بلینکن: توپ در زمین ایران است، با اروپا هم نظریم خبرنگاران

به گزارش مجله پیوند، وزیر امور خارجه آمریکا با نادیده دریافت نقض عهد کشورش در برجام بار دیگر مدعی شد درباره این توافق توپ در زمین ایران است.

بلینکن: توپ در زمین ایران است، با اروپا هم نظریم خبرنگاران

با ما سفر کنید و با تور اروپا نوروزی از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به وقت تهران بار دیگر با نادیده دریافت اینکه کشورش ناقض توافق هسته ای برجام بوده بار دیگر کوشش کرد مسئولیت پایبندی به این توافق را به گردن ایران بیندازد.

بلینکن که در یک نشست خبری در بروکسل حضور داشت مدعی شد که که در رابطه با ایران ما کاملا روشن ساخته ایم که راه دیپلماسی باز است.

وی اضافه کرد: وقتی اتحادیه اروپا پیشنهاد داد که همه مشارکت کنندگان در برجام دور هم جمع شوند تا شیوه بازگشت به پایبندی مورد آنالیز قرار گیرد ما به آن جواب مثبت دادیم، اما ایران تا به امروز انتخاب نموده است که تعامل نکند.

بلینکن در ادامه مدعی شد: همان طور که گفته ایم اکنون توپ در زمین آن ها (ایرانی ها) است. باید ببینیم که آیا آن ها می خواهند راه دیپلماسی را در پیش گیرند و به پایبندی به توافق بازگردند.

وی در حالی ایران را به رویگردانی از دیپلماسی متهم نموده و توپ را در زمین ایران دانسته که این کشور او بوده که با خروج از برجام تحریم های گسترده ای را علیه تهران وضع نموده است.

بلینکن بار دیگر این ادعای آمریکا را تکرار کرد: اگر این اتفاق بیفتد آمریکا به دنبال توافقی طولانی تر و قوی تر با ایران بوده و به بعضی موضوعات دیگر نیز خواهد پرداخت.

او این موضوعات را بی ثبات سازی سایر کشور های خاورمیانه، برنامه موشک های بالستیک و ... خواند.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا با بیان اینکه با وزیران خارجه سه کشور اروپایی ملاقات نموده همچنین اظهار داشت که آمریکا و اروپا در مورد ایران هم نظرند.

او توضیح داد: من شب گذشته جلسه ای با سه کشور اروپایی که [در مسئله ایران]شریکانمان هستند داشتم. همه ما، درباره ایران توافق نظر بسیار زیادی داریم.

بلینکن بار دیگر مدعی شد که آمریکا خواهان تعامل با ایران است، در حالی که ایران چنین آمادگی ای از خودش نشان نداده است.

جمهوری اسلامی ایران تأکید نموده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض نموده این واشنگتن است که باید با برطرف تحریم ها به توافق بازگردد و طی شدن این فرایند به مذاکرات دیگری احتیاج ندارد. تهران البته تأکید نموده اصرار یا عجله ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 995

به "بلینکن: توپ در زمین ایران است، با اروپا هم نظریم خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن: توپ در زمین ایران است، با اروپا هم نظریم خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید