ورزش ایمنی بدن را تقویت می نماید، اما نه همواره!

به گزارش مجله پیوند، گاهی اوقات برترین درمان برای سرماخوردگی استراحت، هیدراته ماندن بدن و در صورت احتیاج مصرف دارو های مسکن است؛ بنابراین ورزش منظم را برای تقویت سیستم ایمنی در زمانی که سالم هستید انجام دهید و تا حد امکان در دوران سرماخوردگی ورزش نکنید.

ورزش ایمنی بدن را تقویت می نماید، اما نه همواره!

به گزارش خراسان، از آن جا که ورزش برای سیستم ایمنی بدن مفید است، بعضی از شما ممکن است فکر کنید که ورزش در زمانی که بیمار هستید، می تواند به شما یاری کند تا بیماری را از بین ببرید، اما وقتی صحبت از سرماخوردگی به میان می آید، هیچ مدرکی وجود ندارد که ورزش در هنگام بیماری بتواند بیماری را کوتاه کند یا شدت آن را کاهش دهد.

ورزش و تقویت سیستم ایمنی

حین ورزش هورمون هایی به نام کاتکول آمین که آن را به عنوان آدرنالین و نورآدرنالین می شناسیم، آزاد می شوند. این هورمون ها با تحریک سلول های ایمنی به تشخیص وجود ویروس ها یا دیگر عوامل بیماری زا در بدن یاری و نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن ایفا می نمایند. آن ها بعلاوه مقدار حرکت سلول های ایمنی ما را بین خون و بافت افزایش می دهند که در یاری به سلول های ایمنی در شناسایی و پیشگیری از بیماری های ناشی از ویروس ها مهم است. تحقیقات نشان می دهد که ورزش یکی از راه هایی است که می توانیم سطح این هورمون های مهم را در بدن خود افزایش دهیم.

بالارفتن جریان خون

هنگامی که ورزش می کنیم، جریان خون ما افزایش می یابد. این جریان خون بالا، فشار بیشتری را بر رگ های خونی ما وارد می نماید که سلول های ایمنی خاصی به نام سلول های کشنده طبیعی و سلول های T را آزاد می نماید. سلول های کشنده طبیعی و سلول های T هر دو نقش مهمی در کشتن سلول های آلوده به ویروس دارند و از این نظر در تقویت سیستم ایمنی موثر هستند.

کاهش عفونت دستگاه تنفسی

سه مطالعه نشان داده اند وقتی افرادی که ورزش نمی کردند به مدت 40 تا 45 دقیقه پنج روز در هفته، پیاده روی سریع را آغاز کردند، در مقایسه با بقیه افراد 40 تا 50 درصد کمتر علایم عفونت دستگاه تنفسی داشتند.

سرماخوردگی با ورزش بهبود می یابد؟

مهم است که به یاد داشته باشید که ورزش می تواند بدن را تحت فشار قرار دهد. این استرس ممکن است به نوبه خود سلول های ایمنی را در واکنش به پاتوژن ها (میکروارگانیسم هایی هستند که موجب ایجاد بیماری های کم خطر مثل سرماخوردگی می شوند) کمتر کند. بعلاوه بدن هنگام ورزش به اکسیژن و انرژی ذخیره شده بیشتری (به شکل گلوکز) احتیاج دارد که سلول های ایمنی ما هم برای یاری به مبارزه با ویروس به آن احتیاج دارند؛ بنابراین اگر بدن با یک عفونت موجود مبارزه کند و سپس در معرض استرس ورزش قرار گیرد، ممکن است این شرایط برای پاسخ ایمنی بدن مفید نباشد، اما هم اکنون هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ورزش در هنگام سرماخوردگی می تواند به بهبود شما یاری کند. اما اگر علایم شما عمدتا بالای گردن است (مانند آبریزش بینی یا احتقان) می توانید ورزش با شدت کمتر از حد معمول را آغاز کنید تا ببینید چه احساسی دارید. اگر حالتان خوب بود، می توانید به تدریج شدت ورزش خود را افزایش دهید. اما اگر ورزش حال شما را بدتر کرد، استراحت کنید. بعلاوه اگر تب، درد عضلات یا استفراغ دارید، فکر ورزش کردن را از سر خود بیرون کنید.

گاهی اوقات برترین درمان برای سرماخوردگی استراحت، هیدراته ماندن بدن و در صورت احتیاج مصرف دارو های مسکن است؛ بنابراین ورزش منظم را برای تقویت سیستم ایمنی در زمانی که سالم هستید انجام دهید و تا حد امکان در دوران سرماخوردگی ورزش نکنید.

منبع: فرارو
انتشار: 6 تیر 1401 بروزرسانی: 6 تیر 1401 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1529

به "ورزش ایمنی بدن را تقویت می نماید، اما نه همواره!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش ایمنی بدن را تقویت می نماید، اما نه همواره!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید