال پیاده نموده که مؤید آن نمایش فوق العاده او مقابل تراکتور است.

در واقع قایدی اساس حملات استقلال محسوب می گردد و اگر چنین بازیکنی از کار نیفتد، شانس استقلال برای پیروزی و غلبه بر حریف بسیار بالا خواهد بود.

در دربی 100، اما یحیی گل محمدی دقیقاً دست گذاشت روی نقطه قوت استقلال و با مهار منطقه ای مهدی قایدی به کلی استقلال را در خط حمله از نفس انداخت. حربه یحیی در آن بازی چسباندن دانیال اسماعیلی فر به قایدی بود. در عین حال سرمربی پرسپولیس از گولسیانی نیز خواسته بود نزدیک به اسماعیلی فر بازی کند تا احیاناً اگر دانیال روی دریبل های قایدی جا ماند، گولسیانی بتواند در نقش پوشش دهنده قایدی را مهار کند و مانع از موقعیت سازی یا گلزنی این بازیکن گردد.

در تمام 90 دقیقه دربی 100 مهدی قایدی به جز یک مورد، در بند مدافعان پرسپولیس بود و یارگیری نقطه به نقطه با او موجب شد استقلال عملاً همه شانس هایش را برای پیروزی در دربی از کف بدهد. قایدی مهر ه ای است که ریکاردو ساپینتو برای باز کردن گره خط دفاع حریف به شدت روی او حساب می نماید و دیگر بازیکنان گرایش قابل توجهی به موضوع قرار دادن او در فاز هجومی دارند و به طور مشهود زمانی که بازیکنان صاحب توپ می شوند در تلاشند قایدی را راه بیندازند تا شانس گلزنی استقلال بالا برود.

در دربی 101 نیز یحیی گل محمدی در پی مهار مهدی قایدی خواهد بود. او باز هم با همان حربه ای که در دربی 100 پیش گرفت در پی از کار انداختن بازیکن ریزنقش استقلال خواهد رفت تا شانس پیروزی اش را بالا ببرد. با توجه به اینکه از اردوگاه سرخ خبر می رسد که گل محمدی در حال برنامه ریزی تازه برای مهار قایدی است، این سؤال به وجود می آید که ریکاردو ساپینتو برای عبور از این ترفند چه نقشه ای در سر خواهد داشت؟ آیا او می تواند با ظرفیت شناسی صحیح و انتخاب روش مناسب اقبال استقلال را برای پیروزی در این بازی بالا ببرد و طوری برنامه ریزی کند که اگر قایدی مهار شد، دیگر بازیکنان بتوانند از لایه های دفاعی پرسپولیس عبور نمایند؟

گرچه ساپینتو در حالی همزمان باید برای اختلال در چنین مکانیزمی، خود نیز برنامه منسجمی برای مهار تکنیکی هایی همانند ترابی، امیری و صادقی داشته باشد، اما تردیدی نباید داشت که اگر سرمربی استقلال نتواند راهکار مناسبی برای رودست زدن به ترفند های تاکتیکی یحیی بیابد، شانس استقلال برای عبور از پرسپولیس به حداقل خواهد رسید و چه بسا بار دیگر نتیجه ای رقم بخورد که باب میل هیچ یک از طرفداران نباشد.

در عین حال ضروری است سرمربی استقلال با جدیت تک محوری در خط حمله تیمش را خنثی نموده و برای دیگر بازیکنان نیز توضیح وظایف هجومی مشخص کند. محمد محبی، آرش رضاوند و حتی ارسلان مطهری می توانند در صورت تفهیم درست تاکتیکی به مدد ساپینتو بیایند تا اگر قایدی بار دیگر در بند مدافعان پرسپولیس نهاده شد، آن ها گره های به جا مانده در خط دفاع حریف را باز نمایند و مانع از ناکامی استقلال در این میدان شوند.

منبع: ایران ورزشی

منبع: فرارو
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1702

به "نقشه یحیی برای مهدی قایدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه یحیی برای مهدی قایدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید