آیا عشق بی قیدوشرط باعث ایجاد روابط سالم می گردد؟

به گزارش مجله پیوند، خبرنگاران: داشتن عشق بی قیدوشرط در روابط، بسیار زیبا و نجیبانه است. همه افراد دوست دارند که در روابطشان همان چیزی که هستند را نشان دهند و خود را در شرایطی بگذارند که عشقی بی قیدوشرط را تجربه نمایند. امروزه خیلی از افراد بر این عقیده هستند که دیگر نمی توان چنین عشقی را تجربه کرد! اما آیا واقعاً همین طور است؟ قطعاً خیر! شاید به دست آوردن عشقی بی قیدوشرط خیلی آسان و راحت نباشد، اما غیرممکن هم نیست. در این مطلب همراه ما باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

آیا عشق بی قیدوشرط باعث ایجاد روابط سالم می گردد؟

مفهوم عشق بی قیدوشرط

یکی از دلایلی که افراد نمی توانند در روابط خود عشق بی قیدوشرط را تجربه کنند آن است که دقیقاً نمی دانند این عشق چه معنا و مفهومی دارد. وقتی صحبت از عشق بی قیدوشرط می شود در ذهن بسیاری از ما عشق بین والدین و فرزندان تداعی می شود، اما می توان گفت که تجربه این نوع از عشق صرفاً در این روابط خلاصه نمی شود و می تواند کمی متفاوت تر نیز صورت بگیرد.

به طور کلی شاید بتوان گفت که عشق بی قیدوشرط در واقع نوعی از احساسات است که در آن فرد به دنبال سعادت و خوشحالی طرف مقابل است، آن هم بدون اینکه به سود و زیان خودش بیندیشد. در بسیاری از مواقع می بینیم که بعضی از مادران حتی بدون اینکه پاداش و یا سودی دریافت کنند عشق به فرزندان خود را حفظ می کنند و درصدی از آن را کاهش نمی دهند، بنابراین می توان گفت که در تجربه عشق بی قیدوشرط دریافت پاداش و سود ذره ای تأثیر نخواهد داشت.

وقتی فردی در روابط خود چیزی شبیه به عشق بی قیدوشرط را تجربه می نماید درمی یابد که احساس امنیت تمام وجودش را گرفته است، انگار خیالش راحت است که طرف مقابل از روی هوا و هوس و یا منافع شخصی نیست که به او ابراز محبت می نماید. در چنین شرایطی شریک زندگی فرد به گونه ای خود را متعهد نموده تا بدون توجه به آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد دوستش داشته باشد.

شرایطی که عشق بی قیدوشرط ایجاد می نماید می تواند به دنبال خود نوعی از حواشی را نیز به دنبال داشته باشد، برای مثال ممکن است که شما چنین عشقی را نسبت به کسی پیدا کنید که یک دروغگو است و می خواهد از احساساتتان سوءاستفاده کند. در چنین شرایطی این عشق منجر به روابطی سالم نخواهد شد و حتی می تواند عواقب بدی نیز برایتان داشته باشد، به همین دلیل نیز باید تعریف عشق بی قیدوشرط را کمی بیشتر گسترش داد. با این اوصاف می توان گفت که عشق بی قیدوشرط سالم و واقعی به گونه ای است که هر دو طرف رابطه احترام متقابل را رعایت کنند. بدون آنکه به صندلی خودشان فکر کنند، به شریک زندگی شان بیندیشند و مهم تر از همه اینکه با خود چنین فکری نمی کنند که، چون طرف مقابل من را بی قیدوشرط دوست دارد می توانم هر کاری که می خواهم انجام دهم!

جنبه های مثبت عشق بی قیدوشرط

طبیعتاً عشق بی قیدوشرط آن قدر زیبا و سالم هست که می تواند جنبه های مثبت بی شماری را برای هر دو طرف رابطه به دنبال داشته باشد. اولین چیزی که باید گفت آن است که در تجربه این عشق شما با روابطی به شکل رشدیافته و بالغ روبه رو می شوید، چیزی که صرفاً به رفع کردن احتیاج ها محدود نمی شود.

وقتی دو نفر عشق بی قیدوشرط را تجربه می کنند می توانند با احترام متقابل خود، مرز های یکدیگر را رعایت نموده و حدود خودشان را نیز حفظ کنند. در چنین شرایطی است که هر دو نفر خیال راحتی دارند و می توانند با تمام وجود به شریک خود اعتماد و تکیه کنند. این نوع از روابط دارای عمیق ترین حدی از تعهد هستند و به شکلی رشدیافته به رسمیت شناخته می شوند.

در روابطی که بر مبنای عشق بی قیدوشرط ساخته شده اند، هر دو طرف می دانند که خوشحالی شریکشان باعث آسیب زدن به خودشان نخواهد شد و از این نظر دیگر هیچ ترس و نگرانی ای نخواهند داشت، البته این بدان معنا نیست که زوج هایی که این نوع از عشق را تجربه می کنند بسیار سخت و سنگین هستند، بلکه نشان می دهد که اطمینان خاطری که در وجودشان قرار گرفته است به آن ها جرأت داده و خیالشان را راحت می نماید که نتیجه این عشق برای هر دو طرف به بهترین حالت ممکن نشان داده خواهد شد.

چگونه بی قیدوشرط دوست بداریم؟

وقتی تصمیم می گیریم که عشق بی قیدوشرط را تجربه کنیم باید نکاتی را مدنظر داشته باشیم و برای رعایت آن ها کوشش نماییم:

  • ارتباطاتی رشدیافته و بدون محدودیت های آزاردهنده را تجربه کنید.
  • برای برقراری ارتباط از روش های غیردفاعی استفاده نمایید. سعی کنید احساسات خود را به خوبی بروز دهید و برای شنیدن احساسات طرف مقابلتان نیز گوش شنوا داشته باشید.
  • اجازه ندهید که اختلافات کوچک، عشق شما را زیر سؤال ببرند. عشق بی قیدوشرط با وجود اختلافات کوچک زندگی همچنان پابرجا می ماند. نکته مهم در حفظ این نوع از رابطه قدرت و پایداری است.
  • قدرت طلبی را در روابط خود حذف کنید. هر دو طرف رابطه باید به یک میزان تصمیم گیرنده باشند، نه آنکه یکی از آن ها فرد قدرتمند باشد و دیگری فقط از این شرایط ناراضی باقی بماند.

وقتی که این نوع از روابط به مشکل می خورد

همه ما به نوعی در زندگی خود عشق را تجربه می کنیم. شما همسر خود را دوست دارید، آن هم به دلیل ویژگی هایی که درون او وجود دارد و شما را جذب خود نموده است، به همین دلیل هم هست که نمی توانید در زمانی که به او عشق می ورزید فرد دیگری را نیز در قلب خود جای دهید، اما اگر بعد از مدتی ویژگی های همسر شما تغییر کرد و یا او کاملاً تبدیل به فرد دیگری شد چه؟

طبیعتاً چنین شرایطی به رفتار طرفین برمی شود نه احساس آنها! ممکن است سردرگمی های شکل گرفته در رابطه تا پای مکوششی شدن آن نیز پیش بروند. در این میان باید گفت که عشق بی قیدوشرط باید نتیجه ای از رفتار طرفین باشد، نه آنکه فرد بسنجد و ببیند که در عوض عشق ورزیدن چه چیزی را دریافت خواهد نمود! طبیعتاً اگر ما بتوانیم محبت و عشق خود را بیان کنیم و آن را در رفتارهایمان نشان دهیم حتی اگر آن رابطه دیگر دوامی نیاورد باز هم می توانیم آن عشق را در دل خود نگه داریم. بسیاری از ما زوج هایی را می شناسیم که به یکدیگر علاقه دارند، ولی نمی توانند با هم زندگی کنند و در نتیجه رابطه شان را به اتمام می رسانند.

بهتر است که اگر عشق بی قیدوشرط را تجربه می کنید این را نیز بدانید که این عشق به معنای تحمل حقارت، بی توجهی، سوءاستفاده و یا حتی معامله نیست! بنابراین اگر همه کوشش خود را برای حفظ رابطه ای که فکر می کردید بر پایه این نوع از عشق شکل گرفته انجام داده اید و به نتیجه نرسیده اید بهتر است که کمی بیشتر فکر کنید.

همه ما وقتی برای اولین بار عاشق می شویم چیزی شبیه عشق بی قیدوشرط را تجربه می کنیم و بر این باور هستیم که این عشق هیچ گاه سرانجام نخواهد یافت و یا شبیه این احساس را نسبت به فرد دیگری تجربه نخواهیم کرد، اما اگر کمی عاقلانه تر بیندیشیم در خواهیم یافت که شرایط زندگی در موقعیت های مختلف تغییر خواهد یافت و سلیقه و احتیاج های ما با گذر زمان دگرگون خواهد شد.

منیع: verywellmind

منبع: برترین ها
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 44

به "آیا عشق بی قیدوشرط باعث ایجاد روابط سالم می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا عشق بی قیدوشرط باعث ایجاد روابط سالم می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید