گلوبال تایمز: سرکوبگری آمریکا مانع همکاری ایران و چین نشد خبرنگاران

به گزارش مجله پیوند، یک پایگاه خبری بین المللی در گزارشی درباره توافق اخیر میان ایران و چین تاکید نمود که سرکوبگری آمریکا مانع همکاری میان پکن و تهران نشده بلکه در واقع سرکوبگری تنها سبب می گردد که کشورها همکاری بُرد-بُرد بیشتری را پیگیری نمایند.

گلوبال تایمز: سرکوبگری آمریکا مانع همکاری ایران و چین نشد خبرنگاران

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پایگاه خبری گلوبال تایمز روز دوشنبه در گزارشی به آنالیز سند راهبردی 25 ساله میان چین و ایران پرداخت.

این گزارش که توسط کیان فنگ مدیر اداره تحقیقات موسسه راهبرد ملی در دانشگاه چینگهوا نوشته شده، تاکید شده که توافق ایران و چین نشان می دهد که سرکوبگری آمریکا مانع از همکاری بُرد-بُرد نمی گردد.

گلوبال تایمز در این گزارش اضافه نمود: تحت چشم انداز کنونی دنیا و منطقه، بر اهمیت راهبردی توافق نمی توان به اندازه کافی تاکید نمود. این توافق نشان می دهد که تحت سرکوبگری مداوم آمریکا، چین، ایران و دیگر کشورها در حال ادامه همکاری هستند که برای توسعه منطقه و ثبات دنیای مفید است.

بر اساس این گزارش، توافق ایران و چین برای دو طرف سودمند است. تحریم های شدید آمریکا باعث شده تا اقتصاد ایران در شرایط سختی قرار بگیرد. به علاوه، همه گیری کرونا نیز ضربه دیگری به اقتصاد این کشور وارد آورد و همکاری با چین می تواند به کاهش مسائل مالی ایران یاری کند.

برای چین نیز که بزرگترین وارد نماینده نفت در دنیا است، این توافق می تواند به تامین پایدار نفت طی 25 سال آینده یاری کند و از سوی دیگر نیز انتظار می رود تا سرمایه گذاری چین در بخش های بانکی، ارتباطات، بنادر و راه آهن ایران نیز تسهیل گردد. همچنین قرار است که چین به توسعه یک منطقه آزاد تجاری در ایران و ساخت زیرساخت های شبکه های 5G در ایران یاری کند.

گلوبال تایمز نوشت: همانطور که این توافق نشان داد، سرکوبگری آمریکا مانع همکاری میان چین و ایران و دیگر کشورها در خاورمیانه نمی گردد. در واقع سرکوبگری تنها سبب می گردد که کشورها و منطقه همکاری بُرد-بُرد بیشتری را پیگیری نمایند.

سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه 25 ساله روز شنبه در تهران به امضای محمدجواد ظریف و وانگ یی وزرای خارجه دو کشور رسید.

این سند ظرفیت ها و چشم انداز همکاری دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه های مختلف از جمله مالی، فرهنگی و غیره را مورد بحث قرار داده است.

رسانه های آمریکایی امضای این توافق را کوشش تهران و پکن برای دور زدن سیاست های تحریمی آمریکا و پاسخی به سیاست های مقابله جویانه واشنگتن علیه ایران و چین خوانده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1012

به "گلوبال تایمز: سرکوبگری آمریکا مانع همکاری ایران و چین نشد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلوبال تایمز: سرکوبگری آمریکا مانع همکاری ایران و چین نشد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید