تاسوعا و عاشورا 97 چه روزی است؟

به گزارش مجله پیوند، تاسوعا و عاشورا 97 برابر با چهارشنبه 28 و پنجشنبه 29 شهریور است. تاسوعا در لغت به معنای نهم بوده و روز بزرگداشت حضرت عباس (ع) می باشد. عاشورا نیز به معنای دهم بوده و روز شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایش در ماه محرم است. واقعه عاشورا در سرزمین کربلا و در سال 61 هجری قمری برابر با 20 مهرماه 59 هجری شمسی اتفاق افتاده است.

تاسوعا و عاشورا 97 چه روزی است؟

خبرنگاران | سرویس عمومی - نهم و دهم ماه محرم را به ترتیب تاسوعا و عاشورا نام گذاری نموده اند. روز هایی که یادآور رشادت های عظیم مردان تاریخ است. مردانی که زمین و زمان دیگر به مانند آنان به خود ندیده است. فرا رسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایش بر تمامی شیعیان تسلیت باد. همانطور که می دانیم به واسطه انتخاب ماه به عنوان مبنای سال قمری، روز های این نوع تقویم هر سال تغییر نموده و جابجا می گردند. در سال 1397 ماه محرم روز سه شنبه 20 شهریور ماه آغاز می گردد. با احتساب آغاز ماه قمری در این تاریخ، تاسوعا و عاشورای حسینی 97 برابر با 28 و 29 شهریورماه خواهد بود.

  • تاسوعا 1440 (چهارشنبه 28 شهریور 1397)
  • عاشورا 1440 (پنجشنبه 29 شهریور 1397)

محاسبه تاریخ واقعه عاشورا بر اساس رویت هلال

با استفاده از تطبیق تقویم هجری قراردادی با میلادی معین می گردد که اول محرم 61 هجری قمری برابر 1 اکتبر 680 میلادی (ژولی) است و بنابراین عاشورا مقارن با 10 اکتبر 680 میلادی (ژولی) یا چهارشنبه 21 مهر 59 هجری شمسی است. البته به دلیل استفاده از تقویم قراردادی این تاریخ می تواند یک یا دو روز با تاریخ واقعی اختلاف داشته باشد.

حال با مراجعه به نرم افزار هایی مانند Moon Calculator معین می گردد که مقارنه ماه و خورشید (ماه نو) در محرم سال 61 هجری در ساعت 17:11 به وقت محلی روز 28 سپتامبر 680 میلادی رخ داده و در شامگاه فردای آن روز، 29 سپتامبر، هلال ماه در کربلا به جدایی بیش از 11 درجه از خورشید رسیده و در زمان غروب خورشید، ارتفاع ماه بیش از 8 درجه است. رویت چنین هلالی با چشم غیرمسلح ممکن است؛ بنابراین پیش بینی می گردد که 30 سپتامبر 680 میلادی مقارن با اول محرم 61 هجری قمری باشد؛ بنابراین 10 محرم مقارن با 9 اکتبر 680 میلادی یا سه شنبه 20 مهر 59 هجری شمسی می گردد.

مطابق این آنالیز نتیجه می گردد که واقعه عاشورا (10 محرم 61 هجری قمری) در روز سه شنبه 20 یا چهارشنبه 21 مهر 59 هجری شمسی رخ داده است.

غروب عاشورا چگونه گذشت؟

  • ساعت 16:06 وقت اذان عصر و لحظه شهادت حضرت امام حسین (ع)

وقت شهادت امام(ع) را وقت نماز عصر گفته اند. روایت تاریخ طبری به نقل از وقایع نگار لشکر عمر سعد چنین است: حمید بن مسلم گوید: پیش از آن که حسین کشته گردد شنیدم که می گفت به خدا پس از من کس را نخواهید کشت که خدای از کشتن او بیش از کشتن من بر شما خشم آرد.

گوید: آن گاه شمر میان کسان بانگ زد که وای شما منتظر چیستید؟ مادرهایتان به عزایتان بنشینند، بکشیدش! گوید در این حال سنان بن انس حمله برد و نیزه در قلب امام(ع) فرو برد ...

  • حدود ساعت 17

بعد از شهادت امام(ع)، عده ای لباس های آن حضرت را غارت کردند که نوشته اند تمام این افراد بعدها به مرض های لاعلاج دچار شدند.

غارت عمومی اموال امام حسین(ع) و همراهانش آغاز شد. عمر سعد ساعتی بعد دستور توقف غارت را داد و حتی نگهبانی برای خیمه ها گذاشت.

یکی از شیعیان بصره به اسم سوید بن مطاع بعد از شهادت امام به کربلا رسید و برای دفاع از حرم امام جنگید تا شهید شد.

نزدیک غروب آفتاب است . سر امام را جدا می نمایند و به خولی می دهند تا همان شبانه برای ابن زیاد ببرد. بعد به دستور عمر سعد بر بدن مطهر امام و یارانش اسب می دوانند تا استخوان هایشان هم خرد گردد.

  • 18:49 اذان مغرب

داستان روز غم انگیز عاشورا این طور تمام می گردد که درحالی که عمر سعد دستور نماز جماعت مغرب را می داده، سنان بن انس بین مردم می تاخته و رجز می خوانده که افسار و رکاب اسب مرا باید از طلا بکنید؛ چرا که من بهترین مردمان را کشته ام!

منبع: setare.com
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 956

به "تاسوعا و عاشورا 97 چه روزی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاسوعا و عاشورا 97 چه روزی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید