آلودگی هوا چه بلایی سر چشم ها می آورد!

به گزارش مجله پیوند، یک چشم پزشک گفت: بیشترین تاثیر آلودگی هوا از جمله دود، گرد و غبار و صنایع بر بروز و تشدید آلرژی های چشمی، تحریک چشم، ریزش اشک، قرمزی و خارش است و ممکن است منجر به خراشیدگی قرنیه و بروز عفونت های بعدی نیز گردد.

آلودگی هوا چه بلایی سر چشم ها می آورد!

به گزارش ایسنا، دکتر مصطفی فقهی با اشاره به تاثیر آلودگی هوا بر سلامت چشم ها، اظهار کرد: آلودگی هوا بر اثر گرد و غبار منجر به ریزش اشک، قرمزی چشم، خارش و سوزش در چشم و خشکی چشم می گردد؛ گرد و غبار علاوه بر بروز حساسیت ها و تحریک چشم می تواند موجب بروز عفونت های میکروبی و قارچی گردد. ورود گرده گیاهان به چشم ها نیز موجب خارش و التهاب چشم می گردد.

وی اضافه کرد: بیشترین تاثیر آلودگی هوا از جمله دود، گرد و غبار و صنایع بر بروز و تشدید آلرژی های چشمی، تحریک چشم، ریزش اشک، قرمزی و خارش است و ممکن است منجر به خراشیدگی قرنیه و بروز عفونت های بعدی نیز گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان نمود: بر اساس مطالعه ای که در مورد تاثیر گرد و غبار بر افزایش مقدار آلودگی قارچی در چشم ها صورت گرفته تعیین شد علاوه بر واکنش هایی مانند تشدید حساسیت ها و خشکی چشم ها و عوارض ناشی از آن، گرد و غبار حاوی یک سری میکروب ها و آلودگی های قارچی است که این میکروب ها و آلودگی ها منجر به بروز عفونت های میکروبی، قارچی و ویروسی در بعضی افراد مانند گروه های پرخطر شده است.

وی با اشاره به انتقال فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی به چشم در پی وقوع گرد و غبار اضافه کرد: با توجه به اینکه گرد و غبار خطر عفونت چشم را به شدت افزایش می دهد، در زمان وقوع گرد و غبار عمل های جراحی چشم نیز انجام نمی گردد.

فقهی در مورد تاثیر آلودگی صنایع بر سلامت چشم ها گفت: در مکان هایی که مواد شیمیایی متصاعد می گردد یا گاز های اشک آور وجود دارد، تحریک چشم و واکنش های لحظه ای رخ می دهد که در دراز مدت بر سطوح سطحی قرنیه تاثیر می گذارد.

این چشم پزشک ادامه داد: کسانی که در طولانی مدت در معرض آلودگی صنایع قرار می گیرند ممکن است دچار تغییرات سلولی شوند که اگر این آلودگی ها دارای مواد شیمیایی باشند محتمل است موجب بروز تومور های سطحی قرنیه شوند. آلودگی صنایع با غلظت های بالا نیز منجر به عوارض پایدار مانند خشکی شدید چشم می گردد.

فقهی عنوان نمود: افرادی که در محیط های آلوده مانند جایگاه های سوخت کار می نمایند و در معرض گاز هایی که از بنزین متصاعد می شوند، قرار دارند ممکن است این آلودگی در طولانی مدت بر سلول های شبکه چشم آن ها تاثیر بگذارد.

این چشم پزشک در مورد تاثیر آلودگی صنایع بر بروز سرطان های چشم گفت: بروز سرطان چشم در بحث آلودگی حامل مواد شیمیایی برجسته است و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مواد شیمیایی می تواند منجر به بروز سرطان های سطحی چشم گردد. در کارخانه ها و محیط های آلوده زمینه بروز سرطان ها در حدقه چشم نیز وجود دارد.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه ذرات گرد و غبار از منطقه ها مختلف جابه جا می شوند محتمل است در پی گرد و غبار هم این عارضه رخ دهد، اما مطالعات دقیقی در مورد اینکه ذرات گرد و غبار یک کشور حاوی مواد شیمیایی است یا نه انجام نشده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: آلودگی هوا در طولانی مدت منجر بروز حساسیت ها و خارش شدید چشم و کدورت قرنیه می گردد و اگر عفونت های چشمی رخ دهد موجب کاهش دید نیز خواهد شد.

فقهی اضافه کرد: اگر اشعه های مضر خورشیدی نیز جزو آلودگی های محیطی محسوب شوند، می توانند منجر به بروز عوارضی مانند کاهش بینایی گردد.

وی توصیه کرد: برترین راه برای پیشگیری از مسائل چشمی هنگام آلودگی هوا، حضور نداشتن در محیط آلوده است، اما در صورتی که فردی باید در محیط بیرون از منزل حضور داشته باشد، باید از عینک محافظ که اطراف حدقه چشم را بپوشاند، استفاده کند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 دی 1401 بروزرسانی: 2 دی 1401 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1633

به "آلودگی هوا چه بلایی سر چشم ها می آورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا چه بلایی سر چشم ها می آورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید