بخشنامه گمرک برای معین تکلیف کالاهای رسوب شده

به گزارش مجله پیوند، معاون گمرک در نامه ای به گمرکات کشور مهلت خروج کالا از گمرک را به تفکیک کالا هایی که اظهار نشده اند، کالا هایی که در حین تشریفات گمرکی هستند و کالا هایی که پروانه الکترونیکی دارند، ابلاغ کرد.

بخشنامه گمرک برای معین تکلیف کالاهای رسوب شده

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از گمرک ایران، معاون گمرک دستورالعمل جدیدی را بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در ستاد هماهنگی مالی دولت برای کاهش رسوب کالا و مشخص تکلیف کالا های موجود در بنادر و گمرکات کشور به گمرکات سراسر کشورابلاغ کرد. متن دستورالعمل مهرداد ارونقی خطاب به ناظرین، مدیران کل و مدیران محترم حوزه های نظارت و گمرکات اجرائی بدین توضیح است.

مطابق مفاد مواد 38 و 39 قانون امور گمرکی، خروج کالا از اماکن گمرکی، مستلزم انجام تشریفات گمرکی است. تشریفات گمرکی به استثناء موارد مندرج در قانون مذکور، منوط به اظهار کالا با تسلیم اظهارنامه توسط صاحب کالا یا کنندۀ قانونی وی انجام می شود.

پیروی تصمیمات اتخاذ شده در ستاد هماهنگی مالی دولت که مراتب طی بخشنامۀ شمارۀ 978554 /99 مورخ 1399/8/18 به کلیۀ حوزه های نظارت و گمرکات اجرایی کشور ابلاغ شده است، بدینوسیله ضمن تأکید بر اجرای دقیق مصوبات ابلاغی و در راستای کاهش رسوب کالا و مشخص تکلیف کالا های موجود در بنادر و گمرکات کشور، اعم از مناطق ویژه مالی و آزاد تجاری (که به جهت واردات قطعی در این مناطق دپو شده اند) اقدامات ذیل در سه محور با رعایت مقررات مربوطه مورد تأکید است:

فرصت 2 ماهه برای توقف کالا های اظهار نشده وارداتی در گمرک / پس از اتمام مهلت، کالا متروکه می شود

1) کالا هایی که هنوز به گمرک، اظهار نشده اند؛ طبق مصوبات ابلاغی از جمله مصوبه شعام، مهلت توقف کالا های وارده به کلیۀ مبادی ورودی کشور، اعم از سرزمین اصلی یا مناطق آزاد و ویژۀ مالی (که به منظور ورود به سرزمین اصلی یا مصرف در مناطق مزبور وارد می شود) دو ماه مشخص شده است. درصورت تأیید بانک مرکزی مبنی بر عدم تبادل اسناد خرید و انتقال وجه به فروشنده، مهلت توقف، حداکثر تا دو ماه توسط گمرک، و در مناطق، توسط سازمان مسئول منطقه قابل تمدید است. مراجع تحویل گیرنده کالا ها مکلف اند پس از سرانجام مهلت توقف، مراتب را با رعایت سایر مقررات جهت انجام تشریفات متروکه به گمرک اعلام کنند؛ بنابراین گمرکات کشور ضمن پیگیری و تأکید مراتب فوق به مراجع تحویل گیرنده، درخصوص کالا هایی که از سوی مراجع مذکور به عنوان کالا های متروکه اعلام شده است، با رعایت کلیۀ قوانین و مقررات مربوطه، فهرست این کالا ها را به همراه اظهارنامه های مربوطه به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی ارسال کنند.

مهلت 20 روزه برای پرداخ حقوق ورودی و ترخیص قطعی برای کالایی که اظهار گمرکی شده اند

2) کالا هایی که به گمرک، اظهار و در حین انجام تشریفات گمرکی می باشند؛ گمرکات اجرایی کشور نسبت به احصاء و استخراج کلیۀ اظهارنامه های درجریان مربوط به گمرک مربوطه اقدام و در هر مورد آنالیز کنند چرا صاحب کالا یا کنندۀ قانونی وی نسبت به ادامه تشریفات گمرکی و ترخیص قطعی کالا اقدام ننموده است؟ چنانچه رسیدگی های معموله حاکی ازعدم وجود معاذیر قانونی صاحب کالاجهت پرداخت حقوق ورودی و ترخیص قطعی کالا باشد ضمن ابلاغ اخطار سیستمی به صاحب کالا در اجرای مفاد تبصرۀ 3 مادۀ 54 آیین نامۀ اجرایی قانون امور گمرکی جهت ترخیص کالای اظهاری ظرف حداکثر 20 روز و اعلام اینکه چنانچه صاحب کالا در مهلت اعلامی جهت ادامه تشریفات گمرکی مراجعه ننماید کالای موضوع اظهارنامه مشمول مقررات متروکه خواهد شد، درصورت عدم اقدام ظرف موعد مقرر، نسبت به انجام تشریفات متروکه اقدام کنند.

کالا هایی که پروانه الکترونیکی دارند 7 روز پرانه خروج فرصت دارند

3) کالا هایی که به گمرک اظهار و پس از انجام تشریفات گمرکی، برای آن ها پروانه الکترونیکی و مجوز بارگیری صادر شده است؛ درخصوص اظهارنامه کالا هایی که پس از سرانجام تشریفات گمرکی و پرداخت حقوق ورودی برای آن ها پروانه الکترونیکی و مجوز بارگیری صادر شده لیکن صاحبان کالا ظرف مدت یک ماه از تاریخ صدور مجوز بارگیری، نسبت به خروج کالا اقدام ننموده اند به قید فوریت و با اخطار سیستمی 7 روزه به صاحبان کالا جهت خروج فوری کالا، در صورت عدم اقدام در این خصوص، مقررات متروکه اعمال و نتیجه به دفاتر ستادی گمرک ایران جهت جلوگیری از اعمال هرگونه تسهیلات به این صاحبان کالا اعلام شود. بدیهی است با توجه به اینکه اقدام به عدم خروج کالا پس از یک ماه از تاریخ صدور مجوز بارگیری می تواند از مصادیق احتکار به شمار آید، دستور فرمایید اسامی این افراد به قید فوریت جهت صدور هرگونه دستور مقتضی به مراجع ذیصلاح از جمله دادستان محترم شهرستان و مراجع نظارتی مرتبط اعلام شود. همچنین، اقدام فوری درخصوص صاحبان کالا هایی که نسبت به اخذ کد رهگیری بانک عامل اقدام - لیکن اقدام به ترخیص قطعی کالا ننموده اند - نیز به توضیح فوق مورد تأکید است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 807

به "بخشنامه گمرک برای معین تکلیف کالاهای رسوب شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشنامه گمرک برای معین تکلیف کالاهای رسوب شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید