اطلاعات شخصی کاربران رایتل فاش شد

به گزارش مجله پیوند، در جدیدترین قسمت از سریال نشت اطلاعات کاربران، اطلاعات مشترکان اپراتور رایتل در اینترنت منتشر شده است.

اطلاعات شخصی کاربران رایتل فاش شد

لو رفتن اطلاعات شخصی مربوط به کاربران تلگرامی به دلیل استفاده از نسخه های غیررسمی این اپلیکیشن و استفاده کنندگان از فروشگاه های آنلاین داخلی و حتی اطلاعات ثبت احوالی ایرانیان در روزهای ابتدایی فروردین ماه امسال و پس از آن اخباری از نشت اطلاعات در بعضی از سازمان ها، در ماه های گذشته از ابتدای سال، به یکی از مهم ترین و پرجنجال ترین اخبار تبدیل شده بود.

امیر ناظمی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- چندی پیش درباره لو رفتن اطلاعات سازمان ها گفته بود: هرچند قانون حفاظت از داده های عمومی یا همان GDPR در هزارتوی نظام بروکراسی محبوس مانده است، اما این به آن معنا نیست که قانونی برای اجبار سازمان ها و دستگاه ها به حفاظت از داده های شخصی وجود ندارد، بلکه به معنای آن است که همه نیازها را پاسخ نمی دهد. تک تک این مواد قانونی می تواند منجر به محکومیت هر فرد حقیقی و حقوقی گردد که در محافظت از داده ها سهل انگاری نموده است.

همچنین مرکز ماهر در بیانیه ای در رابطه با فرایند افشا داده های سازمان ها و کسب وکارها در فضای مجازی، با بیان این نکته که ارتقا هر سیستمی، از جمله امنیت و حفاظت از داده های شهفرایندان نیازمند دریافت بازخوردها و تصحیح آن سیستم است، اظهار داشت: مطابق بند 5-1 نظام ملی مقابله با حوادث فضای مجازی کشور: مسوولیت پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی هر دستگاه، بر عهده بالاترین مقام آن دستگاه خواهد بود. به این ترتیب مسوولیت اصلی در پاسخ به سوالات امنیت بانک های داده و اطلاعات، در وهله اول بر عهده بالاترین مسوول دستگاه است.

اما در جدیدترین قسمت از سریال لو رفتن اطلاعات کاربران، شنیده ها حاکی از نشت 5.5 میلیون اطلاعات مشترک اپراتور رایتل است. ظاهرا این اطلاعات که با هک شدن دیتابیس رایتل در اختیار قرار گرفته، شامل اسم، کد ملی، شماره تلفن، آدرس و کد پستی مشترکان می گردد و در اینترنت برای فروش قرار گرفته است.

البته تجربه حوادث مشابه نشان داده که اگر پایگاه اطلاعات کسب وکاری فاش گردد، معمولا کارش به دادگاه نمی رسد، به همین دلیل هم این شرکت ها ترجیح می دهند اتفاقات مشمول گذر زمان گردد و مردم هم به جای مطالبه گری، اتفاق را به دست فراموشی بسپارند، اما باید دید سریال نشت اطلاعات کاربران که از ابتدای امسال پررنگ شده، کی متوقف می گردد و یا اینکه با رعایت نکردن نکات امنیتی و نادیده دریافت اهمیت موضوع حفاظت از داده های شخصی، این فرایند همچنان ادامه دارد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 499

به "اطلاعات شخصی کاربران رایتل فاش شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعات شخصی کاربران رایتل فاش شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید